Saturday, 18 July 2015
18 May 2021
دایره‌ی شکسته

«کدام قانون»

2013 October 08

مهشب‌تاجیک/ رادیو کوچه

علیرغم ادعای بیشتر قانون‌گذاران مبنی بر تنظیم و تصویب قوانین بر اساس عدالت اما دو مقوله قانون و عدالت همیشه بر هم منطبق نیستند و چه بسا قوانینی، بی‌عدالتی را نهادینه کنند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

حقوقی که در ارتباط با همجنسگرایان همیشه از آن دم زده می‌شود حقوق خاصی برای مطالبه نیست. بل‌که در پی آنند که از حقوقی برابر با دگرجنسگرایان برخوردار شوند و به خاطر گرایش جنسی خود مورد سرکوب و بی‌مهری قانون و جامعه واقع نشوند. تبعیض علیه همجنسگرایان در کشور‌ها و جوامع مختلف اشکال به طور تقریبی مشابهی دارد، به طور مثال در مواد مرتبط با قانون که برای مقابله با تبعیض به خاطر رنگ و‌نژاد و قومیت نوشته شده‌اند، در ارتباط با همجنسگرایان خودداری می‌شود و بدین طریق حتا قانون راه را برای تبعیض به خاطر گرایش جنسی نمی‌بندد و خود افزون بر همه‌ی بی‌عدالتی‌ها، راه ظلم و ستم بر همجنسگرایان را هموار می‌کند. بعضی از مواد قانونی ممنوعیت همجنسگرایی با تصویب قوانینی علیه سکس با همجنس، نه تنها هرگونه سخن و نوشته مثبتی در مورد همجنسگرایی را غیرممکن و از این طریق امکان روشنگری را می‌بندد، بل‌که، حقوق مدنی و اجتماعی همجنسگرایان مبنی بر آزادی ایجاد انجمن و یا انتشار مجلات خاصشان را نیز نفی می‌کند.

 ax 1

هجوم به منازل افراد و به هم زدن جشن‌ها و مراسم خصوصی در ایران انجام می‌شود و اگر این مراسم مربوط به همجنسگرایان باشد با شدت و سختی‌های بیشتری مواجه خواهد شد. آن‌ها از حق عدم دخالت در حریم خصوصی زندگی خود برخوردار نیستند و حتا اگر یواشکی و بدون سر و صدا نیز با یکدیگر زندگی مشترک داشته باشند باز هم مورد هجوم عرف و شرع قرار می‌گیرند و از تعرض در امان نمی‌مانند. همجنسگرایانی که در ایران و یا بسیاری از کشورهای دیگر گرایش‌های مذهبی دارند، در صورت علنی کردن گرایش جنسی خود، از ورود به مساجد و دیگر مکان‌های مذهبی محروم می‌شوند و بدین ترتیب آزادی مذهبی نیز ندارند. آن‌ها از مدرسه و محل کار اخراج و چه بسا از خانواده‌ی خود طرد می‌شوند و بدین طریق از ابراز عقیده، برگزاری تجمع و حق برخورداری از امنیت اجتماعی محروم‌اند. دولت و قانون دولتی با برخورد خشن و غیر انسانی نسبت به همجنسگرایان و اجازه ندادن به هرگونه گفتمان روشنگری درباره‌ی همجنسگرایی، بسیاری از همجنسگرایان را از شناخت گرایش جنسی خود محروم می‌کند و بدین طریق سلامت فیزیکی و روانی آنان را در معرض خطرات زیادی قرار می‌دهد. بی-جهت نیست که درصد آمار خودکشی در بین همجنس‌گرایان بخصوص همجنس‌گرایان جوان بالا‌تر از همسن و سالان آن‌ها است.

 با توجه به قانون، دو فرد همجنسگرا از حق زندگی مشترک با هم محرومند و در نتیجه حقوق مدنی فرد مبنی بر تشکیل خانواده و احساس امنیت، آرامش و مبادله‌ی عشق و عاطفه با همسر، را از همجنسگرایان سلب می‌کند. یا حق فرزندخواندگی به آن‌ها داده نمی‌شود. آن‌ها از حس پدر یا مادر بودن محروم می‌شوند و همچنین شدید‌ترین سرکوب‌ها نسبت به همجنسگرایان در کشورهایی صورت می‌گیرد که اعدام همجنسگرایان در قوانین آن‌ها تصویب شده است، از جمله در کشور ایران قانون مربوط به اعدام همجنسگرایان، نه تنها همه تبعیضات فوق را قانونی و بازتولید می‌کند بل‌که حتا حق زندگی افراد را هم از آن‌ها می‌گیرد آن‌هم صرفن به خاطر دارا بودن گرایش جنسی متفاوت با اکثریت افراد جامعه. همجنسگرایان بیشتر از گروه‌های دیگر در معرض تهمت‌های ناروا قرار می‌گیرند و به عنوان یکی از گروه‌های بیشتر در معرض خطر ابتلا به اچ. آی. وی همجنس‌گرایان به عموم معرفی می‌شوند.

ax2

سرکوب حکومتی همجنس‌گرایان، امکان روشنگری درباره‌ی خطرات مربوط به اچ.‌ای. وی، ایدز و دیگر بیماری‌های مقاربتی در درون این گروه اجتماعی را با مشکل مواجه می‌کند. این تنها بی‌مسئولیتی حکومت در برابر بهداشت جنسی این گروه اجتماعی نیست، بلکه بی‌مبالاتی حکومت نسبت به سلامت کل جامعه هم می‌باشد. سانسور در این زمینه دید هرگونه گفتمان مثبت درباره‌ی همجنسگرایی توسط حکومت، راه را بر بازتولید خرافات فرهنگی و پیشداوری‌ها نسبت به همجنسگرایان در جامعه باز نگه می‌دارد، کاری که به نوبه‌ی خود کنار آمدن همجنسگرایان با گرایش جنسی خود و حتا پذیرش آن‌ها توسط خانواده‌ها را سخت‌تر می‌کند. همین امر سلامت و بهداشت فیزیکی و روانی همجنسگرایان را در معرض خطر قرار می‌دهد. آزاد نبودن همجنسگرایی در کشور، بدون شک بسیاری از آنان را به ازدواج‌های اجباری با جنس مخالف وا می‌دارد. این امر بدون شک به شکل‌گیری خانواده‌هایی بی‌رونق، بدون عشق و به احتمال قوی طلاق‌های زودرس منجر می‌شود. فرزندانی که در چنین خانواده‌های بدون عشق و علاقه و با اجبار فرهنگی شکل گرفته، متولد می‌-شوند، خواه ناخواه کمبود‌ها را احساس می‌کنند و امر تربیت و اجتماعی شدن، تشکیل خانواده و تولد فرزندان آن‌ها نیز با مشکلاتی مواجه می‌شوند و بدین طریق سرکوب سیاسی-فرهنگی همجنسگرایان به جامعه سرزیر می‌شود.

منبع: جنسیت و جامعه

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,