Saturday, 18 July 2015
28 September 2021

«خبرهایی از فعالان مدنی در گوشه و کنار ایران»

2010 February 22

کردستان

روز گذشته محمد غزنویان یکی از فعالان حوزه زنان و کودکان که 19 بهمن ماه در شهر قزوین بازداشت شده بود، با تودیع قرار وثیقه آزاد شد.

وی که دانش آموخته رشته ی علوم سیاسی و از روزنامه نگاران حوزه ی اندیشه و اجتماع است تا‌کنون پرونده‌ای در رابطه با مسائل امنیتی نداشته است. وی مدیر و مدرس یک مدرسه در محله هادی آباد قزوین است.

ارومیه

از سویی دیگر فخرالدین هناره مافرانی از شهروندان کرد شهر ارومیه با گذشت 45 روز از بازداشتش توسط دستگاه‌های امنیتی در این شهر هم‌چنان با خانواده خود تماس نگرفته است.

وی حدود یک‌ماه و نیم قبل در مقابل بیمارستان امام‌خمینی شهر ارومیه بازداشت شده بود. تاکنون عوامل انتظامی و امنیتی این شهر دستگیری وی را نیز تایید نکرده اند.

بابل

روز گذشته پس از حدود 50 روز مصطفی حسین‌زاده – دبیر فرهنگی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم و فنون بابل – و امیر رمضانی یکی از فعالان دانشجویی بابل آزاد شدند. پیش از این نیز در چند روز گذشته موسی جلالی‌جواه نیز آزاد شده بود.

برخی از گزارش‌ها حاکی از آن است این سه دانشجو در روز عاشورا به اتهام شرکت در تجمع اعتراضی در میدان امام‌حسین تهران بازداشت شده و به نقطه نامعلوم منتقل شده و پس از چند روز به زندان اوین انتقال داده شده‌اند و در این مدت در سلول انفرادی به سر می‌برده‌اند.

در ادامه از بابل خبر می‌رسد که علیرضا فلاحتی دبیر ستاد 88 بابل و مسئول شاخه جوانان جبهه مشارکت مازندران بامداد پنج شنبه گذشته در منزل‌اش بازداشت شده است. خانواده وی تاکنون از وضعیت او اطلاعی ندارند.

اصفهان

به دنبال اعتصاب رانندگان شرکت «احیا گستران اسپادان» وابسته به مجموعه ذوب آهن اصفهان به دلیل شرکت در تجمعات اعتراضی و اعتصاب ماه گذشته، قرارداد کاری 25 نفر از اعتصاب کنندگان از سوی شرکت مزبور تمدید نشده است. این کارگران در دی ماه گذشته به دلیل اعتراض به شرایط بد کاری سه روز اعتصاب کرده بودند.

اهواز

در پی راهپیمایی جمعی از معترضین به حاکمیت در شهر اهواز در روز ۲۲ بهمن، تاکنون بیش از ۵۰ تن از آن‌ها بازداشت شده‌اند. وضعیت بسیاری از بازداشت شده‌گان در این شهر هنوز روشن نشده است.

مشهد

در این شهر نیز در روز 22 بهمن حدود ۱۰۰ تن از معترضان بازداشت شده بودند. اما با گذشت بیش از ده روز تعدادی از دستگیر شده‌گان هنوز در بلاتکلیفی و بدون تماس با خانواده‌هایشان به سر می‌برند.

همدان

محسن عبدی دانشجوی دانشگاه بوعلی سینای همدان پس از گذشت دو ماه از بازداشت هم‌چنان به صورت بلاتکلیف در زندان اوین نگهداری می‌شود. محسن عبدی دانشجوی  دانشگاه بوعلی سینای همدان که به قصد عیادت خواهرش به تهران سفر کرده بوده است از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و بیش از دو ماه است که در سلول انفرادی و بند عمومی زندان اوین به‌صورت بلاتکلیف نگهداری می‌شود.

وی که از بازداشت شدگان بعد از عاشورا است، بدون داشتن وکیل جهت بازپرسی به دادگاه انقلاب به ریاست قاضی عباسی منتقل و تفهیم اتهام شده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,