Saturday, 18 July 2015
29 November 2020
طرح پیشنهادی ایران

«اجازه بازرسی سر زدە از تاسیسات هسته‌ای»

2013 October 16

خبر/ رادیو کوچه

عباس عراقچی، مذاکره‌ کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات ژنو، روز چهارشنبه، بیست و چهارم مهر، گفت که طرح پیشنهادی ارایه‌ شده توسط ایران شامل اعطای اجازه برای بازرسی جامع‌تر از تاسیسات هسته‌ای ایران نیز می‌شود.

خبرگزاری دانشجویان ایران، «ایسنا»، گزارش داد «عباس عراقچی» در پاسخ به سوال این خبرگزاری مبنی بر این‌ که «موضوع مذاکره بر سر سطح غنی‌سازی و اجرای پروتکل الحاقی در پیشنهاد ایران که امروز به ۱+۵ ارایه شد وجود دارد و از نظر ایران قابل بحث است؟» گفت: «هیچ‌ یک از این مباحث در گام اول پیشنهاد ایران نیست، اما بخشی از گام پایانی پیشنهاد ایران است.»

پذیرش پروتکل الحاقی معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای از سوی ایران، امکان بازرسی‌های سرزده و جامع‌تر از تاسیسات هسته‌ای را برای بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی فراهم می‌کند.

2

مذاکرات ژنو که دومین دور مذاکرات اتمی ایران و شش قدرت جهانی پس از روی کار آمدن دولت «حسن روحانی» است روز چهارشنبه وارد روز دوم خود شد.

عباس عراقچی درباره روز نخست مذاکرات گفته است: «مذاکرات بسیار جدی و واقعی بود و با روحیه حل مشکلات انجام می‌شد و هر دو طرف از این موضوع راضی بودند.»

عراقچی اظهار داشت: «برای همه خط قرمزهایی که داریم راه حل جدید پیدا کرده‌ایم. برای هر نگرانی یک راه حل وجود دارد. به طور مثال اگر خروج مواد برای ما یک خط قرمز است، راه حل رفع نگرانی‌های مربوط آن را هم مشخص کرده‌ایم.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,