Saturday, 18 July 2015
19 January 2021
وزیر دارایی افغانستان

«هر کارمند این وزارتخانه که به فساد اداری آلوده باشد برکنار می‌شود»

2010 February 22

«محمد عمر زاخیلوال» روز شنبه در کنفرانسی با عنوان «اصلاحات، مبارزه با فساد و بهترسازی امور» که ازسوی وزارت دارایی برگزار شد، تاکید کرد: اگر بخواهیم نظام را حفظ و رضایت مردم را جلب کنیم، باید فساد را از ادارات دولتی ریشه کن سازیم.

این وزیر اشاره کرده است: «وزارت دارایی اخیرن شاهد اصلاحاتی بوده که در دیگر ادارات کمتر مشهود بوده است.»

وی به مبارزه با فساد مالی در این وزارتخانه اشاره کرد و افزود: «هر کارمند این وزارتخانه که به فساد اداری آلوده باشد، در هر سطح و مقامی قرار داشته باشد، برکنار می شود. در یک‌سال گذشته عواید گمرکات کشور 90 درصد و مجموع درآمد دولت 70 درصد افزایش یافت و این موضوع نشان می‌دهد که فساد در این وزارتخانه وجود ندارد.»

هم‌چنین وی اصل شایستگی را معیاری برای استخدام کارمندان در وزارت دارایی خواند و افزود: «افرادی که مایل به خدمت در این نهاد باشند، از طریق آزمون و براساس ضوابط استخدام می‌شوند نه براساس روابط شخصی.»

«زاخیلوال» هم‌چنین از بخش خصوصی و تجار افغانستان خواست با این وزارتخانه در محو فساد مالی همکاری کنند.

از سویی دیگر «محمد قربان حقجو» مدیرعامل اتاق بازرگانی افغانستان دیگر سخنران این کنفرانس با انتقاد از عملکرد وزارت دارایی گفت: این وزارتخانه فقط به اخذ مالیات مشغول است و هیچ برنامه ای برای تشویق سرمایه­گذاری خصوصی در کشور ندارد.

وی مسوولان جمع آوری مالیات را به دخالت در فساد مالی متهم کرد و گفت: «تجار و سرمایه گذاران در اسرع وقت بدهی مالیاتی خود را می پردازند، اما به خزانه دولت واریز نمی شود و توسط کارمندان مالیاتی حیف و میل می شود.»

همچنین وی درصد مالیات را ناچیز شمرد و گفت: «درحال حاضر هشت درصد مالیات از بخش خصوصی اخذ می شود که با توجه به سرمایه گذاری های بزرگ، این یک مبلغ اندک است. 40 درصد عواید سالانه دولت از کمک های خارجی تامین می شود که در بلند مدت به ضرر اقتصاد کشور است.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,