Saturday, 18 July 2015
21 February 2020
با تصمیم معاون امور بانوان وزارت ورزش

«قهرمان سنگ‌نوردی زنان آسیا از شرکت در مسابقات سئول منع شد»

2013 October 06

خبر / رادیو کوچه

«فرناز اسماعیل‌زاده»، قهرمان آسیا و دارنده مدال طلای مسابقات سنگ‌نوردی قهرمانی آسیا در بخش سرعت، از شرکت در مسابقات جهانی سنگ‌نوردی داخل سالن در کره جنوبی منع شد.

براساس تماس تلفنی مقامات فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی به این ورزشکار گفته شده که «مرضیه اکبرآبادی» معاون امور بانوان وزارت ورزش اجازه‌ی سفر او به عنوان تنها دختر شرکت کننده از ایران را لغو کرده است.

این قهرمان رشته‌ی صعودهای ورزشی (سنگ‌نوردی داخل سالن) در صفحه فیسبوک خود از تماس تلفنی مقامات فدراسیون تنها چند روز پیش از سفر خبر داد و نوشت : «ای کاش فقط لحظه‌ای تامل می‌کردند عواقب روحی و روانی این اقدامات نابهنگام رو برای ورزشکاری که هفت ماه مداوم تمرینات هر روزه‌ی هدفداری رو دنبال کرده …»

farzaneh Esmaeelzade 3

«فرناز اسماعیل‌زاده» دلیل این تصمیم را که به نظر او بسیار دیر به اطلاعش رسانده شده را هم در یادداشت کوتاه خود بیان کرده است.

از قراری که این ورزشکار نوشته، سرپرست زن تیم ایران به دلیل شخصی برنامه‌ی سفرش را لغو کرده و فرناز در جمع ورزشکاران مرد تنها مانده که با دستور مرضیه اکبرآبادی از سفر او جلوگیری شده است.

معاون وزارت ورزش و جوانان پیش از این هم با  ورود به موضوعات مشابه و اصرار بر مسائل شرعی دختران ورزشکار خبرساز شد. تازه‌ترین مورد مربوط به دخالت اکبرآبادی در مورد لباس دختران کاراته کار ایرانی در جریان  سومین دوره‌ی بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی در اندونزی بود که به دلیل دستور مستقیم این مقام دولتی تیم دختران ایران با رای داوران نتیجه‌ی برد را به دلیل پوشش اضافه واگذار کرد. پیش از این هم شناگر زن ایرانی از سوی سیستم مدیریت ورزش بانوان با مشکل مواجه شد.

farzaneh Esmaeelzade 2

در موارد پیش گفته از جمله واگذاری قهرمانی رشته‌ی کاراته زنان کشور های اسلامی، رسانه‌ها و کاربران شبکه های اجتماعی واکنش‌های گسترده‌ای نشان دادند و کارزار برکناری این مقام ورزش بانوان را از رییس جمهور هم از سوی کاربران فیسبوک راه افتاد.

«فرناز اسماعیل‌زاده» قهرمان سنگ‌نوردی زنان ایران در یاداشت کوتاه خود تاکید کرده است «… اجازه نمی‌دهم زحماتم از بین بره. باید به فکر چاره بود و این پایان من نخواهد بود…»

عضو تیم ملی سنگنوردی ایران متولد ۱۳۶۷ است که از سیزده سالگی به سنگ‌نوردی داخل سالن روی آورده و تا کنون دو بار در المپیاد ایرانیان مقام اول رشته‌ی سرعت را کسب کرده است.

این مربی و قهرمان رشته‌ی سرعت همچنین در رده سنی نوجوانان ، جوانان و بزرگسالان  مسابقات کشوری بر سکوی نخست ایستاده و تجربه‌ی شرکت در مسابقات آسیایی و جهانی این رشته را هم در کارنامه‌ی خود دارد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,