Saturday, 18 July 2015
30 September 2023
بر اساس سندی از اسنودان

«شنود مکالمات رهبران جهان توسط آمریکا»

2013 October 25

خبر/ رادیو کوچه

سازمان امنیت ملی آمریکا شماره تلفن سی و پنج نفر از رهبران جهان را شنود می‌کرده است.

روزنامه بریتانیایی «گاردین» در شماره روز پنج‌شنبه بیست و چهارم اکتبر خود گزارشی را منتشر کرد که بر اساس سندی از اسناد «اداورد اسنودن» یک مقام آمریکایی فهرستی از ۲۰۰ شماره تلفن تهیه کرده و از سازمان امنیت ملی خواسته است تا آنها را زیر نظر بگیرد. در میان این ۲۰۰ شماره تلفن، شماره ۳۵ تن از رهبران جهان نیز وجود دارد.

«ادوارد اسنودن» پیمانکار سابق سازمان‌های اطلاعاتی آمریکاست که موضوع شنود را برملا کرده و اکنون در روسیه پناهنده است.

این موضوع تنها اندکی پس از تازه‌ترین گزارش‌ها در مورد شنود شهروندان خارجی و مقام‌های عالی‌رتبه سیاسی کشورهای دیگر منتشر می‌شود.

نام این افراد که بنا بوده مکالمات آن‌ها زیر نظر گرفته شود و نیز نامی از کسی که این درخواست را ارایه کرده، ذکر نشده است.

با اینکه نامی از افرادی که زیر نظر گرفته شده‌اند به میان نیامده است، هفته‌نامه آلمانی «اشپیگل»، یک روز پیش از این گزارش، گفته بود تلفن همراه «آنگلا مرکل»، صدر اعظم آلمان، به وسیله سازمان امنیت ملی آمریکا شنود می‌شده است.

amiyat amrika                     ساختمان سازمان امنیت ملی آمریکا

پس از آن خانم «مرکل» با «باراک اوباما» تماسی تلفنی داشته است تا در این مورد از او توضیح بخواهد.

رییس‌جمهوری آمریکا نیز در این گفت‌وگوی تلفنی به صدر اعظم آلمان اطمینان داد که سازمان امنیتی آن کشور مکالمات او را شنود نمی‌کند.

با این همه مشخص نیست که آیا این کار قبلن انجام می‌شده است یا نه و سخنگوی کاخ سفید نیز از دادن توضیح بیشتر در باره آن سرباز زده است.

علاوه بر خانم «مرکل» برخی دیگر از روسای دولت‌های کشورهای اروپایی در این مورد از آمریکا توضیح خواسته‌اند.

«اشپیگل» اخیرن از قول «ادوارد اسنودن» نوشته بود آژانس امنیت ملی آمریکا ایمیل‌های «فلیپه کالدرون»، رییس‌جمهوری پیشین مکزیک را تحت نظر داشته است.

یک ماه قبل نیز یک برنامه خبری در برزیل، گزارش داده بود که آژانس امنیت ملی آمریکا به جاسوسی و کسب اطلاعات از ایمیل‌ها، مکالمات تلفنی و پیامک‌های «دیلما روسف»، رییس‌جمهوری برزیل و «انریکه پینا نیتو» رییس جمهوری مکزیک پرداخته است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , , ,