Saturday, 18 July 2015
21 January 2021
به مناسبت سوم اسفند روز «درویش»

«درویش‌ها، اقلیتی مورد تهاجم»

2010 February 22

اردوان روزبه / رادیو کوچه

ardavan@koochehmail.com

درست در سال گذشته سی‌ام بهمن ماه 1387 در محل تخت فولاد اصفهان یکی از بقاع مورد توجه دراویش نعمت‌الهی گنابادی به وسیله‌ی بلیزر تخریب شد. سه روز بعد از آن این درویش‌ها برای ابراز اعتراضشان به محل مجلس شورای اسلامی رفتند تا با نمایندگان مجلس صحبت کنند. این حضور موجب دستگیری و پیامد‌های بعد از آن شد، چنان چه بعد از این دستگیری تعداد بسیار زیادی از آن‌ها در محل حسینیه‌شان دستگیر شدند که رقمی بیش از 300 نفر در آن زمان اعلام شده بود.اما این روز بعد از این اتفاقات به روز درویش نام‌گذاری شد. روز درویش نه تنها مورد توجه دراویش  نعمت‌الهی گنابادی است بلکه مورد توجه دیگر دراویش نیز قرار گرفته است.

روز گذشته رهبر این دراویش آقای مجذوب علی شاه طی پیامی نسبت به اظهارات مسوولین ابراز نا‌خوشایندی کرده بود و اظهار کرده است که در پیامش بیشترین ضربه را در طول این مدت دراویش از  برادران شیعه‌شان در طول تاریخ خورده‌اند که به نظر بسیار عجیب و ناخوشایند  می‌آید.

در خصوص روز درویش  و مسایل پیش‌روی درویش‌های نعمت‌الهی گنابادی، اردوان روزبه گفت و گویی با «فرشید ید‌الهی» وکیل‌ درویش‌های نعمت‌الهی گنابادی در چند پرونده از جمله پرونده دستگیری کیش و شیراز و تهران، انجام داده است که از این جا می شنوید:

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خواهش می‌کنم توصیح دهید که چرا سوم اسفند ماه روز درویش انتخاب شده است؟

در سال گذشته پس از تخریب حسینیه دراویش در شامگاه 30 بهمن ماه در اصفهان، دراویش در حرکتی خودجوش و مستقل  روز 3 اسفند 87 را برای تجمع مقابل مجلس شورای‌اسلامی انتخاب کردند تا بتوانند از این طریق بر حقوق قانونی و شهروندی خود تاکید کنند و ندای مظلومیتشان را به گوش نمایندگان و منتخبان ملت ایران در پارلمان ایران برسانند.

اما متاسفانه در این روز حضور مسالمت‌آمیز دراویش در میدان بهارستان تهران مورد هجمه‌ی سپرهای آهنین  گاردهای ضد شورش قرار گرفت. 800 نفر از آنها را دستگیر کردند و تحت عناوینی  اتهامی چون اقدام علیه امنیت، تبلیغ علیه نظام، تجمع غیر‌قانونی، اخلال در نظم و تمرد از دستور پلیس روانه بازداشت‌گاه‌ها کردند. عده‌ای از آن دراویش را با قرار التزام  و حضور در دادگاه به تناوب آزاد کردند و نهایتن بیش از صد نفر را به زندان اوین منتقل نمودند.محاکمه و بازجویی در دادسرای امنیت تهران انجام شد و نهایتن پانزده تن از این دراویش از تصمیم مقام دادسرای امنیت مبنی بر سپردن وثیقه خودداری کردند و قریب به 3 ماه در بازداشت بودند.

نهایتن اینکه آن دراویش از سوی دادگاه بدوی به 6 ماه حبس تعلیقی محکوم شدند و کلیه احکام صادره  توسط وکلا از جمله این جانب، آقای هرسینی و آقای اسلامی، مورد تجدید نظرخواهی قرار گرفت. و در دادگاه تجدیدی نظر برائت این دراویش اعلام شد.

چون دراویش در روز 3 اسفند این اقدام را انجام دادند و در تاریخ بی‌سابقه بوده است و با حرکتی که از سوی حکومت انجام شد،  دراویش  این روز را روز”درویش” اعلام کردند و جشن می‌گیرند و امیدواریم در آینده هم این روز از سوی حکومت در تقویم اعلام شود.

با توجه به این مناسبت هم ما در هفته گذشته شاهد برخوردها و فشارهای بیشتری در ارتباط با درویش‌ها بودیم. از جمله در بیدخت مساله برخورد با دفن اموات در محل مزار سلطانی و مواردی از این دست وجود داشته است. آیا تایید می‌کنید که این فشارها در هفته گذشته افزایش پیدا کرده است؟

لازم به ذکر است که ما متاسفانه روزی نیست که در این مملکت مخصوصن حکومت دولت آقای احمدی‌نژاد  گرفتاری و مصیبتی نداشته باشیم. هر روزی و به هر عنوانی ما دراویش را مورد آزار و اذیت قرار می‌دهند. یا درویشی را از سر کارش اخراج می‌کنند، یا استادی را بیرون می‌کنند، یا کتابخانه‌ای را می‌بندند، یا آموزش‌گاهی را تعطیل می‌کنند و یا حتا مزار سلطانی که از مزارهای متبرک است و مورد توجه عارفان جهان و دراویش و اهل فرهنگ و عرفان ایران است مورد بی‌احترامی‌ قرار می‌گیرد و اجازه دفن اموات در آنجا داده نمی‌شود.

اخیرن هم آقایان اقدام‌ها و آزار و اذیتی را شروعی کردند. روز اول اسفند هم خواستند تابلویی را نصب کنند که دفن میت ممنوع است. دراویش شهرستان بیدخت از این کار جلوگیری کردند و نگذاشتند تابلویی نصب شود.

با توجه به گردشی که در یک سال گذشته داشتیم، می‌توانید در وضعیت مشکلات و فشارهایی که بر  درویش‌ها در ایران وارد شده ارزیابی داشته باشید؟

از آغاز روی کار آمدن دولت آقای احمدی‌نژاد در سال 84 موج فشارها و محدودیت‌ها بر دراویش سلسله نعمت‌الهی سرعت و شدت فزاینده‌ای را به خود گرفته است و اعتراضات مجامع حقوق بشری و بین‌المللی را نیز در پی داشت. پس از روی کار امدن این دولت 3 حسینیه دراویش در شهرهای قم، بروجرد و اصفهان و یک منزل دراویش در روستای  کرمهین اصفهان تخریب و حسینیه دراویش در جزیره کیش و خانه‌ی شخصی دیگر در اسلویه پلمپ شد.

مراکز عبادی دراویش در شهرهای کرج، شیراز، سمنان هم اکنون در معرض تهدید و تخریب  قرار دارد. در اردیبهشت ماه 86 حضرت آقای دکتر نور‌علی تابنده مجذوب علی‌شاه قطب دراویش سلسله نعمت‌الهی گنابادی در شهر بیدخت، زادگاه ایشان، توسط مامورین وزارت اطلاعات دستگیر و به تهران بازگردادنده شدند.

مشایخ   این سلسله حتا برای سفرهای درون مرزی از سوی دست‌گاه‌های امنیتی مورد بازخواست و مزاحمت قرار می‌گیرند. و به حبس خانگی محکوم شدند. قریب به سه هزار درویش در طول این چند سال به تناوب دست‌گیر شدند. و به بازداشت، حبس، شلاق، تبعید محکوم شدند. به طوری که حتا برای اقامه نماز جماعت برای آقای مهندس امیر‌علی محمدی‌لباف مجازات حبس و تبعید در نظر گرفتند و با اعتراض‌ها و نامه‌نگاری‌هایی که شد یک سال در زندان بودند و  هم‌اکنون در شهر بابک کرمان در تبعید هستند.

کارکنان دولت، معلمان، اساتید و دانش‌جویان به جرم درویش بودن از ادارات، مدارس، مراکز علمی و دانش‌گاهی کشور اخراج می‌شوند. وکلای مدافع از تعرض مصون نیستند و پرونده وکالت دو تن از همکاران من ، آقایان بهروزی و  دانش‌جو از سوی  مرکز امور مشاوران حقوق قوه قضاییه باطل اعلام شده است. بنده و آقای اسلامی و هرسینی نیز از سوی دادگاه تحت تعقیب قرار گرفتیم و برای ما پرونده‌ای در جزیره کیش تشکیل دادند.

حتا به دلیل مخالفت با عرفان و تصوف نام شهر بیدخت، زادگاه  بزرگان سلسله نعمت‌الهی گنابادی از اطلس جغرافیای ایران حذف شد. به مزار سلطانی نیز بی‌احترامی کردند و اعلام کردند که اموات را نباید در آنجا دفن کرد.

با اینکه در حق دراویش سلسه نعمت‌الهی  اجحاف و بی‌قانونی انجام می‌شود، رسانه‌ها اجازه ندارند اخبار ما را پخش کنند و روزنامه‌ها  هم اجازه ندارند در خصوص دراویش حتا نقل قول کنند و ما را بایکوت خبری کردند و از سوی دیگر دراویش به دلیل بایکوت خبری، سایت‌ها و وبلاگ‌هایی را تاسیس کردند که از جمله آن سایت “مجذوبان نور” است که توسط تعدادی از  حقوقدان‌ها و وکلای سلسله مدیریت می‌شود. این سایت بارها مورد فیلتر قرار گرفته است. در صورتی که هیچ اقدامی خلاف قانون و شرع انجام نمی‌دهد و تنها در حد اطلاع‌رسانی مسایل دراویش است.

روز گذشته آقای مجذوب علی‌شاه رهبر دینی شما پیامی به مناسبت روز درویش صادر کردند. جزییات بیشتری در مورد این پیام بگویید و اینکه پیام چه اهدافی را دنبال می‌کرد؟

آقای نور‌علی تابنده مجذوب علی‌شاه، قطب دراویش سلسله نعمت‌الهی گنابادی به مناسبت روز درویش بیانیه‌ای را صادر فرمودند. البته مقصود و نظر اصلی را باید از خود ایشان سوال کرد و بنده اجازه‌ ندارم که نظر و مقصود ایشان را اعلام کنم. افراد می‌توانند از اعلامیه ایشان برداشت‌هایی را داشته باشند. ولی در اعلامیه لطماتی که به برادران درویش  و عارف وارد شده است را اعلام کردند که در تاریخ ایران بی‌نظیر است و بی‌احترامی که به امام حسین و نام متبرک قرآن شد در طول تاریخ سابقه نداشت.

ایشان به حکومت توصیه نمودند که از این اقدام‌ها دست بردارند و در صدد جبران اقدام‌های خلاف قانون بر‌آیند و از دراویش دل‌جویی کنند. متاسفانه اقدامی نکردند و از این ظلم‌ها و ستم‌ها دست برداشته نشده است. ایشان در قسمتی از بیانیه‌شان فرموده‌اند: “امیدواریم از این همه زیر‌و‌بم‌های جامعه عبرتی جمعی و فردی حاصل شده باشد که نگذارند آه دل مردم  برنده را  تیزتر کند، لذا ضمن یادآوری مجدد ستم‌هایی که بر ما رفت توصیه می‌کنیم. به انتظار به امید اینکه به رفع آنها و جبران زیان‌های مادی و معنوی خطاها اقدام شود که نشده است.” این توصیه روشن و مبرهن ایشان است که بارها داشته‌اند و در این اعلامیه اعلام نمودند.

به مناسبت روز 3 اسفند برابر با روز درویش، دکتر نورعلی تابنده مجذوب‌علی‌شاه، سر‌سلسله‌ی دراویش نعمت‌الهی گنابادی پیامی ارسال کرده است که متن پیام در ذیل آمده است:

هو

121

هو الذی ایدک بنصره و بالمومنین

چون نیک نظر کرد پر خویش در آن دید

گفتا ز که نالیم که از ماست که برماست

لطماتی برادران صوفی و عارف از سایر برادران شیعه کشیدند که در ادوارتاریخی کم نظیر است از امام حسین (ع)  هم شرم نکردند و نام‌های متبرک و

آیات قرآن و احادیث را در حسینیه‌های قم و بروجرد و اصفهان تخریب و پایمال کردند و بسیاری کارمندان امین و زحمتکش را اخراج نمودند. ضرب و

شتم‌ها صرفن به اتهام دلبستگی به سلسله فقری انجام شد. به مزار متبرک سلطانی که مورد علاقه مومنین است، اهانت و تجاوز به مالکیت‌های آن شد.

ما را بایکوت خبری کردند ولی با توجه به این‌که در راه تحقق یک حکومت عادلانه و مبتنی بر اسلام علوی کوشیدیم، جایز نمی‌دیدیم که بر دفاع خود

لباس خشونت بپوشانیم.  تجاهل العارف نموده و به تصور این که مقامات مسوول خبر ندارند، خواستیم تظلمات خود را مستقیمن و با آرامش به نمایندگان

مجلس برسانیم و به صورت خودجوش روزی به این امر اختصاص داده شد که متاسفانه صدای مارا در گلو خفه کردند.

چون امیدواریم از این همه زیر و بم‌های جامعه، عبرتی جمعی و فردی حاصل شده باشد، که نگذارند«آه دل مظلوم» برنده را تیز‌تر کند، لذا ضمن

یادآوری مجدد ستم‌هایی که بر ما رفت، توصیه می‌کنیم  و انتظار و امید این‌که، به رفع آن ها و جبران زیان‌های مادی و معنوی خطاها اقدام شود،که

نشده است. دست‌های دشمن در کار است که آرامش را به هم بزند و ایجاد تفرقه کنند.

وسیعلم الذین ظلمو اای منقلب ینقلبون

حاج دکتر نور علی تابنده  «مجذوبعلیشاه»

دوم اسفند ماه 1388خورشیدی- ششم ربیع الاول1431

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , 

۱ Comment