Saturday, 18 July 2015
28 September 2020
اتوبان

«سازمان حمایت از همه چیز»

2013 October 21

دامون روزبه / رادیو کوچه

Damoon@koochehmail. com

تذکر: لطف این برنامه البته با حساب این که لطفی داشته باشد، به شنیدن فایل شنیداری آن است! پس دکمه این پایین را بزنید و مانند باقلوا شنونده آن باشید!

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

اول برنامه این هفته را با آخر برنامه هفته پیش شروع می‌کنیم. در برنامه گذشته گفتیم در صورت امکان مصاحبه‌ای با «مهناز هدایتی» داشته باشیم و در مورد طرح شکایت از نخست وزیر اسراییل به خاطر استفاده یکی شعرهای ایشون در مصاحبه با بی‌بی سی فارسی، از خانم هدایتی بیشتر بپرسیم. خانم هدایتی گفتند برنامه را شنیده‌اند و جالب هم بوده اما در حال حاضر امکان مصاحبه را ندارند. ما هم قلبمون شکست اما شاید وقتی دیگر.

زیاد هم ناراحت نباشید چرا که ما برنامه دیگری در دست داریم. در این برنامه به سراغ دو تن از ادمین‌های پیج «سازمان حمایت از همه چیز» در فیس بوک رفتیم. در توضیحات این پیج آمده است که: «فضای مجازی ما پر است کارتون‌ها و تصویرسازی‌های سیاسی که گاهی اوقات رنگ و بوی اجتماعی یا اقتصادی هم می‌گیرند. همه می‌خاهند با کارتون‌هایشان انقلاب کنند و بشریت را نجات دهند و کودکان آفریقایی را نجات دهند و این باعث می‌شود که ما فکر کنیم رسالت این زمینه، انقلاب کردن و نجات دادن مظلومان است. برای همین ما در سازمان حمایت از همه چیز، دور همی می‌گیم و می‌خندیم و به مقولات زیبای فراموش شده‌ی دیگری که جزوی از زندگیمان است می‌پردازیم تا چند لحظه از {….} که فضای مجازی را پر کرده‌اند دور باشیم.»

Orgse-Radio

 «امین» و «مسعود» ادمین‌های این صفحه، دانشجوی‌های دانش‌گاه فردوسی مشهد در رشته معماری هستند. مصاحبه در حالی انجام شد که بچه‌ها دور پارک ملت مشهد نشسته بودند و از سرما می‌لرزیدند. بچه‌ها می‌گویند معمولن از تصویر سازی استفاده‌های سیاسی و اقتصادی می‌شود در حالی که می‌تواند هدف طنز و کمیک هم داشته باشد. در مورد سبک کاری تصویر‌ها می‌گویند در اوایل شروع به کار پیج تصمیم داشتند تصاویر ساده باشد اما بعد‌ها به سبکی برای تصویر سازی رسیدند و بیشتر روی کار‌ها وقت گذاشتند. امین طراح کار و ادمین اول پیج است که بعد‌ها مسعود را به عنوان ایده‌پرداز جذب پیج می‌کند. در مورد ایده حمایت‌ها می‌گویند که هر روز در سازمان می‌نشینند و در مورد موضوع‌های حمایتی صحبت می‌کنند. معمولن هم ایده‌ها را از مخاطبان نمی‌گیرند اما گاهی ایده‌ها از حرف‌های دور و بری‌هایشان می‌آید.

آدمین‌های پیج می‌گویند برای هیچ تفکر و دسته‌ای تره هم خورد نمی‌کنند و معتقدند هر مخاطب با دیدن سر در پیج ما متوجه ادبیات ما می‌شود و می‌تواند ماندن یا رفتن را انتخاب کند

آن‌ها می‌گویند همیشه هم ایده‌های حمایتیشان خنده دار و زیبا مثل حمایت از انقباض و انبساط نوک سینه‌ها در سرما و گرما نیست و گاهی حمایت‌ها شامل حتا هیتلر و صدام حسین هم می‌شود و کامنت‌های زیادی بر علیه کار می‌آید. ادمین‌های پیج می‌گویند برای هیچ تفکر و دسته‌ای تره هم خورد نمی‌کنند و معتقدند هر مخاطب با دیدن سر در پیج ما متوجه ادبیات ما می‌شود و می‌تواند ماندن یا رفتن را انتخاب کند. در مورد تبلیغ در پیج‌شان می‌گویند حاضر به تبلیغ در پیج‌شان هستند اما قصد ندارند بچه‌ای که بزرگ کردند را هرزه کنند.

بعد از این مصاحبه هم به سراغ «کاف سین شعر» هفته می‌رویم. این هفته بیشتر فضای اجتماعی اختصاص داشت به حواشی عید قربان مسلمین که خیلی‌ها یادشون می‌اومد باید از گوسفندهای بیچاره حمایت کرد. حالا این وسط گیاه خوار‌ها که هیچی تکلیفشون معلومه! اما گروهی بودن که در تمام روزهای سال لحظه‌ای از انتشار عکس استیک و بره کباب شده دست نمی‌کشیدند اما در همین یک روز به طور ناگهانی یاد حمایت از تمام حیوانات می‌کردند. ممنونیم از این دسته که برای تمام کاف سین شعر هاشون و البته بیشتر ممنونیم که فضای اجتماعی را به یک چراگاه بزرگ تبدیل کردند. هنوزم که هنوزه صدای گوسفند به گوش و بوی طبیعت از فیس بوک به مشام می‌رسد. در ‌‌نهایت بگیم که آدم خوب با خودش رو راست باشد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , , , , , , , , , ,