Saturday, 18 July 2015
01 December 2020
در رابطه با برنامه هسته‌ای ایران

«دیدار وزرای خارجه ایران و آمریکا آغاز شد»

2013 September 27

خبر/ رادیو کوچه

دیدار وزرای خارجه ایران و آمریکا درباره برنامه هسته‌ای ایران در قالب نشست وزیران خارجه کشورهای ۱+۵ آغاز شد.

این نشست که در سطح وزیران خارجه برگزار می‌شود به خاطر مواجهه «جان کری» و  «محمد جواد ظریف»، وزیران خارجه آمریکا و ایران در دور یک میز اهمیت بیشتری یافته است

این دیدار در نیویورک، نخستین دیدار همتایان ایرانی و آمریکایی در این سطح درباره ایران پس از قطع رابطه است.

طبق تصاویر رسیده از محل مذاکرات ۱+۵ و پیش از آغاز جلسه، هیات ایرانی و هیات آمریکایی در گوشه میز و کنار یکدیگر نشسته‌اند.

ساعاتی پیش از آغاز این مذاکرات، مقامات آمریکایی گفتند «جان کری» وزیر خارجه آمریکا با «وانگ یی» همتای چینی خود دیدار و موافقت او را جلب کرده تا خواستار واکنش مثبت ایران به پیشنهاد ۱+۵ در مورد برنامه هسته ای شوند.

kerry_zarif

به گفته مقامات آمریکایی هم آمریکا هم چین از ایران می‌خواهند که با ۱+۵ همکاری کند و به پیشنهادی که در مقابل آنها قرار دارد واکنش مثبتی نشان دهد.

«جی کارنی»، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، در این‌باره گفته است: «این یک جلسه مقدماتی است و قرار نیست فقط در قالب همین جلسه، پیشرفت قابل‌توجهی حاصل شود.»

کارشناسان معتقدند اظهارات مقامات آمریکایی نشان می‌دهد که دولت آقای «اوباما» به رویکرد متفاوت حسن روحانی رییس جمهور ایران واکنش محتاطانه‌ای نشان داده و قصد ندارند به ایران امتیاز دهد مگر آنکه این کشور اقدامی واقعی انجام دهد که نشانگر تغییر رویه در برنامه هسته‌ایش باشد.

به نظر این تحلیلگران در حالیکه آقای «روحانی» در پی آن است که تحریم‌های فلج‌کننده علیه ایران لغو یا سبکتر شوند، جان کری سعی کرده تا پیش از دیدار با آقای ظریف حمایت جامعه جهانی را جلب کند تا از موضعی محکمتر گفتگو کند و فشار را بر ایران -علیرغم دیپلماسی مثبت آقای«روحانی» حفظ کند.

«مارک فیتزپاتریک» تحلیلگر سیاسی و کارشناس خلع سلاح معتقد است با وجود جو مثبت تاکنون اتفاق قابل توجهی نیفتاده و «بعید است دو کشوری که این همه از هم فاصله دارند در دیداری کوتاه بتوانند به توافقی قابل توجه دست پیدا کنند.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,