Saturday, 18 July 2015
21 January 2021
در پی حمله هوايی روز یک شنبه نیروهای پیمان آتلانتیك شمالی(ناتو)

«کشته شدن ۳۳ غیرنظامی افغان درحمله هوایی ناتو»

2010 February 22

در حمله هوایی روز یک شنبه نیروهای پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) حداقل 33 غیرنظامی افغان کشته شد‌ند.

به گزارش ایلنا به نقل از آسوشیتدپرس، شورای وزرای افغانستان دوشنبه به شدت حمله هوایی نیروهای ناتو در جنوب ولایت «اوروزگان» به سه خودروی حامل غیرنظامیان را محکوم کرده و این اقدام را «ناعادلانه» خواند.

کابینه افغانستان اعلام کرد که گزارش‌های اولیه حاکی از آن است که در حمله یک شنبه نیروهای ناتو 33 غیرنظامی از جمله چهار زن و یک کودک کشته شده‌اند.

وزرای افغانستان اعلام کردند که در این حمله 12 تن نیز مجروح شده‌اند.

نیروهای ناتو با انتشار بیانیه‌ای با تایید خبر کشته شدن غیرنظامیان در حمله هوایی، اعلام کردند که هواپیماهای آنان یکشنبه به گروهی از خودروهایی که گمان می‌رفت حامل شبه‌نظامیان برای حمله به مواضع آنان بوده حمله کردند اما پس از حمله متوجه شدند که زنان و کودکان در این خودروها بود‌ه‌اند.

این در حالی است که نیروهای ناتو هیچ اشاره‌ای به تعداد کشته‌شدگان و این‌که آیا تمامی سرنشین‌های این خودرها غیرنظامی بوده‌اند یا خیر نکردند.

گفته‌شده که نیروهای ناتو و دولت افغانستان تحقیقاتی را در این‌ باره آغاز کردند.

سخنگوی وزارت کشور افغانستان گفت: «در حمله هوایی نیروهای ناتو سه مینی‌بوس مورد هدف قرار گرفته‌اند و 43 تن در این خودروها حضور داشتند که همگی غیرنظامی بوده‌اند.»

ناتو هم‌چنین اعلام کرده که تمامی مجروحان را به نزدیک‌ترین مراکز درمانی منتقل کرده‌است.

ژنرال «استنلی مک‌کریستال»، فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان با انتشار بیانیه‌ای گفت: «عمیقن از وقوع این تراژدی که به قیمت جان تعدادی بی‌گناه تمام شد، متاسف هستیم. اینجا (در افغانستان) برای نیروهای خود کاملن روشن کرده‌ایم که برای حمایت از مردم افغان در این کشور هستیم و کشته شدن سهوی یا زخمی شدن غیر نظامیان اعتماد آن‌ها ماموریت ما را تضعیف می‌کند. ما تلاش خود را برای کسب اعتماد مجدد آن‌ها دو برابر خواهیم کرد.»

ناتو اعلام کرد که ژنرال مک‌کریستال یکشنبه به‌دلیل کشته شدن غیرنظامیان افغان از «حامد کرزی»، رییس‌جمهوری افغانستان عذرخواهی کرده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,