Saturday, 18 July 2015
27 March 2023
تماشاخانه 4

«مرثیه‌ای برای یک سبک وزن»

2009 August 26

مجید بهشتی / رادیو کوچه

تماشاخانه این بار به رویدادهای هنری و فرهنگی  می پردازد و در ابتدا چند خبر از نمایش کشور را بررسی می‌کند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

فرهاد ناظرزاده‌ کرمانی و اثر جدیدی از وی:

فرهاد ناظرزاده کرمانی پژوهش‌گر و مدرس تئاتر، آثار جدیدی را برای چاپ و انتشار  آماده کرده است. به گزارش ایران تئاتر؛ ناظرزاده در مورد ویژگی‌های جدید ویرایش آثارش گفت: «در این ویرایش از حوزه‌ی نویسندگان پیش تاز فرانسه فراتر رفته و جریان‌ها و نویسندگان جدیدی را بررسی کردم که از جمله می‌توان به پست مدرنیسم اشاره کرد. به گفته‌ی ناظرزاده؛ او در حال کار بر روی کتابی به نام «نمایشگان» است که در دو مرحله آماده می‌شود. جلد اول آن به نمایشنامه‌نویسی اختصاص دارد وجلد دوم به نمایش‌شناسی.

اجرای نمایشنامه «مرثیه‌ای برای یک سبک وزن» از چهارم شهریور ماه آغاز می‌شود

این نمایش مضمونی کمدی دارد و داستان مرد با ایمانی را تصویر می‌کند که با ساده‌دلی در مناسبات سیاسی و اجتماعی توسط افراد پیرامون خود به تمسخر گرفته می‌شود و کم‌کم باعث بدنامی او می‌شود. نویسنده و کارگردان این نمایش ایوب آقاخانی است. اجرای نمایش زندگی بسیار کوتاه است از روز بیست و پنجم مردادماه در تالار هنر شروع شده است و داستان این نمایش زندگی چند روزه‌ی یک آدم برفی است که در یک شب زمستان در مزرعه‌ای متولد می‌شود و در آن‌جا با مترسکی که هم‌جوار او هست دوست می‌شود. متن این نمایش به عنوان متن برگزیده‌ی جشن ادبیات نمایشی انتخاب شد. نویسنده و کارگردان این نمایش مهدی‌آبادی است.

و اما خبری  متفاوت از دیدار دانش‌جویان چند کشور اروپایی از یک نمایش ایرانی. طی روزهای گذشته تئاتر شهر پذیرای یک گروه 25 نفره از دانش‌جویان کشورهای مجارستان، ارمنستان، ترکیه، بلغارستان، ایتالیا و گرجستان بود. این نمایش «پیچ تند» نام دارد. یکی از دانش‌جویان بعد از دیدن این نمایش عنوان کرد: «من برای اولین بار است که به ایران می‌آیم و با دیدن این نمایش احساس خوبی پیدا کردم. چرا که فکر نمی‌کردم تئاتر ایران تا این حد پیشرفته باشد ولی الان می‌بینم که تئاتر ایران پیشرفته است و بازیگران بسیار خوبی دارد.»

–  این روزها نمایش «ملانصرالدین» نیز در تالار مولوی دانشگاه تهران بر صحنه است. این نمایش که با استقبال خوبی از سوی دانشجویان مواجه شده، بدلیل کمبود جا در سالن نمایش، مشکلاتی را برای دانشجویان که برای دیدن نمایش می‌آیند، ایجاد کرده است. کارگردان این نمایش «علی‌اصغر دشتی» است.

از نمایش‌های دیگری که در حال حاضر در تهران بر صحنه است می‌توانیم از نمایش‌های «خشکسالی و دروغ»، به نویسندگی و کارگردانی محمد یعقوبی، «ویولن را کوک کنیم» نوشته‌ی ویکتوریا هایم به کارگردانی شیما صادقی، «باغ شکر پاره»: نویسنده و کارگردان قطب‌الدین صادقی و «قولنج»: به نویسندگی  و کارگردانی داود فتحعلی بیگی نام ببریم.

شرکتی انگلیسی نسخه‌ی جدیدی از نمایش هاملت شکسپیر که دنیای ادبیات و نمایش است را تولید می‌کند و تفاوت عمده‌ی این فیلم با نسخه‌های قبلی در این است که فیلم جدید هاملت موزیکال و سه بعدی ساخته می‌شود.

و اما در تئاتر جهان چه می گذرد: تئاتر کودکان و نوجوانان همیلتون آغاز بکار کرد. تئاتر مسیحی نوجوانان همیلتون واقع در ایالات ایندیانای آمریکا به همت مدیر اجرایی آن لاری ریگون پس از چند سال پی گیری از 17 مردادماه آغاز بکار کرد.

– نمایش «چه کسی از ویرجیانا وولف می‌ترسد» در هند به صحنه می‌رود. هم چنین گروه تئاتر «پشند» قصد دارد اجرایی از ادوارد آنی  را از 23 مردادماه در تئاتری در کلکته به نمایش بگذارد.

– اجرای جدیدی از «رام کردن زن سرکش» در جنگلی واقع در شهر ماساچوست آمریکا قرار است این نمایش اجرا شود. یکی از کارگردانان خانه نمایش بینیارد به نام جو هانا مک کوئین تصمیم گرفته اثر شکسپیر را در جنگلی به نمایش بگذارد.

تئاتر ملی اسکاتلند پاییز و زمستان امسال میزبان «خانه‌ی برنارد آلبا» می‌شود. ترجمه‌ی جدیدی از نمایش‌نامه‌ی خانه‌ی برنارد آلبا اثر ارزشمند گارسیا لورکا از 24 شهریور ماه در شهرهای مختلف اسکاتلند هم‌چون گلاسکو، رنین‌برو و چند شهر دیگر اجرا خواهد شد.

و اما در عالم سینما هم خبرهایی هست :

خبر اول را از سینمای هند شروع می‌کنیم. فیلم آقای هند در سال 1987 در هند اکران عمومی شد و در ایران هم به نمایش درآمد. کارگردانی این فیلم را شکارگاپو بر عهده داشت. این فیلم یکی از موفق‌ترین فیلم‌های هندی در گذشته است و در حال حاضر گاپو تهیه کننده‌ی قدیمی و معتبر سینمای هند قصد دارد این فیلم را دوباره تولید کند. البته با هنرپیشگان جدید. او در جستجوی کارگردانی مناسب برای ساخت این فیلم است و ظاهرن در حال حاضر در حال مذاکره با چند فیلم‌ساز مطرح سینمای هند است.

– نمایش‌نامه‌ی هاملت، اثر ارزشمند ویلیام شکسپیر که بارها به فیلم سینمایی تبدیل شده در حال حاضر قرار است شرکتی انگلیسی نسخه‌ی جدیدی از این اثر کلاسیک که دنیای ادبیات و نمایش است را تولید کند و تفاوت عمده‌ی این فیلم با نسخه‌های قبلی هاملت در این است که فیلم جدید هاملت موزیکال و سه بعدی ساخته می‌شود. باید دید که بعد از ساختن این فیلم، اثر ارزشمند شکسپیر با شیوه‌ی جدیدی که ساخته می‌شود مطابقت دارد یا خیر.

و اما در سینمای ایران هم خبرهایی است:

فیلم‌ های سینمایی «30 ثانیه درباره‌ی ما» به کارگردانی بهمن قبادی، «آسمان هشتم» به کارگردانی حسن نجفی، «آوازخوان نه آواز» اثر مهدی کرم‌پور، «انتهای تاریک» به کارگردانی رامین لباس‌چی، «ایستگاه همین‌جاست» به کارگردانی وحید موساییان، پدر آن دیگری به کارگردانی یدالله صمدی، «پری دریایی» به کارگردانی گلاب آدینه، «شیشه مات» به کارگردانی محسن عبدالوهاب، «قمر» به کارگردانی محمدحسین حقیقی، «مسیر معکوس» به کارگردانی ابوالفضل جلیلی فیلم‌های هستند که مرحله‌ی پیش‌تولید خود را می گذرانند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,