Saturday, 18 July 2015
20 February 2020
دعوای بین جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها

«وقتی دولت آمریکا تعطیل می‌شود»

2013 October 01

اردوان روزبه / رادیو کوچه

ardavan@koochehmail.com

روز سی‌ام سپتامبر همیشه در کشور آمریکا روز پر تنشی برای رییس جمهوری، سنا و مجلس نماینده‌گان است. در ایالات متحده روز اول ماه اکتبر آغاز سال جدید مالی است و به طور معمول چون تصویب بودجه‌ی کشور نیاز به تایید تمامی بخش‌های بودجه توسط مجلس نماینده‌گان (کنگره)، سنا و رییس جمهوری دارد، زمانی بیشتر نیاز است که گاه تا آغاز سال جدید میلادی به طول می‌انجامد. در طول این مدت، دولت باید اجازه داشته باشد که به روش بودجه سال قبل مدت بین تصویب بودجه تازه و اتمام دوره بودجه قبلی را به شکل پیشین ادامه دهد. در صورتی که این اجازه را نیابد، به اجبار باید بخش‌هایی از دولت فدرال تا نتیجه نهایی «تعطیل» شود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در حال حاضر با توجه به این که اکثریت در کنگره در اختیار جمهوری‌خواهان است، پیش بینی می‌شد در ساعات پایانی روز سی‌ام سپتامبر «پینگ پونگ» -به نقل از سی ان ان- سنگینی بین این مثلث در خصوص تایید بودجه در جریان باشد اما بیشتر امیدواری بود که با توجه به درخواست باراک اوباما از نماینده‌گان کنگره در خصوص هم‌کاری برای تصویب بودجه، کار به تعطیلی دولت نکشد. با این حال بنابر خبرها تا نیمه شب روز سی‌ام سپتامبر به دلیل عدم توافق در طرحی موسوم به «بیمه عمومی یا خدمات اجتماعی» که به «Obama Care» شهرت یافته است، دولت تعطیل شد. آقای اوباما در نبردی نزدیک به پنج سال و تایید دادگاه فدرال تصویب اجرایی کردن این طرح که موجب بیمه شدن نزدیک به ۴۵ میلیون آمریکایی که به دلیل داشتن مشکلات مالی و یا جسمی امکان بیمه درمانی برایشان فراهم نبود را به انجام رساند. این مصوبه طبق روال تعیین شده باید از روز یکم اکتبر ۲۰۱۳ یعنی آغاز سال مالی جدید اجرایی می‌شد.

ali-harischi-ardavan-roozbeh

اینک با عدم توافق بر سر بودجه چند ماه پیش روی، بنابر اظهار دولت آمریکا از روز یکم اکتبر ۸۰۰ هزار کارمند بخش فدرال تا روشن شدن وضعیت بودجه دوران اضافه بر سر کار خود نخواهند رفت. لازم به اشاره است که هفده سال قبل نیز دولت دموکرات «بیل کلینتون» به دلیل عدم توافق کنگره و سنا بر سر مازاد بودجه به تعطیلی کشیده شد. برخی معتقدند این مخالفت از سوی جمهوری‌خواهان با هدف ایجاد فشار سیاسی و کسب امتیاز از دولت دموکرات انجام می‌پذیرد.

ساعاتی پیش از این تعطیلی، گفت و گویی با «علی هریسچی» حقوق‌دان در واشینگتن داشتم.

سوال اول این بود که معنی روشن «تعطیلی دولت» چیست و آیا دولت به معنای واقعی تعطیل می‌شود؟

بله، پاسخ شما بله است. اگر در صورتی که توافقی بر سر اجازه استفاده از بودجه فعلی برای ماه‌های آتی داده نشود دولت به طور رسمی تعطیل می‌شود. به این ترتیب دولت نمی‌تواند از بودجه برای مصارف اداره دولت استفاده کند و در عمل تعطیل می‌شود، به خصوص در شهر واشینگتن دی سی که بخش‌های اصلی دولت قرار دارد. چون این شهر بودجه شهری‌اش از محل فدرال است. در بقیه شهرها نیز بخش‌هایی که مربوط به فدرال هستند تعطیل خواهند شد اما سایر بخش‌ها که از محل بودجه محلی یا State بهره می‌برند به کار خود ادامه خواهند داد.

این تعطیلی تبعات جدی برای شرکت‌ها و موسسات مرتبط با دولت نیز خواهد داشت. موسسه‌های که سرویس‌هایی را به بخش دولتی می‌دهند. شرکت‌های مشاوره‌ای و گروه‌هایی از این دست همه در این بحران تحت تاثیر قرار خواهند گرفت. موزه‌ها، کارمند‌های غیر ضروری، پست و یا اداره مهاجرت کم سرعت یا تعطیل خواهند شد.

وقتی می‌گویید تعطیل به طور مشخص تا کی این تعطیلی ادامه خواهد یافت؟

این تعطیلی تا زمانی که یک نفر اجازه بدهد تا این بودجه مصرف شود ادامه خواهد یافت. چه بسا می‌تواند ابدی هم باشد :-).

تجربه‌ای در این مورد وجود دارد؟ آیا این تعطیلی پیشتر هم رخ داده است؟

همیشه در واقع یک تهدید بوده است تا یک اتفاق جدی در زمان سال آخر آقای کارتر این اتفاق هم مطرح شد اما رخ نداد ولی در دوران ریاست جمهوری آقای کلینتون به دلیل عدم توافق رییس جمهوری دموکرات و جمهوری خواهان دولت وقت تعطیل شد و البته این کار به ضرر جمهوری‌خواهان تمام شد چرا که به طور کلی مردم بازی سیاسی بر سر بودجه را دوست ندارند.

همین نکته نیز باعث شد در انتخابات بعدی مردم به بیل کلینتون رای بدهند و به نوعی آن بازی سیاسی به نتیجه‌ای که جمهوری خواهان مایل بودند نرسید. الان هم این حرکت یک بازی سیاسی است و ممکن است با کسب امتیازهایی تمام شود یا ادامه یابد.

Photo: REUTERS/Jonathan Ernst

Photo: REUTERS/Jonathan Ernst

با توجه به فضای موجود، فکر می‌کنید چه کسانی دنبال چه خواسته‌ای هستند؟

جمهوری‌خواهان در حال حاضر دو طیف هستند. یک طیف به روایتی جویای نام‌اند که تلاش می‌کنند از فرصت استفاده کنند و شهرت‌شان را از ناحیه خودشان به کشور بکشند و با اعمال سیاست‌های تندرو بتوانند شانس بیشتری برای انتخابات پیش روی داشته باشند.

گروهی دیگر کسانی هستند که فکر می‌کنند این فرصت مناسبی است تا بتوانند در مورد طرح بیمه همگانی حرف‌شان را به کرسی بنشانند و این موضوع را مسکوت بگذارند در حالی که در چهار سال گذشته هر جنگی را بر سر این موضوع به راه انداخته‌اند بازنده بودند. با توجه به این که این قانون از ساعتی دیگر اجرایی خواهد شد، این آخرین دست‌گیره و یا دست‌آویزی است که می توانند جلوی اجرایی شدن آن را بگیرند.

با توجه به این که قانون بیمه همگانی و خدمات اجتماعی در دادگاه فدرال حکم گرفته است آیا می‌شود جلوی اجرای آن را گرفت؟

دادگاه حکم به قانونی بودن این قانون داده است. به این معنا که دادگاه تایید کرد روال این کار قانونی است اما کنگره می‌تواند قانونی را که خود تصویب کرده است را لغو یا تغییر بدهد.

آیا این تعطیلی می‌تواند بخشی اش متوجه کسر بودجه دولت آمریکا باشد؟

خیر! این تعطیلی ربطی به کسری بودجه ندارد. در واقع بودجه موجود است اما باید اجازه استفاده از آن داده شود. سرجمع این کار حتا هزینه بیشتری هم بوجود خواهد آورد. عدم امکان گرفتن مالیات در این دوره و هم چنین مدیریت این اتفاق خود هزینه ساز است. پول بیشتری حتا دولت باید برای جای‌گزینی این افراد هزینه بکند.

در دولت آمریکا که چرخه اقتصاد مدام نیاز به روغن کاری دارد این کار بسیار هزینه ساز و مشکل آفرین است. همین الان شاخص بورس کشور جریان منفی داشته است که از تبعات همین بحران به حساب می‌آید.

 CBO Historical Trends in Revenue and Outlays

CBO Historical Trends in Revenue and Outlays

تصور من این است که آمریکا بزرگترین کشور سرمایه‌داری جهان محسوب می‌شود. این کشور سیاست‌های یک‌پارچه‌ای را همواره از خود بروز داده است. این تعطیلی نمی‌تواند تاثیر به وجه جهانی آمریکا داشته باشد؟

این رفتاری است که فقط دو بار در تاریخ مدرن آمریکا افتاده است. این خود موجب تعجب بسیاری شده است. موضوع این است که روند قانونی و تغییرات در آمریکا خیلی کند است. چرا که سه طرف کنگره، سنا و رییس جمهوری باید بر سر یک موضوع به طور کامل توافق داشته باشند. که با توجه به این که معمول هر سه این ها از یک حزب نیستند بسیار مشکل است. به همین دلیل همیشه روند تغییرات در این کشور از سرعت پایینی برخوردار است. این یک روش فراقانونی است برای این که گروه‌هایی به هدف‌های مورد نظرشان زودتر دست بیابند. تعیین بودجه و سقف قرض آمریکا که پیش روی است از ابزار‌های فشار است. البته دولت اوباما با این استفاده ابزاری نیز موافق نیست و به نوعی حاضر به قبول این شیوه کسب امتیاز نیست و باور دارد که این کار یعنی جلوی حرکت به جلوی دولت را گرفتن و اشاره دارد که باید همه کمک به حرکت دولت به جلو کنند و اگر موردی هست در جای خودش و در سر میز مذاکره باید حل بشود.

اجازه بدهید برگردم به موضوع تعطیل شدن دولت،‌ در اساس در چه فرایندی کار دولت به این دقیقه نود و ساعت دوازده شب می‌رسد؟

 فرایند عدم توافق بین سه گروه امضا کننده و تصویب کننده بودجه افزوده است. مجلس نماینده‌گان باید تایید کند، سنا باید موافق باشد و به امضای رییس جمهوری برسد تا یک بودجه تصویب شود. الان وضعیت این طور است که هر چه مجلس نماینده‌گان وضع می‌کند مورد مخالفت سنا است. در آخر رییس جمهوری هم گفته است، در پی اعمال فشاری که از سوی گنکره که جمهوری‌خواه هستند بر سنا که دموکرات‌اند وارد شود، منتهی به تایید یا پذیرش تغییری در بودجه شود او آن را «وتو» خواهد کرد.

از سویی در گنکره نیز جمهوری‌خواهان تاکید دارند اگر کار به روالی که ما می‌خواهیم پیش نرود ما نیز هر درخواستی را از ناحیه سنا رد خواهیم کرد و این می‌شود که کار می‌کشد به دوازده شب و تعطیلی دولت.

این کمی برای بزرگترین ابرقدرت دنیا عجیب نیست؟

برای خودشان هم خیلی عجیب است. در واقع پا فشاری اوباما بر این است که می‌گوید اگر به تعطیلی دولت هم بیانجامد باید این کار انجام شود تا به لحاظ تاریخی مشخص باشد که مذاکره بر سر بودجه کار غلطی است.

او با این روند که رویه شود مخالف است.

20131001-usgovshutdown1

اشاره‌ای به سقف بدهی دولت کردید. به خاطر دارم چند سال پیش هم دولت پس از بحران تعطیلی دولت برای تامین بدهی‌های خود مقدار زیادی اوراق قرضه به کشور چین فروخت. آیا در طول هفته‌های آینده باید مشخص شود ایالات متحده می‌تواند از چه کشورهایی «قرض» کند؟

به طور کلی روند فعلی این گونه است که ایالات متحده هر ساله قرض خود را با قرض کردن می‌پردازد. در روند فعلی هر سال دارد به قرض آمریکا اضافه می‌شود. در این مورد هر ساله سقف قرض آمریکا باید به تصویب کنگره برسد. به این معنی که کنگره اجازه بدهد به طور مثال از رقم شانزده تریلیون به هفده تریلیون برسد. حالا منبع قرض می‌تواند داخلی یا خارجی و اوراق قرضه باشد.

این روند همیشه مورد توافق دولت‌های جمهوری‌خواه و دموکرات بوده است چرا که بحث اعتبار جهانی این کشور مطرح است. اما همان طوری که اشاره کردید در دو سال قبل همین روند صدور مجوز قرض و تعلل در آن باعث شد که در اعتبار جهانی آمریکا خدشه وارد شود و اگر این بار هم بخواهد به عنوان ابزار فشار از این حربه استفاده شود باعث ضرر به اعتبار این کشور خواهد شد و به نوعی پول در کشور گران خواهد شد که تاثیر مستقیم بر روی اقتصاد و شرکت‌ها خواهد گذارد.

این روند علی‌رغم این که جمهوری‌خواهان خود اقتصاد محور هستند از سوی جهوری‌خواهان و به طور خاص گروه‌هایی نظیر «تی پارتی» اعمال می‌شود می‌تواند ضررهای جدی به آن‌ها وارد کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,