Saturday, 18 July 2015
26 September 2023
در مقر سازمان ملل

«نشست افتتاحیه مذاکرات ایران و ١+۵ آغاز شد»

2013 October 15

خبر/ رادیو کوچه

نشست افتتاحیه مذاکرات ایران و ١+۵ با حضور «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران و «کاترین اشتون» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ژنو آغاز شد.

نشست افتتاحیه مذاکرات ایران و ١+۵ روز سه‌شنبه پانزدهم اکتبر ساعت ٩ و سی دقیقه به وقت محلی، یازده به وقت تهران با حضور «کاترین اشتون»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و «محمد جواد ظریف»، وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی در مقر سازمان ملل در ژنو  آغاز شد.

این مذاکرات دو روزه خواهد بود و در نشست افتتاحیه آن «محمد جواد ظریف»، رییس هیات مذاکره کننده ایران حضور خواهد داشت.

خبرگزاری «ایسنا» نوشته است، قرار است «ظریف» در این نشست طرح پیشنهادی ایران به ١+۵ را به صورت مکتوب ارایه دهد.

11

این خبرگزاری همچنین افزوده است، «ظریف» معتقد است مذاکرات ایران و ١+۵ باید برای رسیدن به نتیجه سریع در سطح وزیران خارجه برگزار شود، چرا که وزیران از اختیارات سیاسی بیش تری نسبت به معاونان برخوردارند به علاوه با حضور وزیران جدیت در رسیدن به راه حل نشان داده می شود.

مذاکرات رسمی ایران و ١+۵ پس از پایان نشست افتتاحیه بدون حضور وزیر امور خارجه ادامه خواهد داشت.

«محمد جواد ظریف» در بدو ورود به ژنو در جمع خبرنگاران درباره طرح پیشنهادی ایران و این دور از مذاکرات گفته بود: «مذاکراتی که با دیدار بنده و خانم اشتون شروع می‌شود و فردا با جلسه افتتاحیه و جلسه بین کارشناسان و معاونین ادامه خواهد داشت مرحله جدید و اولین دور گفتگوهای ایران و  ١+۵ بعد از اجلاس وزرا در نیویورک است. این اولین آزمایش خواهد بود که میزان جدیت فضای ١+۵ را بسنجیم چون جلسه اول در سطح وزرا برگزار شد و اعلام اراده سیاسی بود.»

ظریف گفت: «معتقدم ظرف یکسال ما می توانیم موضوع هسته ای ایران را به یک موضوع عادی در آژانس بین المللی انرژی اتمی تبدیل کنیم البته این به شرطی است که حسن نیت در طرف مقابل وجود داشته باشد.»

«وندی شرمن» نماینده آمریکا، «سرگئی ریابکوف» نماینده روسیه، «ژاک اودیبر» نماینده فرانسه، «وانگ مین» نماینده چین، «هانس دیتر لوکاس» نماینده آلمان و «سایمون گس» نماینده انگلیس در این مذاکرات حضور دارند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,