Saturday, 18 July 2015
30 November 2020
بنابه شواهد تازه پلیس فرانسه

«نقش ترکیه در ترور زنان سیاستمدار کرد در فرانسه»

2013 October 24

خبر/ رادیو کوچه

در ادامه تحقیقات در مورد پرونده سه زن سیاست‌مدار کرد که در شهر پاریس فرانسه ترور شدند، اعلام شد که «عمر گونای» متهم بازداشت شده، با ترکیه رابطه داشته است.

خبرگزاری «رویترز» روز چهارشنبه بیست و سوم اکتبر با انتشار گزارشی به قلم «نیکولاس وینوجور» نوشت، «گونای» قبل از ترورها، گذشته از رفت و آمد به ترکیه، دهها بار با ترکیه تماس تلفنی داشته است.

در این گزارش خبری «نیکولاس وینوجور» در مورد ترورهای پاریس نوشته است، که پلیس فرانسه دلایلی موجهه در مورد رابطه «عمر گونای» با ترکیه بدست آورده است.

«وینوجور» یادآور شد که پلیس فرانسه پس از مشاهده و بررسی ٣٠ تصویر ویدیویی، دخالت عمر گونای در این ترور را تشخیص داده‌ و گفته است که «دی‌ان‌ای» یکی از قربانیان بر روی لباس‌های گونای مشاهده شده است.

jnani pkk

«آنتونیو کومته» وکیل خانواده قربانیان این پرونده نیز گفته است که گونای چند ماه قبل از ترورها، سه بار به ترکیه رفته و ده‌ها بار با آن کشور تماس تلفنی داشته است.

«رویترز» نوشته است که وزارت دادگستری ترکیه نخواسته همکاری کند و تصریح کرد که پرسش اساسی که خانواده‌های قربانیان و وکلا به دنبال پاسخ آن هستند، این است که چه کسی دستور ترورها را صادر کرده است.

«رویترز» اعلام کرد که منابع پلیس در باره‌ی «گونای» از ترکیه اطلاعاتی درخواست کرده‌اند اما ترک‌ها درمورد شخصیت گونای اطلاعاتی ارایه داده‌اند.

«نیکولاس وینوجور» نویسنده‌ی این گزارش معتقد است که اثبات دلایل جدید می‌تواند موجب برهم خوردن آتش‌بس میان «پ.ک.ک» و دولت ترکیه شود.

وکلای دادگستری که پرونده قربانیان را برعهده دارند، دادستانی کل جمهوری ترکیه را بخاطر عدم همکاری، مورد انتقاد قرار داده‌اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,