Saturday, 18 July 2015
05 August 2020
قصه‌های ما، از رویا تا واقعیت

«اعترافات یک طنز نویس»

2013 October 12

شهره شعشعانی / رادیو کوچه

 

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

 ویلیام سیدنی پورتر (William Sydney Porter) نویسنده‌ی امریکایی، مشهور به، اوهنری، در ١١ سپتامبر ١٨۶٢ در کارولینای شمالی به دنیا آمد و در ۵ جون ١٩١٠ در نیویورک از دنیا رفت.  داستان‌های کوتاه اوهنری به شوخ طبعی، بازی‌های کلامی، شخصیت‌سازی ماهرانه و پایان‌های غیرقابل پیش‌بینی معروف‌اند.

 اوهنری در سه سالگی مادرش را که مبتلا به بیماری سل بود از دست داد و همراه پدر به منزل مادربزرگش نقل مکان کرد. او از کودکی به خواندن علاقه بسیار داشت. در نوجوانی در داروخانه دایی‌اش مشغول کار شد و در نوزده سالگی لیسانس داروسازی گرفت. پس از آن به تگزاس رفت و زندگی هنری پرمشغله‌ای را دنبال کرد. در همین دوره به توصیه یکی از دوستانش در GLO،  اداره زمین و ساختمان هوستون، مشغول به کار شد.

12Oct2013-Ghesseha-Shohreh-Eterafat

پربارترین دوره خلاقیت او هنری اما از ١٩٠٢، زمانی که به نیویورک محل استقرار ناشرش نقل مکان کرد آغاز شد. او هنری در این دوره‌ی پربار ٣٨١ داستان کوتاه نوشت، داستان‌هایی طنز آمیز که با استقبال فراوان خوانندگان روبرو شد. به رغم موفقیت فوق‌العاده اما در سال ١٩٠٨ سلامتش بر اثر افراط در الکل به خطر افتاد. همسر دومش سارا او را ترک کرد و اوهنری سال بعد در ١٩١٠ بر اثر بیماری کبدی درگذشت.

 داستان‌های کوتاه اوهنری به رغم ایجاز و صرفه‌جویی در توصیف، از تعلیق‌های هوشمندانه‌ای برخوردارند و در پایان همواره خواننده را شگفت زده می‌کنند، به گونه ای که به پایان‌های نامنتظر«پایان به سبک اوهنری» هم می‌گویند. اوهنری را هم‌چنین همتای امریکایی گی دو موپاسان نیز خوانده‌اند. اغلب داستان‌های اوهنری در دوران خودش، اوایل قرن بیستم، می‌گذرند و بیشتر در مورد مردم عادی، پلیس، پیشخدمت، کارمند و دیگر افراد معمولی شهر نیویورک است.

 داستان «اعترافات یک طنز نویس» را علی فامیان به فارسی ترجمه کرده است.

برای آشنایی بیشتر با آثار اوهنری می‌توانید به لینک زیر در رادیو کوچه مراجعه کنید:

«پس از بیست سال»

موسیقی متن:

Gershwin: Prelude # 1 & 2

برنامه‌های پیشین قصه‌های ما، از رویا تا واقعیت را از اینجا بشنوید

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,