Saturday, 18 July 2015
29 March 2023
در شهر مونیخ آلمان توافق شد

«پروژه ۴۰۰ میلیارد یورویی تولید انرژی از خورشید»

2009 July 15

20090715_world_solar-energy

رادیو فرانسه – دوازده شرکت بزرگ که اکثرأ آلمانی هستند، دیروز، دوشنبه، در شهر مونیخ آلمان توافق نامه ای را بامضاء رسانیدند که بر اساس آن پروژه بزرگترین مرکز تولید انرژی در جهان، آنهم انرژی پاکیزه ای که از خورشید میآید ، آغاز میگردد.

این پروژه عظیم “دیزرتک DESERTEC ”  نامیده میشود و هدف آن تولید انرژی خورشیدی در صحاری شمال آفریقا و خاورمیانه و انتقال آن برای مصرف به قاره اروپا میباشد.بر اساس توافق نامه امضاء شده، قرار است که در پائیز آینده و در وحله نخست، مرکز مطالعات این پروژه عظیم که  DII  نامیده میشود، کار خود را آغاز نماید.این مرکز، نحوه تأمین منابع مالی مورد نیاز برای اجرای پروژه و روند ادامه و توسعه آنرا بررسی خواهد کرد.

این ابتکار صنعتی بوسیله شاخه آلمانی کلوب روم Club de Rome که یک سازمان غیر حکومتی است، طراحی وپشینهاد شده و مورد حمایت دولت آلمان قرار گرفته است.برا ساس طراحی اولیه، قرار است که تأسیسات تولید حرارت از خورشید در هزاران کیلومتر مربع در صحاری شمال آفریقا و خاورمیانه نصب گردند.این تأسیسات، شامل صفحات بزرگ گیرنده انرژی خورشید ی می باشند که در مراکز تراکم حرارتی پیش بینی و نصب خواهند شد.مراکز تراکم حرارتی از باطریهای آیینه ای تشکیل یافته که  در طول چندین کیلومتر ادامه مییابند.کار آنها انعکاس  آفتاب ، تراکم و انتقال آن بسوی لوله های استوانه ای میباشد که مملو ازیک نوع مایع روغنی مخصوص است.حرارت این مایع تا ۴٠٠ درجه سانتیگراد بالا رفته وموجب گرم شدن آبی میشود که در مجاورت آن قرار دارد. بخار آب حاصل شده ازگرم شدن جریان آب ، موجب چرخش توربین های تولید برق میگردد. پس از تولید، مرحله بعدی، ایجاد خطوط انتقال برق فشار قوی به نقاط مصرف میباشد. کابل های برق فشار قوی از اعماق دریای مدیترانه گذر کرده و براساس برآوردها، ١۵ در صد برق مصرفی  قاره اروپا را تأمین میکند.کارشناسان، هرینه اجرای کلی این پروژه را نزدیک به ۴٠٠ میلیارد یورو برآورد میکنند. این مبلغ معادل سرمایه گذاری لازم برای ساخت ١٠٠ نیروگاه برق اتمی از نوع آخرین نسل است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|