Saturday, 18 July 2015
18 January 2021

«آخرین اخبار از برخی فعالان بازداشت شده»

2010 February 22

علی‌رغم پی‌گیری خانواده مجید توکلی، حدود یک ماه است از این فعال دانشجویی در بند که در روز دانشجو با ضرب و شتم بازداشت شد، اطلاعی در دست نیست.

به گزارش هرانا، هر چند این دانشجوی دربند از ابتدای بازداشت خود در 16 آذرماه تاکنون امکان تماس مناسبی در اختیار نداشته است اما به طور کامل از یک ماه قبل تاکنون هیچ‌گونه تماس یا خبری از سرنوشت وی حاصل نشده است، آخرین محل نگهداری این دانشجوی دربند، بند 240 زندان اوین اعلام شده بود. با توجه به این‌که برای آقای توکلی حکم زندان صادر شده است و در مرحله بازجویی یا تحقیقات قرار ندارد مشخص نیست چرا نیروهای امنیتی مانع خروج وی از شرایط امنیتی می شوند.

از سوی دیگر «مجید اسدی»، یک فعال دانشجویی دیگر که پیش‌تر از سوی دادگاه انقلاب به اتهام اقدام علیه امنیت ملی مورد محاکمه قرار گرفته بود به 4 سال حبس تعزیری محکوم شد.

بنا به این گزارش، مجید اسدی به همراه «سلمان سیما» و «مهدی خدایی» سال گذشته در پرونده مشترک از سوی شعبه 15 دادگاه انقلاب مورد محاکمه قرار گرفته و در این بین سلمان سیما عضو کمیته سیاست گذاری ادوار تحکیم وحدت به اتهام خلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات غیر قانونی، تبانی واجماع برای اقدام علیه امنیت ملی و فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق مصاحبه با رسانه‌های بیگانه به تحمل 6 سال حبس تعزیری محکوم شد.

هم‌چنین، «خلیل بهرامیان» وکیل «شیرین الم‌هویی» در گفت‌و گو با هرانا عنوان کرده‌است که وکالت خانم شیرین الم هویی را برعهده گرفته و درخواست تجدید نظر را به دادگاه انقلاب ارایه نموده است.

شیرین الم هویی زندانی سیاسی محبوس در بند نسوان زندان اوین است که به تازگی از سوی دادگاه انقلاب به اتهام محاربه به اعدام محکوم شده است . بهرامیان در خصوص پرونده موکلش اعلام کرده است که در مطالعه پرونده ایشان مستندات شفافی دال بر محارب بودن موکلش مشاهده نکرده است.

وی افزوده است که هفته گذشته وکالت خانم الم‌هویی را بر عهده گرفته است و در اولین فرصت درخواست ملاقات با این زندانی را به مسوولین ارایه خواهد نمود، هم‌چنین وی درخصوص آخرین وضعیت الم هویی عنوان کرد که در گفت‌وگوی تلفنی با موکلش متوجه شده‌است که نامبرده از صدور حکم اعدام در خصوص پرونده اش اطلاعی ندارد و روند بررسی پرونده در دادگاه بدوی خارج از اصول قانونی بوده است و وکیل مدافع تسخیری ایشان در خصوص کیفرخواست صادره از سوی دادگاه انقلاب دفاعی انجام نداده است به همین منظور وی درخواست تجدید نظر در حکم صادره را به دادگاه ارایه نموده است.

شیرین الم‌هویی به اتهام محاربه از طریق هم‌کاری با یک سازمان سیاسی مسلح  با استناد به ماده 186 و 187 و 190 (بند 2) قانون مجازات اسلامی به اعدام و به اتهام خروج غیرقانونی از مرز به استناد ماده 34 قانون گذرنامه به تحمل دو سال حبس تعزیری محکوم شد.

خبرگزاری هرانا هم‌چنین از قطع تلفن منازل خانواده‌های زندانیان سیاسی به دلیل مصاحبه خبر داده است. بنا به این گزارش، تلفن منزل دو زندانی سیاسی به نام‌های «احمد کریمی» و «حامد روحی‌نژاد» برای ممانعت از مصاحبه با رسانه‌های برون مرزی قطع شده‌است.

به گزارش هرانا، نیروهای امنیتی تحت عنوان حراست مخابرات، تلفن منازل مسکونی خانواده‌های این زندانیان سیاسی را به دلیل گفت‌و گو با رسانه‌ها قطع کرده‌اند.

این اقدام بدون توضیح خاصی به خانواده‌های مورد اشاره صورت گرفته است و تنها پس از پی‌گیری از اداره مخابرات، بخش حراست این اداره قطع کردن تلفن‌های آنان را به دستور نهادهای امنیتی به دلیل گفت‌و گو با رسانه‌ها اعلام کرده است و عنوان داشته است بدون اجازه نهادهای امنیتی وصل مجدد خطوط تلفن منازل آنان مقدور نیست.

در این گزارش عنوان شده است که این اقدام کم‌سابقه نیروهای امنیتی و هم‌چنین بخش حراست اداره مخابرات فاقد هرگونه پشتوانه قضایی است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,