Saturday, 18 July 2015
27 May 2020
وزیر خارجه آمریکا در ژاپن اظهار کرد

«ایران باید صلح آمیز بودن برنامه هسته‌ایش را ثابت کند»

2013 October 03

خبر/ رادیو کوچه

«جان کری» وزیر خارجه آمریکا، با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران باید ثابت کند برنامه هسته‌ایش صلح آمیز است گفت: «کشوری که واقعا بخواهد برنامه‌ای صلح‌آمیز داشته باشد،‌ در اثبات صلح‌آمیز بودن آن مشکلی نخواهد داشت.»

 خبرگزاری «رویترز» روز پنج‌شنبه، ۱۱ مهرماه گزارش داد. وزیر امور خارجه ایالات متحده، در توکیو پایتخت ژاپن در عین ابراز امیدواری برای مشارکت با جمهوری اسلامی، بار دیگر تاکید کرد که تهران باید ثابت کند به ختم مناقشه اتمی جاری با غرب تمایل دارد.

به گفته آقای «کری» که به همراه وزیر دفاع آمریکا، «چاک هیگل»، در ژاپن به سر می‌برد، مذاکرات با تهران بر سر برنامه اتمی مناقشه‌برانگیز جمهوری اسلامی بر مجموعه‌ای از گام‌های عملی مبتنی خواهد بود.

jan kery

«حسن روحانی»، رییس جمهوری جدید ایران، در یک هفته‌ای که در نیویورک به سر برد در راس هیاتی بلندپایه به اشکال گوناگون تاکید کرد که جمهوری اسلامی خواهان پایان دادن به مناقشه اتمی جاری است، موضعی که نخست وزیر اسراییل آن را «فریب‌کاری» و روحانی را «گرگی در لباس میش» توصیف کرد.

در همین زمینه وزیر خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه، ظاهرا در پاسخ به این مقام اسراییلی، تاکید کرد که امنیت اسراییل برای آمریکا در اولویت اول است. «جان کری» همچنین این نکته را که ایران در حال بازی دادن آمریکاست رد کرد.

«جان کری» در توکیو تنها یک روز پس از آن درباره برنامه اتمی ایران اظهار نظر کرده است که «حسن روحانی»، رییس جمهوری ایران، در گفت‌وگو با خبرنگاران اعلام کرد که مکالمه اخیرش با «باراک اوباما» تنها یک قدم کوچک بوده و دولت او قصد دارد در آینده قدم‌های بلندتری بردارد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,