Saturday, 18 July 2015
26 November 2020
محمد خاتمی

«غرب نباید از دیپلماسی بازگردد»

2013 September 25

واحد ترجمه/ رادیو کوچه

منبع: گاردین

هنگامی که حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، خود را برای سخنرانی روز سه شنبه در مجمع عمومی سازمان ملل متحد برای طرفداری از «تعامل سازنده» با جهان، آماده می‌کند، من تجربه‌های خود از ریاست جمهوری کشوری بزرگ، و تلاش‌هایم برای گفتگو میان ملت‌ها به جای خصومت میان آن ‌ها را بازتاب می‌دهم.

با پیشنهاد من، سال ۲۰۰۱ به نام سال گفتگوی تمدن‌ها در سازمان ملل متحد نام گرفت. اما خوشبختانه، با وجود دست یابی به مخاطبان جهانی، پیام گفتگو به سختی توانست به مشکل‌ترین معضلات سیاسی در خانه و خارج، نفوذ کند.

بیشتر از هر زمانی در تاریخ، حوادث خاورمیانه و شمال آفریقا، اهمیت جهانی یافته، و موجب یک تغییر بزرگ و با اهمیت در منطقه گردید. این حرکت، که از انقلاب ایران در سال ۱۹۷۹ آغاز شد- سورپرایزی برای خیلی از مجامع بین‌المللی-و با پایان یافتن جنگ سرد شدت یافت.

امروزه خاورمیانه به مرکز سیاسی، اجتماعی و ایدولوژِیکی جدیدی برای قدرت‌ها و نیز به عنوان جایگاهی برای همکاری و تضاد برای قدرت‌های فرا‌تر از منطقه بدل شده است. تقریبا تمام مشکلات خاورمیانه وشمال افریقای امروز، پیامدهای بین المللی دارد، مساله هسته‌ای ایران، یکی از این مسایل است که مشخصن بزرگ‌ترین آن‌ها نیست، اما برای پرداختن به مشکلات خاور میانه، وابستگی بیشتری به حل و فصل دارد.

برای موفقیت، هر گفتگویی باید با زبان سیاست و دیپلماسی صورت گیرد. پلت فرم روحانی، از تدبیر و امید، ترجمه عملی ایده گفتگو میان ملت‌ها در حوزه سیاست است. که در این زمان بیش از هر زمان دیگری نیازمند آن هستیم. دوره‌ای که دامنه‌ای ازتداخل بحران‌های سیاسی، در حال تهدید جهان است.

rouhani-Tuesday-008

با ابتکار روحانی، کسی که از حمایت گسترده تقریبا تمام بخش‌های جامعه ایران برخوردار است، امیدوارم این کشور در گشایش راهی برای گفتگوی جهانی، موفق باشد.

شانس حل و فصل دیپلماسی، اختلاف بین ایران و غرب، از جمله بن بست موضوع هسته‌ای ایران، سال‌ها قبل در زمان رییس جمهوری من وجود داشت، این فرصت به دلایلی که همگان می‌دانند، از بین رفت.

برای فهم چرایی آن، کافیست کتاب – خاطرات جک استراو- وزیر امور خارجه انگلستان یا – محمد البرادعی – رییس آژانس انرزی اتمی و یا – خاطرات روحانی – رییس تیم مذاکره کننده ایران در برنامه هستی را مطالعه کرد.

بیش از یک دهه قبل، اگرچه توافق ممکن به نظر می‌رسید، امکان دیپلماسی از بین رفت، بعد از یازده سپتامبر، آمریکا جنگ پر هزینه‌ای را در عراق و افغانستان آغاز کرد. حمله به عراق، با بهانه اشتباه توسعه سلاح‌های کشتار جمعی، صورت گرفت. این جای تعجب ندارد، که دراین فضای سیاسی، دیپلماسی و گفتگو با ایران با شکست پایان یافت.

همچنین اسراییل، در آن زمان با تزریق شک و تردید به تخریب فرصت غرب برای رسیدن به توافق، پرداخت. در آستانه سخنرانی روحانی، در سازمان ملل متحد، اسراییل دوباره به تخریب و بی‌اعتبار کردن او بدلیل ترس از پایان یافتن تنش میان ایران و غرب پرداخته است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,