Saturday, 18 July 2015
03 October 2023
در رابطه با زندانیان باسک

«محکومیت اسپانیا در دادگاه حقوق بشر اروپا»

2013 October 22

خبر/ رادیو کوچه

دادگاه حقوق بشر اروپا در استراسبورگ با محکوم کردن اسپانیا به دلیل اجرای قانونی موسوم به دکترین پارو، راه را برای آزادی بیش از ۱۳۰ زندانی عضو سازمان جدایی طلب باسک «اتا» در این کشور باز کرد.

تلویزیون دولتی اسپانیا روز دوشنبه بیست و یکم اکتبر با اعلام این خبر گزارش داد: «دادگاه حقوق بشر اروپا این تصمیم را از طریق تایید حکم محکومیت اسپانیا بخاطر عطف بماسبق کردن دکترین پارو در مورد یک عضو اتا به نام اینس دل ریو اتخاذ کرد که مانع از آن شده است او بتواند در سال ۲۰۰۸ میلادی از زندان خارج شود.»

حکم دادگاه اروپا که قابل تجدیدنظر خواهی نیست، از مقام‌های اسپانیایی می‌خواهد آزادی این عضو اتا را در کوتاه‌ترین زمان ممکن میسر سازند و علاوه بر آن، مادرید را به پرداخت ۳۰ هزار یورو غرامت به وی محکوم کرده است.

ata1

بر اساس این گزارش، دادگاه حقوق بشر اروپا در حکم خود که آن را با اکثریت آرا یعنی شانزده رای موافق در مقابل یک رای مخالف صادر کرده، خاطر نشان کرده است که دولت اسپانیا، آزادی فردی «اینس دل ریو» را به شکلی غیرقانونی از پنج سال پیش از او گرفته است.

دکترین پارو که دولت اسپانیا به دلیل اجرای آن به صورت عطف بماسبق محکوم شده است، در سال ۲۰۰۶ میلادی با هدف جلوگیری از آزادی زندانیان عضو اتا پیش از سپری شدن حداکثر مدت مجازات زندان در این کشور یعنی ۳۰ سال تصویب شد.

دیوان عالی اسپانیا با استفاده از این دکترین، مجازات‌های اعضای اتا را تشدید کرد و با عطف بماسبق کردن یعنی اعمال آن برای احکامی که پیش از سال ۲۰۰۶ میلادی صادر شده بود، توانست روند آزادی بیش از یک‌صد عضو اتا را متوقف کند.

تلویزیون دولتی اسپانیا به نقل از مقام‌های این کشور گفت: «با اجرای حکم دادگاه اروپایی، ۶۱ زندانی اتا می‌توانند فورن آزاد شوند و حدود ۷۰ تن دیگر ظرف یکسال آینده از حبس‌‌ رها خواهند شد.»

ata2

برخی کار‌شناسان، لغو دکترین پارو را یک پیروزی برای سازمان جدایی طلب باسک «اتا» ارزیابی کرده‌اند که چهار دهه است برای استقلال منطقە کاتالونیا در شمال شرقی این کشور علیه دولت اسپانیا، فعالیت مسلحانه داشته است.

«اتا» دو سال پیش اعلام آتش بس دایمی کرد و گفت که برای همیشه دست از خشونت بر می‌دارد اما در حالی که دولت مرکزی اسپانیا انتظار داشت این سازمان با صدور بیانیه‌ای رسمی، انحلال خود را اعلام کند، این گروه هنوز حاضر به چنین کاری نشده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,