Saturday, 18 July 2015
26 November 2020
نامه سرگشاده اوکانر به سایروس

«صنعت موسیقی به هیچکس اهمیت نمی‌دهد»

2013 October 08

واحد ترجمه/ رادیو کوچه

منبع: اورستیج

بعد از اینکه «مایلی سایروس» کار خود را تاثیر گرفته از کار «اوکانر» بیان کرد، اوکانر مجبور به نوشتن نامه سرگشاده‌ای به این ستاره پاپ جوان شد. اوکانر که خود با دام‌هایی که ستاره‌های تازه را تهدید می‌کند، و جنبه تاریک و فاسد صنعت موسیقی آشناست، این فرصت را پیدا کرد تا به مایلی سایروس هشدار دهد که نگذارد تا از او سوء استفاده شود. اوکانر انتقاد شدیدی نسبت به موزیک ویدیوی «Wrecking Ball» مایلی سایروس دارد، ویدیویی که در آن مایلی برهنه ظاهر شد و چکشی را لیس می‌ زند و روی یک توپ تخریب نشسته است. اوکانر گفت: ما نمی‌توانیم از این موضوع بی‌تفاوت بگذریم، این یک کلیپ نگران کننده است.

نامه سرگشاده اوکانر به سایروس

مایلی عزیزم

من نمی‌خواستم این نامه را بنویسم، اما امروز که کاملا در حال طفره رفتن از تماس‌های روزنامه‌نگارانی هستم که نظر من را در مورد حرفی که تو به مجله رولینگ استون در مورد شباهت و تاثیر پذیری موزیک ویدیوی خود از موزیک ویدیوی من، «Nothing Copmpares»، زده بودی می‌خواهند. من نیاز می‌بینم که با تمام محبت و به صورت مادرانه این موضوع را به تو گوشزد کنم.

1

من بسیار نگران تو هستم، برای وجود داشتن اطرافیانی که می‌خواهند به تو بقبولانند یا تشویقت کنند که این کار، که تو در یک ویدیو لخت ظاهر شوی و یک چکش را لیس بزنی، بسیار «جذاب» است! این در حقیقت نشان می‌دهد که تو با اجازه دادن به سوءاستفاده شدن از خودت باعث انحطاط استعداد‌هایت می‌شوی، چه این کار مربوط به صنعت موسیقی باشد چه عملکرد خودت،

در طولانی مدت، این استثمار شدن هیچ چیز جز ضرر برای تو ندارد، و این کار‌ها قطعن به هیچ وجه نه برای تو، و نه برای هیچ زن دیگری باعث بزرگی و بالا رفتن مرتبه نمی‌شود. خصوصا برای تویی که با این کار‌ها باعث می‌شوی که به خاطر جذابیت‌های جنسی‌ات مورد ارزش واقع شوی تا استعداد‌های آشکاری که داری.

من بسیار از این موضوع خوشحالم که می‌بینم من برای تو الگو شده‌ام و شاید به همین منظور است که می‌توانم مطمئن باشم که تو کاملا به حرف‌های من دقت می‌کنی.

صنعت موسیقی هیچ اهمیتی نه به تو می‌دهد، نه من و نه هیچکس دیگر. آن‌ها تو را مانند یک فاحشه در حد ارزش خودت در معرض دید می‌گذارند، و با ذکاوت تمام کاری می‌کنند که تو فکر کنی که خودت خواسته‌ای، هنگامی که تو در پایان مانند یک فاحشه شدی، آن‌ها با پولی که از فروش بدن تو به دست می‌آورند در قایق‌های خود آفتاب می‌گیرند و تو در آخر می‌بینی که چقدر تنها شده‌ای.

2

هیچکدام از آن مردانی که به تو چشم چرانی می‌کنند ذره‌ای به تو اهمیت نمی‌دهند، احمق نشو. بسیاری از زنان شهوت را با عشق اشتباه می‌گیرند. اگر آن‌ها از تو تقاضای سکس دارند به این منظور نیست که به تو اهمیت می‌دهند. حقیقتش این است که زمانی که تو ناخواسته این کار‌ها را انجام می‌دهی، کاری جز کردن خود انجام نداده‌ای. افرادی را که برای اهمیت و علاقه‌شان به خود جذب می‌کنی، جز کوچک کرذن تو هیچ‌کار دیگری انجام نمی‌دهند. زمانی که از تو سوءاستفاده می‌شود، کسی نیست که از تو حمایت کند، حتی خود تو.

بله من در مورد اهمیت ندادن به خودت حرف می‌زنم، و این باید تغییر کند. تو بایستی به عنوان بک خانم ارزشمند از طرف اطرافیانت محافظت شوی، و این محافظت شامل خود تو نیز می‌شود. این دنیا دنیای خطرناکی است. ما به هیچ وجه دخترانمان را تشویق نمی‌کنیم که لخت بگردند تا برای افراد حیوان صفت و حتی پست‌تر از آن‌ها خواستار پیدا کنند. (جمع کثیری از افرادی که در صنعت موسیقی و رسانه‌های مرتبط با آن فعالیت می‌کنند.)

تو خیلی بیشتر از جاذبه‌های جنسی می‌ارزی. دنیای نمایش چیز‌ها را جور دیگری می‌بیند، چه مجله‌هایی باشند که تو را در صفحه اولشان می‌خواهند، چه غیره… هیچوقت گول نخور، چرا که تمام آن‌ها با استفاده از جوانی و زیبایی تو پول در می‌آورند. تنها راهی هم که افراد شیطان صفت این تجارت می‌توانند از تو استفاده کنند، جوانی توست که تو را کور نگه می‌دارد. اگر تو قلب بیگناهی داری می‌توانی‌ کسانی را که این‌گونه نیستند ‌به رسمیت بشناسی.

باز هم تکرار می‌کنم، که تو به اتدازه کافی استعداد داری تا نخواهی به صنعت موسیقی اجازه بدهی که از تو یک فاحشه بسازند. تو نباید به آن‌ها اجازه بدهی که از تو یک احمق بسازند. آن‌ها برای پول آن‌جا هستند و ما برای موسیقی، آن‌ها هیچ اهمیتی به شخصیت تو نمی‌دهند، همیشه همینطور بوده و خواهد بود. هرچه زود‌تر یک زن جوان این موضوع را متوجه شود، زود‌تر هم می‌تواند خود را تحت کنترل خود درآورد.

3

همچنین در رولینگ استون گفته‌ای که دیدت مبنی بر دیدی که من دارم پایه ریزی شده است. راهی که من انتخاب کردم، چیزی بود که من از روی هدف خواستم، زمانی بود که دقیقن کمپانی من راتشویق به انجام کارهایی چون کارهای تو می‌کرد. من فکر کردم، و فهمیدم به جای اینکه از روی ظاهرم مورد قضاوت قرار بگیرم بهتر است از روی استعداد‌هایم سنجیده شوم. من خیلی خوشحالم که این انتخاب را کردم، نه به خاطر اینکه توانایی آن کار نداشتم. الان که تقریبا نزدیک به ۴۷ سالم است، می‌بینم که متاسفانه خیلی از هنرمندان زن که دیدشان را بر اساس جذابیت‌های جنسیشان پایه ریزی کرده‌اند، روزی را می‌بینند که میانسالی به سراغشان آمده و دیگر این جذابیت‌ها وجود ندارد، اما من به دلیل این انتخاب هیچوقت افسوس نمی‌خورم.

بزرگی حقیقی برای یک زن، این است که تو تمام درخواست‌هایی که از تو می‌شود، برای اینکه از بدن تو در جهت ایجاد پول برای آن مردان استفاده شود را رد کنی. من حتی نیاز به پرسیدن یک سوال هم ندارم، زیرا به اندازه کافی در این حرفه بوده‌ام تا بخواهم بدانم که مردان چه پولی نسبت به تو که خودت را عریان کرده‌ای در می‌آورند. این اصلن جالب نیست. همینطور این کار امواج خطرناکی به دیگر خانم‌های جوان می‌دهد. از تو خواهش می‌کنم، که در آینده در برابر فاحشه شدن خودت جواب نه بدهی. بدن تو برای تو و دوست پسر توست، نه برای یکسری کیسه آشغال که پای اینترنت دنبال این چیز‌ها می‌گردند، یا هر کمپانی حریصی که بتواند از آن برای کسب درآمد خود استفاده کند.

5

برای پرپر کردن چهره هانا مونتانای تو، هر کس که به تو می‌گوید که برهنه شوی قطعا هیچ احترامی برای استعداد تو و حتی برای خود تو به عنوان یک خانم جوان قائل نیست. آهنگ‌های تو خود به اندازه کافی خوب هستند که تو نیازی به از دست دادن شخصیت هانا مونتانا هم نداری. او اکنون رفته است….. نه بخاطر برهنه شدن تو که به خاطر ضبط‌های عالی تو.

چه بخواهیم چه نه، در این صنعت، ما زنان نقشی را بازی می‌کنیم که شدیدن نیازمند مراقبت است ما باید مراقب آن باشیم که با رفتارمان چه پیامی را به زنان دیگر می‌دهیم. در حقیقت پیامی که تو می‌دهی این است که چقدر خوب است فاحشه بودن… این خوب نیست مایلی، این خطرناک است. زنان خیلی بیشتر از جذابیت‌های جنسیشان ارزش دارند. ما صرفا ابزاری برای شهوت نیستیم. من تو را به این کار که پیام‌های بهتری به همسن و سالانت بفرستی تشویق می‌کنم، که تو و آن‌ها خیلی بیشتر از چیزی که در آن هستید ارزش دارید. خیلی راحت تمام کسانی را که با تو اینکار را کرده‌اند اخراج کن، چرا که آن‌ها هیچ اهمیتی به تو نمی‌دهند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,