Saturday, 18 July 2015
05 December 2020
توسط کمیته منتخب پارلمان نروژ

«نوبل صلح به سازمان منع استفاده از تسلیحات شیمیایی رسید»

2013 October 11

خبر/ رادیو کوچه

روز جمعه، ١٩ مهر در اسلو، پایتخت نروژ، اعلام شد که کمیته تعیین جایزه صلح نوبل، «سازمان منع استفاده از تسلیحات شیمیایی» را به عنوان برنده جایزه صلح نوبل برای سال ٢٠١٣ تعیین کرده است.

برندگان جوایز نوبل در سایر رشته‌ها توسط کمیته‌های اعطای جایزه نوبل در سوئد تعیین و اعلام می‌شوند، اما تعیین برنده جایزه صلح نوبل برعهده یک کمیته پنج نفره منتخب پارلمان نروژ است.

nobel

برای سال جاری، علاوه بر سازمان منع استفاده از تسلیحات شیمیایی، «ملاله یوسف زی»، دختر پاکستانی به خاطر دفاع از حق تحصیل دختران، «دنیس ماکوگ»، پزشک متخصص زنان در جمهوری کنگو به دلیل مبارزه برای حمایت از قربانیان تجاوز، و «چلسی (برادلی) منینگ» نظامی آمریکایی به خاطر قرار دادن دهها هزار سند محرمانه دولت آمریکا در اختیار سایت ویکی‌لیکس از جمله نامزدهای دریافت جایزه صلح نوبل بودند.

همچنین از «مگی جبران»، کارشناس کامپیوتر مصری که با رها کردن شغل دانشگاهی و انتخاب جامه رهبانیت، یک بنیاد خیریه را برای کمک به کودکان ایجاد کرد و «سوتلانا گانوشینکا»، استاد سابق ریاضیات در روسیه که به عنوان مدافعان حقوق بشر فعالیت داشته، به عنوان دیگر نامزدهای دریافت این جایزه نام برده می‌شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,