Saturday, 18 July 2015
27 November 2020
قاعده هرم

«رابطه‌های گسسته»

2013 October 06

محمد افرازه/ رادیو کوچه

تاثیر و نقش توجه کردن و پرداختن به گذشته تاریخی هر جامعه در تصمیم گیری‌ها و برنامه‌ریزی‌های امروزی به جهت راه‌بری جوامع، قابل انکار نیست.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

روی‌کرد‌های تاریخی، شالوده بنیادین فرم و شکل امروز هر مجموعه انسانی را چه در کوچک‌ترین حد خود به مانند خانواده و یا در گسترده‌ترین شکل، جامعه ملی، را تشکیل می‌دهند. تحلیل آن‌چه که در گذشته اتفاق افتاده است و چرایی آن اتفاقات، می‌تواند به درک صحیح و کامل‌تری از دلایل رفتار امروزی یک مجموعه انسانی منجر شود.

1

در گذشته تاریخی ایران هر نظام و یا سلسله پادشاهی جدیدی که در کشور حاکم می‌شد، از اساس، ریشه و بنیان، دولت مردان قبلی را محو و نابود می‌ساخت و املاک و دارایی‌های آنان را نیز مصادره و به نفع پادشاه جدید و درباریانش ثبت و ضبط می‌ساخت. همین رفتار باعث حذف یک طبقه از اشرافیت با سابقه و جای‌گزین شدن آنان با تازه بدوران رسیده‌هایی می‌شد که به هم‌راه خود فرهنگ چپاول و جمع‌آوری هر چه بیشتر اموال را در جامعه نهادینه می‌کردند. سپس پس از چندین دهه حکمرانی و یا حداکثر چند سده، این سلسله منقرض می‌شد و افراد جدید، مجددن‌‌ همان رفتار و سلوک قبلی را پیش می‌گرفتند. تداوم نداشتن دوام یک خانواده اشرافی در کشور ما از دلایل عمده‌ای است که مردم در حال حاضر خیلی نظام‌مند و یا بقول معروف تاکتیک‌پذیر حرکت نمی‌کنند.

در گذشته تاریخی ایران هر نظام و یا سلسله پادشاهی جدیدی که در کشور حاکم می‌شد، از اساس، ریشه و بنیان، دولت مردان قبلی را محو و نابود می‌ساخت و املاک و دارایی‌های آنان را نیز مصادره و به نفع پادشاه جدید و درباریانش ثبت و ضبط می‌ساخت

جامعه ما تربیت شده به توسط پدران و مادران و پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌هایی است که در لایه‌ها و ادوار مختلف تاریخی، شاهد جابجایی‌ها و به قدرت و به مکنت رسیدن افرادی بوده است که بدون هیچ زحمتی و فقط به این دلیل که به گروه، دسته و یا خانواده‌ای که اینک بر مصدر قدرت است نزدیک بوده، حال اینک موفق و دارای شخصیت در جامعه است و از طرفی دیگر شاهد بوده‌اند که حتا افرادی با مدارج بالا از علم و آگاهی و کمال و رفتار، فقط بخاطر سقوط سلسله‌ای، حال خار و ذلیل شده‌اند.

طبیعی است که در چنین فضایی آموزه‌ای که خانواده‌ها به فرزندان خود و فرزندان آن‌ها به فرزندان نسل بعد خود انتقال خواهند داد چیزی نیست به جز فرصت‌طلبی و عافیت سنجی و بررسی شرایط برای نزدیک شدن به گروهی به جهت تحت‌الحمایه بودن و سر کیسه کردن کلیت جامعه، این‌که می‌بایست خود گلیم خود را از آب بیرون بکشی و هیچ کس در این اجتماع به فکر تو نیست، این‌که اگر خود حقت را نخواهی کسی دلش برای تو نمی‌سوزد و حق‌ات پایمال خواهد شد، تنها تو و تنها خودت هستی که در مقابل آینده‌ات مسوولی. از دل چنین تربیتی انتظار دارید چه برون آید؟ انتظار دارید افراد این جامعه تا چه حد درمقابل آینده جامعه مسوولیت احساس کنند؟ این می‌شود که تا تومانی بر قیمت کیسه برنجی افزوده می‌شود صف خرید برنج از جابلسا تا به جابلقا کشیده شده و طویل می‌گردد.

2

زمانی که دیده می‌شود تا اندکی بر عوارض جاده‌ای و یا مالیات رانندگان خودرو‌های سنگین و حمل و نقل جاده‌ای در پاریس گذارده می‌شود به ناگاه تمامی رانندگان با متوقف ساختن خودرو‌های خود در بزرگراه‌های پاریس باعث از جریان افتادن ترافیک روزانه آن شهر می‌شوند در حالی‌که می‌توانستند با عافیت طلبی و مصلحت‌سنجی شخصی، این عوارض اندک را پرداخته و بکار خود ادامه دهند، به این نتیجه می‌توان رسید که در آن جامعه مصلحت جمعی اصلح بر مصلحت فردیست موردی که در جامعه ما عکس آن صادق است. مثال عمده در این مورد زمانی بود که با دستگیری آقای «اسانلو» پس از اعتراضات کارگری شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران، جدای از این‌که هیچ اعتصاب جمعی و سراسری و موثر، در بین سایر هم‌کاران آنان باز هم بخاطر مصلحت‌اندیشی مزمن ایرانی رخ نداد،

تا اندکی بر عوارض جاده‌ای و یا مالیات‌رانندگان خودرو‌های سنگین و حمل و نقل جاده‌ای در پاریس گذارده می‌شود به ناگاه تمامی رانندگان با متوقف ساختن خودرو‌های خود در بزرگ‌راه‌های پاریس باعث از جریان افتادن ترافیک روزانه آن شهر می‌شوند

بلکه حتا شاهد آن نبودیم که مردم تهران واکنشی به این اتفاق نشان دهند و براحتی با تحریم استفاده از اتوبوس‌های شرکت واحد این پیام آشکار را به معترضین برسانند که ما درد شما را حس می‌کنیم و این درد، دردی مشترک است و در مقابل نیز جناح حاکم پی ببرد که مردم، مردمی زنده و فعال هستند. کسی هم نمی‌توانست برای کسی پرونده‌ای بسازد که چرا بجای استفاده از اتوبوس از تاکسی استفاده کردی و یا پیاده به محل کار خود می‌روی یا اصلن این‌که بخاط ازدحام نتوانستی به سر کار خود برسی.

عافیت‌طلبی و فرو کردن سر در برف و گذران روزگار آفتی شده است که این سال‌ها گربیان مردم ما را گرفته است روزگار به سختی می‌گذرد و این را همگی با پوست و گوشت و استخوان خود درک کرده‌ایم، اما بی‌تفاوتی و صرف اندیشه فقط و فقط برای صحت و سلامتی خود و خانواده در ‌‌نهایت به صراحت بگویم ختم به نابودیست در شرایط حاضر.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , 

۱ Comment


  1. NARSIS
    1

    تداوم نداشتن دوام یک خانواده اشرافی در کشور ما از دلایل عمده‌ای است که مردم در حال حاضر خیلی نظام‌مند و یا بقول معروف تاکتیک‌پذیر حرکت نمی‌کنند.

    !!!!!!