شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
23 September 2016
قاعده هرم

«آیا موسوی و کروبی رضایت دارند»

۱۳۹۲ آبان ۰۲

محمد افرازه/ رادیو کوچه

در طول تاریخ تلاش انسان‌ها برای تحقق آزادی هزینه‌های مختلفی را در برداشته است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

حکم به تبعید، حکم به زندان، محرومیت از فعالیت‌های اجتماعی و حضور در جامعه و یا حتا حکم اعدام و یا به قول رییس قوه قضاییه «سلب حیات»، از جمله هزینه‌های رایجی است که آزادی‌خواهان در سراسر جهان متحمل آن می‌شوند. مطابق با هر پرداخت هزینه‌ای در عرف معمول طبعن می‌بایست کالایی مطلوب همان جامعه دریافت شود و یا به عبارتی دیگر در زمانی که گروهی و یا فردی اقدام به واخواهی حقوق خود می‌نماید و برای آن هزینه هم پرداخت می‌کند، قطعیست که می‌بایست حاصل این پرداخت هزینه را هم پس مدتی مشاهده کند، اگر در مجموع رسیدن به نتیجه میسر نشود و یا در آن حدی که متصور بوده به انجام نرسد، می‌بایست نقص و یا ایراد در نحوه پرداخت هزینه و یا اصالت و اساسن نفس و روش واخواهی حق مورد بررسی مجدد قرار گیرد.

1

پس از اعتراضات سال ٨٨جمعی از فعالین حاضر در بطن و حاشیه این اعتراضات دستگیر شده و محکومیت زندان دریافت نمودند. خواسته‌های مردم در این اعتراضات موارد مشخصی را شامل می‌شد، این که به واقع اجازه تعیین رییس دولت را در اختیار داشته باشند و به صورت مشخص خواستار حذف دیکتاتوری فرد بر جامعه از نظام سیاسی ایران بودند. «میرحسین موسوی» و «مهدی کروبی» به عنوان رهبران این حرکت گرچه که هیچ‌گاه به صورت مستقیم و با آوردن نام، حذف این نوع دیکتاتوری و یا همان ولایت مطلقه فقیه را تقاضا نکردند اما در عمل و با بیانیه‌ها و سخنرانی‌های مختلف خود، آینده نظام را در صورت وجود چنین فضایی، سیاه و محکوم به فنا می‌دانستند و خواستار تعدیل قدرت ولایت فقیه و تغییر نقش آن از حاکم به ناظر بودند. مردم هم که با هم‌راهی خود و شعارهای خاصی که در طی این مدت در اجتماعات خود ابراز می‌کردند تمایل خود به این نظر را به صورت صریح بارها اعلام کرده و حتا گاهی رادیکال‌تر از این نظرات، خواستار حذف کلیت ولایت فقیه شدند. به هر حال فعالیت‌هایی صورت پذیرفت، حقوقی طلب شد، هزینه‌هایی پرداخت شد، خون‌هایی به زمین ریخت و زمان گذشت، حال نوبت به آن رسیده است که بررسی شود آیا این هزینه‌ها و پرداخت آنها حاصلی در برداشته است و یا خیر.

موسوی و کروبی در عمل و با بیانیه‌ها و سخنرانی‌های مختلف خود، آینده نظام را در صورت وجود چنین فضایی، سیاه و محکوم به فنا می‌دانستند و خواستار تعدیل قدرت ولایت فقیه و تغییر نقش آن از حاکم به ناظر بودند

تغییرات ایجاد شده در دولت و سیاست‌هایش را پس از انتخابات اخیر ریاست جمهوری در ایران، عموم صاحب‌نظران و رصدکنندگان اجتماعی و سیاسی ایران، حاصل فشار تحریم‌ها و در بن‌بست اقتصادی قرار گرفتن رژیم ایران می‌دانند تا حدی که افق متصوره و در پیش‌روی مسوولین، به آن حد محدود شده بود که برنامه‌ریزی حتا تا دوماهه برای بودجه و آینده کشور را میسر نمی‌دیدند، پس می‌بایست که تغییری اساسی در نحوه و شیوه مدیریت بر جامعه و نحوه تعامل با کشورهای خارجی اتخاذ می‌گردید. به صورت مشخص تاثیری از پرداخت هزینه‌هایی که در دوران اعتراضات انجام شد در این‌جا دیده نمی‌شود، اگر اساس حرکت جنبش سبز را کنترل و تعدیل قدرت رهبری نظام می‌بایست دانست در عمل می‌بینیم که نه حتا اصلاحی صورت نگرفته است که به تشدید این قدرت منجر شده است. در این بخش می‌بایست مجزا دانست ایجاد فضای باز در مناسبات خارجی جمهوری اسلامی را چه این‌که این نرمش قهرمانانه حاصل فشارهای اقتصادی و تحریم‌هاست و نه به زندان رفتن جوانانی که از روی احساس و با تمام وجود خود خواستار اصلاح در بالاترین سطح نظام بودند.

2

این روزها شاهد هستیم که از طرف شخصیت‌های مختلف درخواست‌های به طرفیت رهبری نظام مطرح می‌شود که به مناسبت‌های مذهبی در پیش، آقایان موسوی و کروبی بخشیده شده و به جمع خانواده‌های خود برگردند، آیا این بود حاصل هزینه‌هایی که برای جنبش سبز پرداخت شد؟

آیا این بود حاصل هزینه‌هایی که برای جنبش سبز پرداخت شد؟ این بود که در نهایت بدون حتا محاکمه‌ای علنی رهبران این جنبش حبس خانگی شوند و در نهایت با لطف و بخشش رهبری معظم آزاد شده و با اعلام پشیمانی به جمع خانواده برگردند؟

این بود که در نهایت بدون حتا محاکمه‌ای علنی رهبران این جنبش حبس خانگی شوند و در سرانجام با لطف و بخشش رهبری معظم آزاد شده و با اعلام پشیمانی به جمع خانواده برگردند؟پس آن خون‌ها که بر زمین ریخت برای چه بود؟ آیا بواقع اصلاح مورد نظر جنبش ایجاد شده است؟ آیا خود آقایان موسوی و کروبی راضی به این نوع از آزادی هستند؟ نگارنده قصد ندارد بیش از این به واکاوی هدف‌ها و مقاصد از این جنبش بپردازد اما این سوال را و صرفن همین سوال را مطرح می‌کند که در نهایت حاصل پرداخت این همه هزینه چه بود؟ آیا تعدیلی در قدرت دیکتاتوری مطلقه در راس نظام حاصل شده است و یا تاثیر تحریم‌ها به حساب جنبش سبز واریز شده است؟ این سوالات پاسخ‌هایی دارند که جواب‌شان را بر عهده تک‌تک خوانندگان و شنوندگان محترم خواهیم گذاشت.

برنامه‌های قبلی قاعده هرم را از اینجا دنبال کنید

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,