Saturday, 18 July 2015
29 November 2020
ایران امروز

«دولت یازدهم و نوسانات نرخ ارز در ایران»

2013 September 26

روشنک آسترکی/ رادیو کوچه

 قیمت طلا، سکه و ارز در ایران، روز گذشته و درست چند ساعت پس از سخنرانی حسن روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل، افزایش یافت. رصد صعودی قیمت ارز در حالی صورت گرفت که اونس جهانی و قیمت دلار در بازار آزاد روند صعودی به خود گرفته است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

گفتنی است در هفته گذشته قیمت‌ها در بازار روند کاهشی داشت. در حالیکه عده‌ای افزایش ناگهانی قیمت ارز را نتیجه سخنان حسن روحانی در سازمان ملل می‌دانند، برخی کار‌شناسان نیز عقیده دارند که اظهارات اخیر سیف‌الهی، رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر حداقل بودن قیمت‌های فعلی طلا و ارز عامل متوقف شدن روند کاهشی قیمت‌هاست.

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت در واکنش به اظهارات رییس کل بانک مرکزی در مورد نرخ ارز خارجی، گفت که این سخنان «به معنای آن نیست که دولت خواهان افزایش قیمت ارز است.»

روند حاکم در بازار ارز تحت‌تاثیر یک رویکرد خوش‌بینانه در خصوص حل چالش‌های ایران و غرب بود که پس از سخنرانی روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل باعث افزایش قیمت ها شد

سخنان رییس کل بانک مرکزی در خصوص اعلام کف قیمتی از سوی بازار به دو گونه تفسیر می‌شود برخی تعیین مرز اعلام شده را به شیوه وی موجب برهم خوردن روند عادی بازار می‌دانند. به اعتقاد این دسته سرازیر شدن دلالان و سفته بازان برای به هیجان واداشتن نرخ ارز در حالی با برداشت از سخنان سیف اللهی اتفاق افتاد که با کاهش بهای دلار تا مرز ۲۹۰۰ تومان، کم‌کم تقاضای وارد‌کنندگان اصلی را درپی داشت. وارد‌کنندگان مواد اولیه صنایع و بخش‌های تولیدی نیز با خوش‌بینی به تحولات پیش رو خود را آماده واردات کالا در نیمه دوم سال می‌کردند.

1

 «احمد میرمطهری» دبیرکل اسبق بورس در انتقاد از اظهارنظر رییس‌کل بانک مرکزی، نرخ ارز را حبابی و اظهارنظر وی را ناهماهنگ با وظایفش دانست. دبیرکل اسبق بورس در واکنش به اظهارات سیف اللهی رییس کل بانک مرکزی در خصوص اینکه در حال حاضر نرخ ارز در بازار به کف قیمت رسیده است و کاهش بیشتر آن به نفع کشور نیست، گفت: براساس اساسنامه بانک مرکزی این بانک حافظ ارزش پول ملی است و اینگونه اظهارنظر‌ها از سوی رییس کل بانک مرکزی جای تامل دارد.

از سوی دیگر غلامعلی کامیاب، معاون ارزی بانک مرکزی معتقد است کاهش بیشتر نرخ ارز و نوسانات شدید هم به نفع کشور نخواهد بود. وی در هفته جاری با دفاع از نظر سیف الهی پیرامون افزایش نرخ ارز گفته است: نرخ موجود در بازار برای ارز مناسب است. وی در ادامه با تاکید بر اینکه نرخی که بازار تعیین می‌کند، بهترین نرخ است، ادامه داد: این نرخ ناشی از انتظاراتی است که در مردم ایجاد شده است.

برخی کار‌شناسان معتقدند که اظهارات اخیر سیف‌الهی، رییس کل بانک مرکزی مبنی بر حداقل بودن قیمت‌های فعلی طلا و ارز عامل افزایش بهای ارز در بازار ایران است

در واقع تقاضای واقعی با تعدیل قیمت ارز به مرور متوجه بازار می‌شد و درعوض دلالان و سفته بازان در پی یافتن بازاری غیر از سکه و ارز برای سرازیر کردن نقدینگی به آن بودند. در مقابل برخی معتقدند روند حاکم در بازار روند عادی نبود و به شدت تحت‌تاثیر یک رویکرد خوش‌بینانه در خصوص حل چالش‌های ایران و غرب بود که پس از سخنرانی روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل روند کاهش قیمت ارز متوقف شد و قیمت‌ها افزایش پیدا کرد.

محمد خوشچهره، اقتصاددان و نماینده مجلس ششم سه شنبه گذشته طی گفتگویی اعلام کرد: «برخی اقدامات مانند تعیین نرخ ارز مطلوب و متعاقبا تثبیت آن آزمونی حیاتی برای دولت است. اگر اقدامات و کنترل‌های دولت سنجیده نباشد، بعدا می‌تواند بر کارکردهای اقتصادی و مخصوصا انتظار و امید، تاثیر نامطلوبی داشته باشد. برخی از اعضای اقتصادی دولت به افزایش نرخ ارز و دسته‌ای به کاهش و طیفی به تثبیت وضع موجود معتقد هستند.

وی ادامه داد: «سناریوی دوم در دولت که از سوی وزیر صنایع عنوان شده است به دنبال کاهش نرخ ارز است و آن را به نفع تولید می‌داند. درحالی که سناریو و دیدگاه سوم به دنبال افزایش نرخ ارز است.»

2

در هر حال معلوم نیست که سناریو یا گزینه نرخ ارز مطلوب دولت دقیقا کدام یک از این سه سناریو است و تیم دولت نسبت به نرخ مطلوب ارز به توافق و استراتژی مشخصی نرسیده‌اند.

گفتنی است همواره به محض اینکه نشانه‌هایی از بهبود شرایط اقتصادی دیده می‌شود که منجر به آزادشدن درآمدهای ارزی ایران و برداشتن تحریم‌های بانک مرکزی شود قیمت ارز کاهش پیدا خواهد کرد و این نشان دهنده این است که اقتصاد ایران به طور بالقوه با توجه به اقدامات زیربنایی که از گذشته درآن صورت گرفته؛ ولی هنوز به بهره‌برداری کامل نرسیده است. همچنین ضرباتی که سیاست‌های دولت نهم بخصوص دولت دهم به اقتصاد ایران وارد کرد باعث رکود و حتی ورشکستگی اقتصاد ایران شد.

در صورتیکه دولت کنونی هم در صدد ادامه‌‌ همان رویه باشد، کار‌شناسان هشدار داده‌اند که تداوم کسری بودجه و تامین آن از طریق بالا نگه داشتن نرخ ارز، هم به واسطه افزایش نقدینگی ناشی از عملیات مالی دولت و هم به دلیل افزایش بهای اقلام وارداتی، فشارهای تورمی را شدت خواهد داد و هدف دولت در مقابله با تورم و حمایت از شرایط معیشتی مردم تحقق نخواهد یافت. از این روی انتظار می‌رود تیم اقتصادی دولت یازدهم با اتخاذ سیاستی صحیح و هماهنگ به حل معضل رشد فزاینده نرخ ارز در ایران بپردازند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,