Saturday, 18 July 2015
25 November 2020
وزیر امور خارجه لیتوانی

«احتمال اجازە به ایران برای ادامه بخشی از غنی سازی»

2013 October 03

خبر/ رادیو کوچه

وزیر امور خارجه لیتوانی گفت دولت‌های غربی این احتمال را بررسی می‌کنند که در چارچوب دستیابی به توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی، به ایران اجازه دهند که مقداری از غنی‌سازی اورانیوم خود را ادامه دهد.

«لیناس لینکویسیوس» که کشورش ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را به عهده دارد روز چهارشنبه دهم مهر در مصاحبه با خبرگزاری «رویترز» با اشاره به احتمال امکان ادامه بخشی از غنی‌سازی در ایران گفت: «به باور من بخشی از بازی این است که اگر ایرانیان ثابت کنند کارهایی که انجام می‌دهند صلح‌آمیز است به نظر من امکان ادامه آن را هم خواهند داشت. »

وی افزود: «این البته مشروط است. قول و قراری هم در این مورد گذاشته نشده اما به هر حال جزو امکاناتی است که می‌توان به آن پرداخت.»

123

این دیپلمات اروپایی در ادامه گفت: «این‌که این تنش‌زدایی چه نتایجی بدهد هنوز معلوم نیست.»

ریاست ادواری اتحادیه اروپا امسال بر عهده لیتوانی است و این بدین معنی است که آقای لینکویسیوس دسترسی مستقیمی به بحث‌های داخلی سیاست خارجه اروپا دارد.

قدرت‌های غربی سال‌ها است که از ایران می‌خواهند تا غنی‌سازی اورانیوم را به طور کامل متوقف کند و اظهارات این دیپلمات غربی در صورت عملی شدن، چرخشی در این موضع غرب به شمار می‌آید.

غنی‌سازی اورانیوم در سطح ۲۰ درصد که در ایران جریان دارد به خاطر ظرفیتی که برای ساخت بمب اتم دارد نگرانی‌ها را در غرب برانگیخته اما جمهوری اسلامی می‌گوید که هدفش از این غنی‌سازی استفاده از آن در مصارف پزشکی است.

نگرانی‌های غرب از احتمال وجود ابعاد نظامی در برنامه هسته‌ای ایران باعث وضع تحریم‌های شدید علیه ایران شده و «حسن روحانی»، رییس جمهوری ایران، گفته‌است که سعی دارد این مناقشه ظرف شش ماه آینده حل و فصل شود.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، روز یک‌شنبه گفت اگر ایران ثابت کند که برنامه اتمی‌اش مقاصد نظامی ندارد توافق هسته‌ای با این کشور می‌تواند زودتر از شش ماه صورت گیرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,