Saturday, 18 July 2015
26 September 2023
هجده زندانی کرد و بلوچ اعدام شدند

«روزی خونین در زندان‌های ایران»

2013 October 27

خبر / رادیو کوچه

روز شنبه چهارم آبان، در یکی از خونین‌ترین روزها برای زندانیان سیاسی و امنیتی در ماه‌های اخیر، دو زندانی کرد به نام‌های «حبیب‌اله گلپری‌پور» و «رضا اسماعیلی(مامدی)» به ترتیب در زندان‌های ارومیه و سلماس اعدام شدند. هم‌زمان ١۶ زندانی بلوچ در زندان زاهدان به جوخه‌های اعدام سپرده شدند.

به گزارش «خبرگزاری فرات»، «رضا اسماعیلی(مامدی)»، ۳۴ ساله، اهل روستای «دریک» از توابع شهرستان «سلماس» در استان آذربایجان غربی، در سال ٨٨ به اتهام «محاربه» از طریق «فعالیت تبلیغی و همکاری با یکی از احزاب کردی مخالف نظام» زندانی و توسط دادگاه انقلاب خوی به اعدام محکوم شده بود.

edam

هم‌زمان خبرگزاری‌های کرد از جمله «پایگاه خبری تحلیلی روز»، «فرات»، و «کردپا» از اعدام «حبیب‌اله گلپری‌پور» زندانی سیاسی خبر دادند. وی متولد سال ١٣۶٢ در سنندج بود که اوایل پاییز سال ٨٨ در مهاباد توسط ماموران حفاظت اطلاعات سپاه بازداشت و در بازداشت‌گاه‌های شهرهای مهاباد، ارومیه، سنندج و سمنان محبوس و متحمل شکنجه‌های روحی و جسمی شد. دستگاه قضایی ایران، این شهروند کرد را به اتهام عضویت در احزاب کرد اپوزسیون و اقدام علیه امنیت ملی و محاربه به اعدام محکوم کرد که بعدها دیوان عالی آن را تایید کرد.

طبق آخرین گزارش‌های رسیده به «رادیو کوچه» «زانیار» و «لقمان مرادی» دو زندانی دیگر کرد نیز در معرض اعدام هستند.

از سوی دیگر، «محمد مرزیه»، دادستان عمومی و انقلاب زاهدان، از اعدام ۱۶ نفر در زندان زاهدان به عنوان مقابله به مثل با کشته شدن ۱۷ تن از مرزبانان ایرانی در مرز سراوان خبر داد.

خبرگزاری «فارس» روز شنبه، چهارم آبان از قول دادستان عمومی و انقلاب زاهدان نوشت: «با توجه به هشدارهایی که از قبل به عوامل اشرار و گروهک‌های معاند نظام داده بودیم مبنی بر این که اگر هر گونه اقدامی که سبب آسیب رسیدن به مردم بی‌گناه و عوامل امنیتی و انتظامی صورت بگیرد اقدام مقابله به مثل می‌کنیم، صبح امروز در پاسخ به شهادت مرزبانان شهرستان سراوان، ۱۶ نفر از اشرار متصل به گروهک‌های معاند نظام را اعدام کردیم.»

اسامی چند تن از اعدام‌شده‌گان از این قرارند: «حمزه ریگی، عبدالوهاب ریگی، مهراله ریگی، نوید شجاعی، حبیب‌اله ریگی نژاد شورکی، حامد وکالت، بشیراحمد حسین زهی، جیهند ریگی و ناظر ملازهی»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    wh0cd4750084 Triamterene Price