Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
ادوارد به مرکز توجه‌ها بازگشت

«ملاقات اسنودن با پدرش در مسکو»

2013 October 16

 واحد ترجمه/رادیو کوچه

منبع: واشنگتن پست

ادوارد اسنودن پنج‌شنبه پس از این‌که چهار نفر از حامیانش از آمریکا با او ملاقات کرده و به او پاداش دادند و با پدرش برای اولین بار پس از پناهندگی‌اش ملاقات کرد، دوباره به مرکز توجه‌ها بازگشت. در تمام این مدت، این فراری از دید عموم مخفی مانده بود.

این چهار فعال، که گفتند اسنودن را روز چهارشنبه ملاقات کردند، برای بیان حقیقت، از طرف همکاران سام آدامز در Integrity in Intelligence، یک سازمان متشکل از مقامات امنیت ملی سابق، تقدیر کردند. آن‌ها اظهارات دولت آمریکا مبنی بر اینکه اسنودن آسیب‌های جدی به امنیت ملی آمریکا زده است، به سخره گرفتند.

ایالات متحده امریکا اسنودن را به اتهام جاسوسی، برای بیان اطلاعات سری که به عنوان پیمانکار آژانس امنیت ملی در دسترس داشت، متهم کرده است. کولین رولی، یک مامور سابق FBI، که در این نشست حضور داشت گفت: «صداقت باید وفاداری کور را کنار بزند.»

ملاقات و ورود جداگانه‌ی پدر اسنودن نشان داد که اسنودن تحت کنترل شدید مقامات روسیه باقی مانده است. او از زمانی که فرودگاه بین المللی شرمتیو را در اول آگوست ترک کرد، دیگر دیده نشده بود.

چهار آمریکایی داستان خود را روز پنج شنبه در یک برنامه ۱۵ دقیقه‌ای در کانال RT، که توسط کرملین کنترل می‌شود و نقطه نظرات آن را پخش می‌کند، تعریف کردند.

 پدر اسنودن، لون، در شرکت آناتولی کوچرنا، وکیل اسنودن که به کرملین وابسته است، با خبرنگاران ملاقات کرد و به سرعت از فرودگاه به کانال تلویزیونی اصلی روسیه، که آن هم توسط کرملین کنترل می‌شود، رفتند.

لون اسنودن گفت: «من مهمان آقای کوچرنا هستم، و از مهمان‌نوازی ایشان خیلی سپاسگزارم، و می‌خواهم به توصیه‌ی آقای کوچرانا عمل کنم، که این کار آینده‌ی مرا رقم خواهد زد.»

لون اسنودن اذعان کرد که جولیان آسانژ و گروه ضد محرمانه ویکی لیکس برای سفر او به اینجا او را یاری رسانده‌اند، چهار آمریکایی گفتند سارا هریسون، دستیار آسانژ، در دوران پناهندگی اسنودن با او بوده است.

11

کوچرنا با بیان اینکه نگرانی‌های امنیتی زیاد است و اینکه آمریکا نباید محل ادوارد اسنودن را بدانند، از فاش جزئیات ملاقات پدر و پسر سر باز زد. وی گفت: «ما باید درک کنیم که او تحت تعقیب‌ترین مرد برای آمریکایی است.»

ماری حرف، سخنگوی وزارت امور خارجه، گفت: «واکنش ایالات متحده‌‌ همان است که همیشه بوده، آقای اسنودن برای مواجهه با اتهاماتش باید به ایالات متحده بازگردد.»

جایزه سام آدامز در ماه ژوئیه اعلام شد اما در روز چهارشنبه اهدا گردید. این جایزه اسنودن را به عنوان یک متهم معرفی می‌کند، تعریفی که آمریکا را به اشتباه می‌اندازد. مقامات آمریکا ادعا می‌کنند پس از این‌که تلاش‌ها برای دستیابی به کانال‌های رسمی بی‌نتیجه ماند، جاسوسان اطلاعات را آشکار کرده‌اند، آن‌ها می‌گویند، اسنودن پیش از فاش کردن اطلاعات سری، تلاش موثری برای جلب حمایت افشارگران صورت نداده است

توماس دریک، یکی از مدیران اجرایی سابق NSA، که به منتقد آژانس مبدل شد، گفت صحبت‌های اسنودن مبین حقیقت و قدرت بود.

دریک، با تاکید بر اینکه مقامات ایالات متحده اسنودن را با بی‌هویت ساختنش، بیرون راندند و به دستان روسیه سپرده‌اند، گفت: «روسیه قوانین بین المللی را به رسمیت شناخت و به او پناه داد.» ایالات متحده اشاره می‌کند که حتی اگر گذرنامه اسنودن لغو شود، او یک شهروند باقی می‌ماند و باید برای پاسخ به اتهامات عنوان شده علیه او به خانه بازگردد.

ری مک گاورن، تحلیلگر سابق سازمان سیا، گفت: «او فرد فوق العاده‌ای است. او متقاعد شده است که آنچه انجام داده درست بوده است.»

جسلین راداک، که یک بار FBI را به نقض اخلاق متهم کرده بود و در حال حاضر از افشاگران پروژه حسابرسی دولتی دفاع می‌کند، گفت: «او عالی به نظر می‌رسید.» او گفت که ایالات متحده هیچ مدرکی مبنتی بر اینکه اسنودن مخل امنیت ملی است، ارایه نداده است.

او به مجری یک تلویزیون روسی گفت: «ما در مورد آمدن به کشور شما نگران نبودیم، نگرانی ما در مورد برگشتن به کشور خودمان بود.»

2

بعد از آن در روز پنجشنبه، آمریکایی‌ها در مصاحبه‌ای گفتند که آن‌ها حدود پنج ساعت با اسنودن ملاقات کردند، که شامل یک مراسم خصوصی و شام مجلل پس از آن بود. راداک گفت که ملاقات در جایی در مسکو برگزار شد که شبیه یک هتل بود.

در مجموع، گروه بیان کرد، اسنودن روحیه خوبی داشت. بر طبق گفته این افراد، او در حال یادگیری زبان روسی و مطالعه‌ی ادبیات است.

راداک گفت که گروه از اسنودن پرسید که آیا تمام این کار‌ها را دوباره انجام می‌دهد، و او در جواب گفت: «حتمن».

اسنودن از ماه می‌ فراری است، خانه‌اش را در هاوایی ترک کرد و به هنگ کنگ رفت، سپس در ۲۳ ژوئن به مسکو فرار کرد و به مدت ۵ هفته تا رسیدن پدرش در روز پنج شنبه در فرودگاه پنهان شد.

 لون اسنودن به خبرنگارانی که بیرون فرودگاه جمع شده بودند گفت: «بر خلاف گزارش‌های قبلی، من هیچ تماس مستقیمی با پسرم نداشتم، اگر این فرصت برایم پیش آید، مطمئنن امیدوارم که بتوانم پسرم را ملاقات کنم.»

کوچرانا به خبرنگاران گفت که پسر هیچ پولی نداشت. این وکیل بیان کرد که: «چیزی که او اکنون واقعا نیاز دارد یافتن یک شغل است، و امیدوارم که او در آینده‌ای نزدیک بتواند این کار را انجام دهد، او می‌تواند در زمینه فن آوری اطلاعات یا حقوق بشر کار کند. اما ما هنوز تصمیمی در این‌باره نگرفته‌ایم.»

او گفت: «اینکه اسنودن دیده نشده است، طبیعی است. زیرا او تحت تعقیب یک قدرت بزرگ است، دولت ایالات متحده. این خشم همچنان ادامه دارد، و ما این را به خوبی درک می‌کنیم.»

حدس و گمان‌های زیادی در مورد چرایی باقی‌ماندن اسنودن در روسیه وجود دارد.

 مقامات در اینجا می‌گویند که او نمی‌تواند سفر کند چرا که آمریکا گذرنامه‌ی او را لغو کرده است، با این وجود روسیه می‌تواند در صورت تمایل او، مدارک سفرش را برای او مهیا کنند.

لون اسنودن گفت: «من اینجا هستم تا بیشتر در مورد وضعیت پسرم بدانم، و من متشکرم، از مردم روسیه، رییس جمهور ولادیمیر پوتین و آقای کوچرنا و کارکنان ایشان، برای کمک‌هایشان در راستای امنیت پسرم، واقعا متشکرم.»

او گفت که شک دارد پسرش به ایالات متحده بازگردد اما او این قصد را دارد.

او گفت: «من پدرش هستم، من پسرم را دوست دارم.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,