Saturday, 18 July 2015
03 October 2023
شاد و تندرست

«قهرمانان معترض»

2013 October 10

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

در آخرین رده‌بندی فدراسیون جهانی والیبال، تیم‌ملی والیبال ایران که هفته‌‌ی گذشته در مسابقات قهرمانی آسیا در دبی با اقتدار به مقام قهرمانی رسید، با ۶٨ امتیاز در مکان دوازدهم جهان و نخست آسیا قرار گرفته است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

گفتنی است که تیم استرالیا که در رده‌بندی پیشین با امتیاز مشابه با ایران در رده‌ی دوازدهم جهان ایستاده بود به دلیل عمل‌کرد ضعیف در این دوره از رقابت‌های آسیا، دو پله سقوط داشت تا ایران به تنهایی عنوان بهترین تیم آسیا را در اختیار داشته باشد.

در رده‌بندی اعلام شده در جایگاه سه تیم نخست جدول تغییری به وجود نیامده است و تیم‌های برزیل، روسیه و ایتالیا هم‌چنان عناوین اول تا سوم را به خود اختصاص داده‌اند. در بین تیم‌های آسیایی نیز پس از ایران و استرالیا، ژاپن و چین با قرار گرفتن در رده‌های هفدهم و هجدهم، تیم‌های سوم و چهارم قاره‌ی کهن هستند.

———————————————————

ابراهیم جوادی عضو هیات رییسه‌ی فدراسیون کشتی با حمایت از اعتراض کشتی‌گیران و مربیان از مواضع آنان دفاع کرد. او در گفتگو با خبرنگاران اظهار کرده است:

«به نظرم همه آنها حق دارند از وضع موجود ناراحت باشند و حتی رفتار تندتری داشته باشند. آقای وزیر باید همه ورزشکاران را با یک چشم نگاه کند و در کنار آن نگاه ویژه‌ای هم به کشتی به عنوان ورزش اول ایران داشته باشد. درست است که والیبال زحمت زیادی کشیده و افتخارات بسیاری هم برای ورزش ایران کسب کرده اما نباید فراموش کنیم که این رشته قهرمان آسیا شده و کشتی آزاد ما بعد از ۴٨سال به قهرمانی دنیا رسیده است. اینکه سرپرست وزارت ورزش برای استقبال والیبالیست‌ها به فرودگاه می‌رود اما کشتی‌گیران را کمتر می‌بیند قدری بی‌عدالتی است و ای کاش صالحی امیری برای کشتی آزاد هم مراسم استقبالی تدارک می‌دید.»

TENNIS-WIMBLEDON-REZAI

جوادی در ادامه گفته است:

«در همه‌ی این سال‌ها کدام رشته غیر از کشتی توانسته این قدر دل مردم را شاد کند و موجی از شادی را در بین آنها بوجود بیاورد. کشتی‌گیران تمرینات طاقت‌فرسا و زحمات بسیاری می‌کشند و حقشان است که بسیار بیش از این دیده شوند. من به همه آنها حق می‌دهم و هر تصمیمی بگیرند حمایت می‌کنم. البته به آنها هم پیشنهاد می‌کنم که قدری خویشتن‌دارتر باشند و با ملایمت بیشتری رفتار کنند.»

———————————————————–

در رده‌بندی این ماه فدراسیون جهانی بوکس آماتور، چهار نماینده‌ی ایرانی حضور دارند که بهترین جایگاه متعلق به احسان روزبهانی در وزن منهای ٨١ کیلوگرم است که در مکان چهارم قرار دارد. در این وزن «عادل بک نیازیمبتوف» از قزاقستان با ٢٣٠٠ امتیاز در صدر است، پس از او نمایندگان روسیه و کوبا در مکان‌های دوم و سوم قرار دارند و روزبهانی با ١٣۵٠ در رده‌ی چهارم است.

———————————————————————-

ارغوان رضایی تنیسور ایرانی الاصل تیم ملی فرانسه در حاشیه سفرش به اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگاران ورزشی اظهار‌ات جالبی داشته، او گفته است:

«زمانی به رنکینگ ١۶ دنیا رسیدم حاشیه‌هایی برای من به وجود آمد و مرا متوقف کرد. تجربه شکست بهترین‌های تنیس دنیا را داشتم و می‌توانم یک بار دیگر به سطح قبلی برگردم.»

او در مورد اختلافاتی که با پدرش پیدا کرده بود، تاکید‌ کرده است که:

«همه دخترها ممکن است با پدرشان به مشکل بر بخورند، به ویژه در مورد من و پدرم که رابطه مربی و شاگردی داشتیم. پدرم در مربی‌گری واقعن سخت‌گیر است و برخی مواقع به این نتیجه رسیدم که نمی‌توانیم با هم ادامه بدهیم، اما برخی خبرنگاران عادت دارند یک مساله کوچک را بزرگ کنند و شایعات زیادی بسازند. در مورد من و پدرم هم مشکلاتی به وجود آمد و مسایلی بین ما ایجاد شد که ممکن است در هر خانواده دیگری هم به وجود بیاید اما برخی خبرنگاران بی‌دلیل بزرگش کردند.»

رضایی در مورد اختلافاتی که در مقطعی با فدراسیون تنیس فرانسه پیدا کرده بود، اظهار کرده است:

a2

«فرانسوی‌ها نژاد‌پرست هستند، من هم از همان ابتدای ورزش حرفه‌ای همواره گفته‌ام که دو ملیتی هستم، اما به فرانسوی‌ها برخورده است و به همین خاطر همواره حق مرا می‌خورند. زمانی بود که من تمام تنیسورهای فرانسوی را شکست داده بودم و شماره یک بودم اما مرا نفر سوم، چهارم و پنجم تیم ملی می‌گذاشتند، در فرهنگ آن‌ها ما خارجی محسوب می‌شویم و نمی‌توانند قبول کنند که یک خارجی بتواند تمام تنیسورهای آن‌ها را شکست بدهد، از این رو نمی‌خواستند بگذارند من پیشرفت کنم ولی با این همه با پشتکاری که داشتم، توانستم برتری‌ام را ثابت کنم.»

اگر این سخنان رضایی انعکاس بین‌المللی پیدا کند باید منتظر واکنش فرانسوی‌ها به سخنان او بود اما واقعیت این است که خود رضایی که بارها به ایران سفر و شرایط داخلی را برای ورزش بانوان دیده است بهتر از هر کس دیگری می‌داند که هر آنچه دارد را مدیون حضور و زندگی‌اش در کشور فرانسه است و اگر در ایران بود بسیار بعید به نظر می‌رسد که حتا می‌توانست تا حد قهرمانی آسیا هم بالا بیاید چه رسد به ورود به رده‌بندی جهانی.

—————————————————————-

منصوره گرجی نایب رییس بانوان فدراسیون کوهنوردی، در واکنش به خبرهایی درباره‌ی عدم اعزام بانوی ملی‌پوش به جام‌جهانی گفت:

«اعزام سه ملی‌پوش سنگ‌نورد ایران به جام جهانی کره‌جنوبی و چین طبق مجوز شورای برون مرزی است و این اعزام هیچ مشکلی ندارد و فدراسیون تمام کارهای لازم را در این زمینه انجام داده است. ما هماهنگی‌های مربوطه را انجام داده‌ایم و این سه ملی‌پوش با مجوز شورای برون مرزی دوشنبه عازم کره‌جنوبی شدند.»

گفتنی است که چند روز پیش خبری در رسانه‌ها منتشر شد مبنی بر اینکه فدراسیون کوهنوردی در تماس با فرناز اسماعیل‌زاده به وی اعلام کرده که مرضیه اکبرآبادی معاون امور بانوان وزارت ورزش، شخصن تصمیم گرفته است تا مجوز سفر او را به عنوان تنها بانوی شرکت کننده از ایران جهت حضور در این مسابقات لغو کند و دلیل لغو این سفر، تنها نماندن او در جمع ورزشکاران مرد عنوان شده است. لازم به ذکر است که این خبر واکنش‌های بسیار تند و منفی را از سوی مردم در پی داشته است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,