Saturday, 18 July 2015
28 November 2020
بر سر بحران هسته‌ای ایران

«روابط ریاض و واشینگتن کاهش می‌یابد»

2013 October 23

خبر/ رادیو کوچه

رییس دستگاه اطلاعاتی دولت عربستان سعودی از کاهش سطح روابط ریاض و واشینگتن بر سر بحران هسته‌ای ایران و جنگ داخلی سوریه خبر داده است.

خبرگزاری «رویترز» روز سه‌شنبه، بیست و دوم اکتبر گزارش داد، شاهزاده بندر بن سلطان به دیپلمات‌های اروپایی گفته است که واشینگتن نتوانسته نقش موثری در بحران سوریه و نزاع میان اسراییل‌ها و فلسطینیان ایفا کند.

وی همچنین تاکید کرده که آمریکا به ایران نزدیک‌ شده است و نیز در جریان شورش‌های سال ۲۰۱۱ بحرین که عربستان سعودی با آن به مقابله برخاست، واشینگتن نتوانست از ریاض حمایت کند.

bandar

«رویترز» اما می‌نویسد هنوز مشخص نیست که سخنان شاهزاده «بندر بن سلطان» مورد حمایت کامل «ملک عبداله»، پادشاه عربستان سعودی باشد. با این حال شاهزاده «بندر» تاکید کرده که «دور شدن از ایالات متحده یک گام مهم است.»

به گفته این مقام بلندپایه اطلاعاتی عربستان، «ریاض دیگر نمی‌خواهد در موقعیتی قرار گیرد که وابسته باشد» و به همین خاطر او برای محدود کردن روابط با ایالات متحده آمریکا برنامه‌ریزی می‌کند.»

عربستان سعودی و آمریکا از زمان شکل‌گیری پادشاهی سعودی در سال ۱۹۳۲ با یکدیگر متحد بوده‌اند، به طوری که در این مدت ریاض از حمایت نظامی واشینگتن برخوردار بوده و واشینگتن نیز از ذخایر نفت عربستان بهره برده است.

شاهزاده «بندر بن سلطان» این سخنان را تنها چند روز قبل به دیپلمات‌های اروپایی گفته است، اما جزییات بیشتری از آن ارایه نداده، به ویژه آن که مشخص نیست کدام وجه از روابط میان ریاض و واشینگتن محدود خواهد شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , ,