Saturday, 18 July 2015
26 November 2020
ایران امروز

«نگاهی به وضعیت مسکن در دولت یازدهم»

2013 October 13

روشنک آسترکی/ رادیو کوچه

با روی کار آمدن دولت یازدهم بسیاری از مردم در انتظار آغاز تغییرات چشمگیر در وضعیت اقتصادی کشور هستند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

این انتظار پیرامون بازار مسکن نیز به چشم می خورد. هر ‌چند پس از انتخابات بازار مسکن از رکود سنگین خارج شده است، اما وضعیت هنوز راضی کننده نیست، میزان معاملات افزایش نیافته است و دلیل آن هم مشخص نبودن آینده بازار مسکن و بی ثباتی قیمت مسکن است.

در زمان تبلیغات ریاست جمهوری یکی از موضوعاتی که بیشترین توجه مردم را به خود جلب کرده بود، برنامه های اقتصادی کاندیداها و راهکارهای کنترل تورم آنها بود که این توجه پس از انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور، به سمت برنامه های وی در خصوص کاهش تورم و کنترل قیمتها رفت. اما برخی کارشناسان بر این باور هستند که وضعیت مسکن حداقل در کوتاه مدت و میان مدت در حالتی از رکود باقی خواهد ماند و تغییرات خاصی در این حوزه مشاهده نخواهد شد.

این در حالی است که برخی دیگر از کارشناسان بر این باورند که با توجه به عدم تغییرات اساسی در مؤلفه های مربوط به حوزه مسکن این حوزه همچنان بحرانی باقی خواهد ماند و برخی دیگر نیز تغییر و تحولات سیاسی در کشور را نوید آینده ای مثبت در بخش مسکن می دانند.

1

همچنین ماجرای زیاد شدن وام مسکن همچنان  بر سر زبان ها است کارشناسان این بخش معتقدند، با وجود افزایش مبلغ وام مسکن به ۵٠میلیون تومان، بازهم به دلیل افزایش هزینه‌های ساخت و مصالح ساختمانی این مبلغ چندان مناسب نیست و باید میزان وام اختصاصی به ساخت و ساز بیشتر باشد. از سوی دیگر متقاضیان خرید مسکن نیز معتقدند کمک هزینه خرید مسکن بسیار ناکافی است و کمک چندانی برای خرید خانه به بی خانه ها نمی کند.

ایرج رهبر رئیس هیئت مدیره کانون سراسری انبوه سازان کشور در گفتگو با فرارو گفته است : «برای شرایط کنونی بازار مسکن نمی توان از عنوان ثبات قیمتی استفاده کرد. ما انتظار داریم با روشن شدن طرح ها و برنامه های دولت برای بازار مسکن قیمت ها پایین بیاید، نه آنکه افزایش یابد.»

رییس هیئت مدیره کانون سراسری انبوه سازان کشور با بیان اینکه رکود در خرید و فروش مسکن ناشی از دو علت است گفت: «دلیل اول، افزایش قیمت غیرمتعارف مسکن در چند سال گذشته است. این مسئله همیشه وجود داشته که وقتی یک جهش حبابی و غیرمتعارف رخ می دهد قدرت خرید مردم و تعادلی که در گذشته وجود داشته بهم می خورد و لذا مردم یا قدرت خرید خود را از دست می دهند یا برای خرید صبر می کنند.»

هر ‌چند پس از انتخابات بازار مسکن از رکود سنگین خارج شده است، اما وضعیت هنوز راضی کننده نیست و میزان معاملات افزایش نیافته است

وی همچنین افزود: «دلیل دوم مربوط به تغییر و تحولاتی بود که در عرصه سیاسی رخ داد و در دولت یازدهم برنامه و روند کاری مسکن تغییر کرد و عنوان کردند مسکن مهر متوقف خواهد شد و تنها همان تعهدات قبلی را ادامه خواهند داد و قرار است طرح جدیدی برای مسکن ارائه شود؛ لذا مردم منتظرند جزئیات طرح جدید اعلام شود.»

اما علی نوذرپور کارشناس فعال بازار مسکن طی گفتگویی اذعان داشت: «اکنون آرامش و ثباتی در حوزه سیاسی شکل گرفته و این امر تاثیر خود را در حوزه اقتصاد گذاشته و باعث شکل گرفتن ثبات و آرامش در حوزه های مختلف مانند مسکن شده است.»

وی ادامه داد: «اما دولت هنوز برنامه و سیاستی را در حوزه مسکن اجرا نکرده است تا انتظار داشته باشیم اتفاق خاصی بیفتد. یعنی وزارت راه و شهرسازی برنامه ای ارائه نداده تا بدانیم قرار است در حوزه مسکن چه سیاستی اجرا شود.»

2

دکتر بهروز ملکی تحلیل گر بازار مسکن نیز معتقد است: «مجموعه‌ای از عوامل اقتصادی و سیاسی بر رفتار قیمت‌ها در بازار مسکن تاثیر می گذارد؛ اما اینکه برآیند این عوامل، به کدام سو خواهد بود، نیازمند بررسی است.»

وی ادامه داد: «مهم‌ترین عامل تاثیرگذار در جهت افزایش قیمت مسکن، نرخ تورم عمومی می‌باشد. بر اساس اطلاعات رسمی، رشد شاخص بها در نیمه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۴٠بوده است؛

نرخ مسکن یکبار در دوران پس از جنگ و دوبار در ٨ سال گذشته با افزایش تصاعدی شدید روبرو شد و تعداد زیادی از متقاضیان مسکن را از بازار حذف کرد

رشد شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی نیز نشان دهنده میزان کاهش ارزش واقعی ریال است. لذا به طور طبیعی در شرایط تورمی، قیمت اسمی مسکن برای جبران کاهش ارزش ریال افزایش می یابد.»

در این میان بخش مسکن به عنوان یکی از شاخص های تورم که سهم زیادی را در سبد خانوار دارد،توجه زیادی را می طلبد تا از این آشفتگی رهایی پیدا کند و تمامی اقشار جامعه توان خرید مسکن را داشته باشند اما افزایش نرخ مسکن در چند سال گذشته موجب نگرانی در میان خریداران مسکن شده است.

در واقع افزایش بی سابقه نرخ مسکن تا جایی ادامه پیدا کرد که کارشناسان لقب “سونامی مسکن” را به آن دادند. براین اساس نرخ مسکن یکبار در دوران پس از جنگ و دوبار در ٨ سال گذشته با افزایش تصاعدی شدید روبرو شد و تعداد زیادی از متقاضیان مسکن را از بازار حذف کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,