Saturday, 18 July 2015
28 September 2023
فیفا زیر سوال

«بردگان جام جهانی قطر»

2013 October 02

واحد ترجمه/رادیو کوچه

منبع: گاردین

در حدود دوجین از کازگران مهاجر نپالی تبار در هفته‌های گذشته در قطر جان خود را از دست داده‌اند، و خیلی‌های دیگر هم زیر فشار کارهای طاقت فرسا و وحشتناک بیشتر از دست خواهند داد. این نتایج به دست آمده طبق بررسی‌های روزنامه گاردین انجام شده است، که اعتراضات و تحقیقات بیشتری را در مورد آماده سازی قطر برای میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ در پی خواهد داشت.

تابستان امسال، تقریبا در هر روز یک کارکر نپالی جان خود را از دست داده است، خیلی از آن‌ها مردان جوانی بودند که دچار حمله ناگهانی قلب شده‌اند. تحقیقات به دست آمده نشان می‌دهد که هزاران نفر نپالی تبار، که بزرگ‌ترین گروه کارگری را در قطر تشکیل می‌دهند، در آماده شدن برای سال ۲۰۲۲، بر خلاف قانون تعریف شده سازمان بین المللی کار، با بهره کشی و سو استفاده کاری تا این حد روبه رو می‌شوند.

در دوحه، حداقل ۴۴ کارگر در روز‌های بین ۴ ژوئن تا ۸ آگوست جان باخته‌اند

طبق مدارک به دست آمده از سفارت نپال در دوحه، حداقل ۴۴ کارگر در روز‌های بین ۴ ژوئن تا ۸ آگوست جان باخته‌اند. بیش از نیمی از آن‌ها به وسیله سکته و حمله قلبی، و حوادث زمان کار مرده‌اند.

Nepal embassy record

همچنین بررسی‌ها باعث فاش شدن:

•مدارکی ازکار اجباری در یک پروژه زیر بنایی بزرگ جام جهانی

•به گفته بعضی از کارگران، حقوق آن‌ها برای ماه‌ها است که پرداخت نشده و به این منظور نگه داشته شده تا از اقدام به فرار آن‌ها جلوگیری کنند.

حدود ۳۰نفر از کارگران برای فرار از شرایط بی‌رحمانه کاریشان از سفارت نپال در دوحه طلب پناهندگی کرده‌اند

•بعضی دیگر می‌گویند که کارفرما‌ها گذرنامه‌های آن‌ها را توقیف می‌کنند و با امتناع از صدور کارت شناسایی برای آنان به قصد تعدیل نیرو آن‌ها را تحویل پایگاه‌های مهاجران غیرقانونی می‌دهند.

•تعدادی از آن‌ها گفته‌اند که به آن‌ها به آب مجانی در گرمای طاقت فرسای صحرا دسترسی ندارند.

•حدود ۳۰نفر از کارگران برای فرار از شرایط بی‌رحمانه کاریشان از سفارت نپال در دوحه طلب پناهندگی کرده‌اند.

این اظهارات حلقه‌ای از بهره کشی‌ها را توسط رهبران قطری از مردم مسکین و فقیر نپال نشان می‌دهد. سرتاسر این تصویر بیانگر این است که یکی از غنی‌ترین کشور‌ها با سوءاستفاده از یکی از فقیر‌ترین ملت‌ها درحال آماده شدن برای یکی از مهم‌ترین مسابقات ورزشی در دنیا می‌باشد.

3

یکی از مهاجران که در شهر توسعه یافته لوسیل (یک شهر ۴۵ بیلیون دلاری که شامل استادیوم ۹۰۰۰۰ نفری برای برگزاری فینال مسابقات است) کار می‌کند، می‌گوید: «ما می‌خواهیم که از اینجا برویم، ولی شرکت به ما این اجازه را نمی‌دهد. من بسیار از این طرز رفتار آن‌ها با ما ناراحتم، اما ما بسیار درمانده هستیم. از آمدن به اینجا پشیمانم، اما چه کاری می‌شد کرد، ما مجبور بودیم که به اینجا بیاییم تا بتوانیم زنده بمانیم، اما به نظر این شانس را نداشته‌ایم.»

مردان کارگر ۱۲نفری در ۱ اطاق در خوابگاه‌های کثیف با شرایطی منزجر کننده، که منجر به مریضی می‌شوند، می‌خوابند

گروه سازماندهی جام جهانی، کمیته عالی قطر ۲۰۲۲، به گاردین گفته است: «هرکاری که تا بحال انجام گرفته، مستقیما به جام جهانی ربط داشته است.» اگرچه که گفته‌اند، شدیدا نگران اظهاراتی هستند که بر علیه پیمانکاران ساخت و ساز شهر لوسیل انجام گرفته است، و این امر را مهم‌ترین نگرانیشان قرار می‌دهند. همچنین افزودند: «ما از این موضوع مطلع شده‌ایم که مقامات مربوطه دولت در حال انجام تحقیقاتی در مورد این موضوع هستند.»

تحقیقات گاردین همچنین منجر به کشف یک شرکت ساخت و ساز قطری شد که مردان کارگر آن ۱۲نفری در ۱ اطاق در خوابگاه‌های کثیف با شرایطی منزجر کننده، که منجر به مریضی می‌شوند، می‌خوابند. بعضی از آن‌ها می‌گویند که از آن‌ها بیگاری می‌کشند و آن‌ها مجبورند برای ذره‌ای غذا گدایی کنند.

 «رام کومار ماهارا» ۲۷ ساله می‌گوید: «ما ۲۴ ساعته مجبوریم با شکم خالی کار کنیم؛ ۱۲ ساعت کار، سپس تمام شب بدون هیچ غذایی. وقتی که به کارفرمایم در این‌باره اعتراض کردم، او به من حمله کرد، و مرا از کمپ کارگران بیرون انداخت و هیچ چیز به من نداد. من مجبور بودم تا از کارگران دیگر تقاضای مقداری غذا کنم.»

4

تقریبا تمام این کارگران مهاجر بدهکارند، چون باید به افرادی که آن‌ها را استخدام کرده‌اند برای کارشان پول بدهند. این پرداخت قرض‌ها، که با پرداخت نشدن حقوق کارگر‌ها همراه است، توقیف اسناد آن‌ها و توانایی نداشتن در ترک محل کار، به جود آوردن بیگاری، و نوعی از برده داری مدرن که ۲۱ میلیون نفر از جمعیت جهان تحت تاثیر این موارد قرار می‌گیرند. سفیر کشور نپال در قطر، «مایا کوماری شارما»، اخیرن امارات را به یک «زندان آشکار» تشبیه کرده است.

سفیر کشور نپال در قطر، «مایا کوماری شارما»، اخیرا امارات را به یک «زندان آشکار» تشبیه کرده است

 «آیدان مک کواد»، سرپرست گروه بین المللی ضد برده داری گفت: «مدارک فاش شده توسط گاردین ملاک واضحی در باب استفاده از سیستم کار اجباری در قطر است. در واقع این شرایط کار و تعداد حیرت‌انگیز مرگ و میر کارگران آسیب پذیر متاثر از کار اجباری و برده داری از زمان‌های گذشته است، زمان‌هایی که با انسان‌ها مانند اشیا رفتار می‌شد. حال دیگر خطر اینکه جام جهانی بر اثر کار اجباری ساخته شود یک احتمال نیست بلکه اتفاقی است که در حال رخ دادن می‌باشد.»

قطر بالا‌ترین نسبت کارگران مهاجر به جمعیت بومی را در جهان دارد. بیش از ۹۰ درصد نیروی کار را مهاجران تشکیل می‌دهند و انتظار می‌رود که کشور تا حد ۱. ۵ میلیون بیشتر از قبل کارگر استخدام کند تا بتواند استادیوم‌ها، جاده‌ها، بنادر و هتل‌های لازم برای مسابقات را بسازد.

2

نپالی‌ها تقریبا ۴۰% از کارگران مهاجر قطر را تشکیل می‌دهند. بیش از صد هزار نپالی به قصد امارات کشورشان را ترک کرده‌اند. سیستم تاریک کارگزاران استخدام در آسیا و پیمان کاران در قطر، کارگران مهاجر را در معرض بهره کشی و سوءاستفاده قرار می‌دهد. کمیته عالی مربوط اصرار دارد که استاندارد‌های مناسب برای کارگران در تمام قرارداد‌های جام جهانی تعیین خواهد شد ولی در کنار این حرف باید توجه کرد که مجموعه‌ی پیچیده‌ای از مدیران پروژه، شرکت‌های ساخت و ساز، تامین کنندگان کار و آژانس‌های استخدام و غیره وجود دارد که باید اداره شود.

از آمدن به اینجا پشیمانم، اما چه کاری می‌شد کرد، ما مجبور بودیم که به اینجا بیاییم تا بتوانیم زنده بمانیم، اما به نظر این شانس را نداشته‌ایم

با توجه به برخی برآورد‌ها، قطر میزان ۱۰۰ بیلیون دلار برای ساخت پروژه‌ها و پشتیبانی از جام جهانی هزینه خواهد کرد. علاوه بر ۹ عدد استادیومی که بر پایه‌ی جدید‌ترین تکنولوژی‌ها بنا شده‌اند، کشور به میزان ۲۰ بیلیون دلار برای جاده‌های تازه تاسیس، ۴ بیلیون دلار برای راه ارتباطی بین بحرین و قطر و ۲۴ بیلیون دلار برای شبکه راه آهن سریع السیر هزینه کرده و ۵۵۰۰۰ اتاق هتل برای جا دادن به طرفداران و تماشاچیان، همچنین یک فرودگاه جدید نیز احداث شده است.

جام جهانی بخشی از برنامه‌ی بزرگ ساخت و ساز قطر است که در دو دهه‌ی گذشته تمام تلاشش بر پایه دوباره جلوه پیدا کردن پادشاهی کوچکش در آن بیابان بوده است. با اینکه قطر شروع به ساخت استادیوم برای سال ۲۰۲۲ کرده ولی زیربنای پروژه‌های بزرگی مثل شهر لوسیل انجام شده که طبق گفته‌ی مدیران آمریکایی پروژه نقش مهمی را در جام جهانی ۲۰۲۲ ایفا خواهد کرد.

شرکت مهندسی انگلیسی به اسم هال کرو (عضو گروه CH2M) مشاور ارشد این پروژه است که مسیولیت طراحی و نظارت بر ساخت و ساز را بر عهده دارد.

1

گروه CH2M گفته ما هیچ گونه اغماضی در عمل کرد اجباری و یا هرگونه عمل قاچاق انسان نداریم.

هالکرو اظهار داشته است: «نقش نظارت ما در این ساخت و ساز و دستگاه‌هایی که برای پیشبرد کار استفاده می‌شود، تماما از تمام مقررات کار در راستای حفظ سلامت، امنیت و محیط زیست انجام می‌گیرد. در این کار، شرایط استخدام و بیگاری کشیدن از کارگران از طرف پیمانکاران آن‌ها به هیچ وجه جزء حیطه وظایف ما محسوب نمی‌شود.»

 برخی از نپالی‌ها که در این پروژه مشغول به کار هستند داستان غم انگیزی دارند. همه‌ی آن‌ها متحمل بدهی‌های زیاد با نرخ بهره تا ۳۶% هستند و این در حالی است که مجبور به کار بدون حقوق نیز می‌شوند.

کمپانی دستمزد ما را نزد خود نگه داشته تا از فرار ما جلوگیری کند

فردی خود را به نام «س. ب. د» معرفی کرده است و در لنگرگاه شهر لوسیل کار می‌کند، می‌گوید: «کمپانی دستمزد ما را نزد خود نگه داشته تا از فرار ما جلوگیری کند.» تعدادی از آن‌ها می‌گویند که پیمان کاران آن‌ها گذرنامه‌هایشان را گرفته‌اند و در حالی که از صدور کارت شناسایی برای آن‌ها امتناع می‌کنند به آن‌ها می‌گویند که شما تحت پوشش دستگاه حقوقی قطر هستید.

یک کارگر ساخت داربست‌های فلزی اظهار داشته است: «مدیر ما همیشه می‌گوید که تا هفته‌ی دیگر کارت‌های شناسایی ما را به ما خواهد داد.» کسی که به مدت دو سال بدون داشتن کارت شناسایی در قطر کار کرده است.

بدون داشتن اسناد و مدارک معتبر، کارگران مهاجر هنوز هم تحت نظر سازمان مهاجران غیر قانونی قرار دارند، اغلب نمی‌توانند محل کار خود را بدون ترس از دستگیر شدن ترک کنند، زیرا مستحق داشتن هیچ حق قانونی‌ای نیستند. تحت قوانین «کفالا»، سازمان حمایت از کارگران، کارگران حق تغییر یا ترک کار خود را بدون اجازه شرکتی که در آن کار می‌کنند را ندارند.

6

یکی از آنان که به دلیل ترس از اذیت شدن نام خود را فاش نمی‌کند، می‌گوید: «ما دوست داریم که اینجا را ترک کنیم، اما کمپانی مربوط به ما اجازه این کار را نمی‌دهد، اگر فرار کنیم، مجرم محسوب می‌شویم، و در نتیجه آن پیدا کردن کار برایمان سخت می‌شود. اگر پلیس ما را دستگیر کند، به کشور خود فرستاده می‌شویم. اگر فرار کنیم نمی‌توانیم دیگر مجوز اقامت بگیریم.»

دیگر کارگران اظهار داشته‌اند که آن‌ها را مجبور کرده‌اند تا ساعت‌ها در دمای ۵۰ درجه سانتی گراد بدون حتی دسترسی به آب کار کنند.

ما دوست داریم که اینجا را ترک کنیم، اما کمپانی مربوط به ما اجازه این کار را نمی‌دهد، اگر فرار کنیم، مجرم محسوب می‌شویم

وزارت کار قطر اظهار داشته است که، قوانین دولتی سفت و سختی در مورد کار در گرما وجود دارد، که شامل تهیه غذا و پرداخت فوری حقوق کارگران می‌شود.

 «وزارت کار برای به اجرا در آمدن این قانون و پرداخت شدن به موقع حقوق کارگران سرکشی‌ها و بازرسی‌هایی را انجام می‌دهد تا از انجام سریع موضوع اطمینان کامل حاصل شود. اگر شرکتی در راستای این قوانین عمل نکند، وزارت برای آن جریمه‌هایی را در نظر می‌گیرد و پرونده آن را به مقامات قضایی ارجاع خواهد داد.»

7

سازمان املاک و مستغلات شهر لوسیل بیان کرده است: «شهر لوسیل به هیچ وجه در برابر نقض حقوق کارگران و سلامت و امنیت آن‌ها را سکوت نمی‌کند. ما به طور دائم در حال گوشزد کردن انتظاراتمان از پیمانکاران و زیردستانشان به آن‌ها هستیم. گاردین فعالیت‌های غیر قانونی یکی از پیمان کاران را افشا کرده است. ما این بیانات را بسیار مهم و جدی می‌دانیم و این اظهارات را در اختیار مقامات قضایی مربوطه برای انجام تحقیقات در این مورد قرار می‌دهیم.

بر اساس این بازرسی‌ها و تحقیقات انجام شده، ما اقدامات مناسبی را درخور کسانی یا سازمان‌هایی که این قوانین را نقض کرده‌اند انجام می‌دهیم.»

وضعیت اسفبار کارگران باعث ایجاد نگرانی‌های جدی‌ای برای فوبالست‌های سال ۲۰۲۲ خواهد شد.

دبیر کل سازمان اتحادیه کارگری نپال، «آمش اوپادیایا» می‌گوید: «همه در حال بحث در مورد جام جهانی قطر و چند صد فوتبالستی هستند که قرار است در این مسابقات شرکت کنند، اما هیچ کس به فکر مشقت و سختی‌هایی که هزاران کارگر مهاجر می‌کشند و جانشان را از دست می‌دهند نیست. کسانی که در نوبت‌های متعدد به سختی کار می‌کنند تا بتوانند ورزشگاه‌هایی را بسازند که مسابقات فوتبال در آن‌ها انجام گیرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,