Saturday, 18 July 2015
01 December 2020
ژنرال وو نوین ژاپ

«فرمانده و قهرمان جنگ ویتنام درگذشت»

2013 October 05

خبر / رادیو کوچه

ژنرال «وو نوین ژاپ(جیاپ)» فرمانده پرآوازه‌ی نیروهای ویتنامی در جنگ با فرانسه و آمریکا که از او با عنوان یکی از نوابغ و مغزهای متفکر جنگ‌های چریکی نام برده می‌شود، ساعت ١٨:٠٩ روز چهارم اکتبر (دوزادهم مهر) به وقت محلی در بیمارستان مرکزی نظامی شماره ١٠٨شهر «هانوی» پایتخت ویتنام بر اثر کهولت سن درگذشت.

ژنرال ژاپ فرمانده‌ پیروز دو نبرد بزرگ -جنگ اول هندوچین (از سال ١٩۴۶ تا ١٩۵۴) و جنگ ویتنام (١٩۶٠ تا ١٩٧۵)-  به ترتیب علیه نیروهای فرانسوی و آمریکایی بود و همچنین در بسیاری از نبردهای تاریخی دهه های چهل تا هفتاد میلادی، از «لانگ سون» و «هوآ بینه» تا «تِت» و «ایستر» شرکت داشت.

20131005_GIAP-slide-MXAI-articleLarge

وی که متولد ١٩١١ در استان «جوآنگ بینه» منطقه هندوچین (مستعمره فرانسه) بود، از جوانی به جنبش‌های ضد استعماری پیوست. در دانشگاه هانوی در رشته‌ علوم سیاسی، اقتصاد و حقوق تحصیل کرد. پس از فارغ التحصیلی به تدریس تاریخ و نوشتن مقاله در روزنامه‌ها و سپس، انتشار روزنامه‌های زیرزمینی پرداخت. در سال ١٩٣٠، سیزده ماه از حبس دوساله‌اش را در زندان «لائو باو» سپری کرد و از سال ١٩٣١ با پیوستن به حزب کمونیست ویتنام، در اعتراض‌های سازمان‌یافته نسبت به استعمار فرانسه شرکت جست.

زمانی که فرانسه فعالیت کمونیست‌ها را غیرقانونی اعلام کرد و آن‌ها تحت تعقیب قرار گرفتند، «وو نوین ژاپ» به چین رفت و به «هوشی مینه» رهبر استقلال ویتنام پیوست. اندکی بعد، مقامات فرانسوی مستعمره هندوچین، همسر، خواهر، پدر، و خواهر همسر ژاپ را بازداشت، شکنجه و سپس اعدام کردند.

ژاپ در کنار هوشی مینه

ژاپ در کنار هوشی مینه

جنگ جهانی دوم معادلات قدرت را در منطقه به هم ریخت و پس از آن‌که فرانسه دوباره مدعی حاکمیت بر هندوچین شد، با مقاومت جنگجویان جمهوری دموکراتیک ویتنام روبرو شده و جنگی که ژاپ یکی از فرماندهان آن بود، در نهایت به نفع ویتنامی‌ها خاتمه یافت.

ژنرال ژاپ در کنار هوشی مینه، رهبری جنگ معروف ویتنام را نیز بر عهده داشت و پس از جنگ مدتی وزیر دفاع، معاون نخست‌وزیر و عضو  پولیت‌بوروی جمهوری سوسیالیستی ویتنام شد.

ژنرال ژاپ در مراسم بزرگداشت پنجاهمین سالگرد قربانیان نبرد دین بین پو، سال 2004

ژنرال ژاپ در مراسم بزرگداشت پنجاهمین سالگرد قربانیان نبرد دین بین پو، سال 2004

وی آثاری چون «پیروزی بزرگ»، «ارتش خلقی»، «جنگ مردمی» و «ما پیروز خواهیم شد» را درباره استراتژی‌های جنگی و تئوری‌های نظامی به رشته تحریر درآورد.

«ژنرال وو نوین ژاپ» که یکی از آخرین بازمانده‌های نسل رهبران و نظامیان چپ‌گرای قرن بیستم به شمار می‌آمد، روز جمعه در سن ١٠٢ سالگی درگذشت. وی در سال ٢٠١٠ از منتقدین اصلی تصمیم دولت ویتنام در راه‌اندازی و گسترش معادن بوکسیت در این کشور به دلایل محیط زیستی و سوءاثر بر امنیت ملی ویتنام بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,