Saturday, 18 July 2015
05 December 2020
به صورت اقساط

«آمریکا بخشی از دارایی‌های مسدود شده ایران را آزاد می‌کند»

2013 October 19

خبر/ رادیو کوچه

پس از پایان مذاکرات هسته‌ای اخیر نمایندگان ایران و کشورهای گروه ۱+۵ در ژنو، یک مقام ارشد دولت آمریکا گفته است که طرحی برای آزادسازی بخشی از دارایی‌های مسدود شده ایران در آمریکا ارایه شده است.

روزنامه «نیویورک تایمز» در مقاله‌ای در شماره روز پنجشنبه هفدهم اکتبر خود نوشته است که این مقام که نامی از او برده نشده گفته است، این طرح در کاخ سفید در حال بررسی است و نتیجه آن هنوز مشخص نیست.

بنا به گفته این مقام در صورت اجرایی شدن این طرح آمریکا دارایی‌های مسدود شده ایران در خارج از کشور را به صورت قسطی به ایران باز خواهد گرداند.

وی علت پرداخت این دارایی‌ها به صورت اقساط به منظور جلوگیری از پیامدهای سیاسی و دیپلماتیک لغو تحریم‌های بین المللی است.

بنا بر گزارش این روزنامه رفع این محدودیت احتمالن برای پاسخگویی سریع به اقدام‌های عملی ایران در خصوص محدود کردن برنامه‌های هسته ای‌اش است.

us ir

کاهش تحریم‌ها و آزاد کردن دارایی‌های ایران در قبال محدود کردن برنامه‌های ایران از موضوعات مورد بحث رسانه‌های آمریکایی در روزهای پس از مذاکرات مقام‌های ایرانی و آمریکایی در نیویورک و پس از مذاکرات ژنو بوده است.

«جفری گلدبرگ» در مقاله‌ای در سایت «بلومبرگ» نوشته است، آمریکا برای کاهش تحریم ایران بر سر دوراهی سختی قرار دارد. به نوشته او مشکل این است که بسیاری از مقامات آمریکایی که در مذاکرات هسته‌ای حضور داشتند بر این باورند که هر گونه کاهش فشار تحریم‌ها منجر به فروپاشی سریع کل برنامه‌های تحریم ایران خواهد شد.

او نوشت که بسیاری از کشورها و شرکت‌ها مایل به رفع تحریم‌ها هستند و هر اقدام آمریکایی‌ها حتی در کوچک‌ترین نوع خود را نشانه‌ای برای پایان یافتن بحران تلقی خواهند کرد.

«گلدبرگ» نوشته است، در صورتی هم که آمریکا از خودش هیچ انعطافی نشان ندهد، رسیدن به راه حل با مشکل جدی رو به رو خواهد شد و ایران وقتی احساس کند که آمریکایی‌ها چنین موضعی دارند، برنامه هسته‌ای خود را دنبال خواهد کرد.

در این هفته پنج عضو دایم شورای امنیت سازمان ملل یعنی آمریکا، بریتانیا، چین، روسیه و فرانسه به علاوه آلمان در مذاکرات دو روزه در ژنو درباره آینده برنامه هسته‌ای ایران مذاکره کردند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,