Saturday, 18 July 2015
05 December 2020
شورای امنیت سازمان ملل متحد

«تصویب نابودی تسلیحات شیمیایی حکومت سوریه»

2013 September 28

خبر/ رادیو کوچه

شورای امنیت سازمان ملل متحد قطعنامه ۲۱۱۸ را برای نابودی تسلیحات شیمیایی حکومت سوریه تصویب کرد.

خبرگزاری «رویترز» روز شنبه بیست و هشتم سپتامبر گزارش داد، قطعنامه پیشنهادی آمریکا و روسیه با رای مثبت ۱۵ عضو شورای امنیت به تصویب رسید.

این قطعنامه به دنبال توافق آمریکا و روسیه در شورای امنیت به رای گذاشته شد. این در حالی بود طی دو سال و نیم گذشته مخالفت روسیه و چین با تصویب قطعنامه علیه سوریه باعث شده بود که این شورا با بن‌بست مواجه شود.

در این قطعنامه کاربرد تسلیحات شیمیایی در سوریه محکوم شده ولی هیچ کدام از طرفین درگیری در این رابطه متهم نشده‌اند.

این نخستین بار در دو سال و نیم گذشته است که شورای امنیت سازمان ملل موفق به تصویب قطعنامه‌ای در رابطه با جنگ داخلی در سوریه شده است.

پیش‌تر، اختلاف میان کشورهای غربی و روسیه که حامی سنتی حکومت «بشار اسد» است، مانع از تصویب قطعنامه‌ای در شورای امنیت شده بود.

قطعنامه ۲۱۱۸ شورای امنیت حکومت سوریه را موظف می کند که تسلیحات شیمیایی خود را تحویل دهد و به بازرسان بین المللی اجازه  تردد آزادانه بدهد.

un surya

بر اساس این قطعنامه، در صورت عدم همکاری حکومت سوریه با بازرسان بین المللی، برای به کارگیری نیروی نظامی به تصویب یک قطعنامه دیگر نیاز است.

«بان کی مون» دبیرکل سازمان ملل، قطعنامه شورای امنیت را تاریخی خواند و از سوریه خواست که این قطعنامه را به طور کامل و بدون تاخیر اجرا کند.

او که پس از تصویب این قطعنامه در شورای امنیت سخنرانی می کرد، گفت «امشب جامعه جهانی به وظیفه خود عمل کرده است.»

دبیرکل سازمان ملل متحد همچنین احتمال برگزاری کنفرانس صلح سوریه در ماه نوامبر خبر داد.

«جان کری»، وزیر امور خارجه ایالات متحده نیز در سخنانی گفت: «سازمان ملل نشان داد که دیپلماسی می‌تواند به قدری قدرتمند باشد که به طور صلح آمیز مخوف‌ترین تسلیحات را از کار بیندازد.»

«سرگئی لاوروف»، وزیر امور خارجه روسیه نیز تاکید کرد که علاوه بر حکومت سوریه، مخالفان «بشار اسد» هم باید خود را ملزم به اجرای قطعنامه شورای امنیت بدانند.

مذاکرات روسیه و آمریکا برای خلع سلاح شیمیایی سوریه پس از به کارگیری گاز سارین در حومه دمشق در اواخر ماه اوت آغاز شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,