Saturday, 18 July 2015
07 August 2020
وزير امور خارجه آمريکا

«امکان توافق هسته‌ای با ایران زودتر از شش ماه»

2013 September 30

خبر/ رادیو کوچه

«جان کری»، وزیر امور خارجه آمریکا، روز یکشنبه، هفتم مهر ماه، گفت اگر ایران ثابت کند که برنامه اتمی‌اش مقاصد نظامی ندارد توافق هسته‌ای با این کشور می‌تواند زودتر از شش ماه صورت گیرد.

«جان کری» در گفت‌وگو با برنامه «۶۰ دقیقه» شبکه تلویزیونی «سی‌بی‌اس» گفت  رسیدن به توافق بر سر مسئله هسته‌ای ایران در مدت سه تا شش ماهی که «حسن روحانی» رییس جمهوری ایران خواستار آن شده امکان پذیر است اما تاکید کرد تا زمانی که ایران درهای تاسیسات هسته‌ایش را به روی بازرسان باز نکند تحریم‌ها لغو نخواهند شد.

به گفته وزیر خارجه آمریکا با افزایش تلاشهای دیپلماتیک می‌توان، حتی زودتر از این زمان هم به توافق رسید و این بستگی دارد که ایران تا چه حد آماده صداقت و شفافیت است.

به گفته «جان کری» برای حل مسئله هسته‌ای، ایران باید با باز کردن فوری درهای تاسیسات اتمی خود به روی بازرسان آژانس انرژی اتمی و توقف غنی سازی با درجه بالا صداقت خود را نشان دهد.

kery

وزیر امور خارجه آمریکا اظهار داشت که ایرانی‌ها می‌توانند به طور داوطلبانه غنی‌سازی را در سطح خاصی محدود کنند، چرا که برای مقاصد صلح‌آمیز نیازی به غنی‌سازی در سطح بالاتر نیست.

جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر در دو سطح ۳.۵ و ۲۰ درصد اقدام به غنی‌سازی اورانیوم می‌کند که این دومی، باعث نگرانی کشورهای غربی شده است. غرب می‌گوید که ایران با غنی‌سازی اورانیوم در سطح ۲۰ درصد و انبار کردن آن، قادر خواهد شد تا مواد لازم برای ساخت یک یا چند بمب اتمی را در اختیار داشته باشد.

این در حالی است که ایران این ادعاها را رد کرده و گفته است که غنی سازی در سطح ۲۰ درصد برای تولید رادیوداروهای مورد نیاز بیماران خاص است.

اظهارات «جان کری» پس از آن بیان می‌شود که در یک هفته گذشته تحولات بسیار مهمی در روابط تیره تهران و واشینگتن ظرف سی و چهار سال گذشته رخ داده است. دیدار وزیر امور خارجه آمریکا با همتای ایرانی‌اش در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل و همچنین تماس تلفنی «باراک اوباما» و «حسن روحانی» امیدها در دو کشور را برای حل و فصل سریع پرونده هسته‌ای ایران فراهم کرده است.

«حسن روحانی»، رییس جمهوری ایران، هفته پیش گفت که تهران مایل است تا پرونده اتمی ایران را ظرف سه تا شش ماه حل و فصل کند و به موازات آن باید تحریم‌های بین المللی علیه تهران برداشته شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,