Saturday, 18 July 2015
09 July 2020
تظاهرات در واشینگتن

«شنود تلفن مرکل از یازده سال پیش»

2013 October 27

خبر/ رادیو کوچه

نشریه آلمانی اشپیگل می‌گوید به اسنادی دست یافته که نشان می‌دهد سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا از سال ۲۰۰۲ تلفن «آنگلا مرکل»، صدر اعظم آلمان را شنود کرده است.

به نوشته این مجله، تلفن «آنگلا مرکل» تا ژوئن گذشته که «باراک اوباما» از برلین، پایتخت آلمان، دیدار کرد در فهرست شنود قرار داشته، در نتیجه سازمان امنیت ملی می‌توانسته به مدت یک دهه مکالمات صدر اعظم آلمان را شنود کند.

این گزارش می‌گوید شنود مکالمات این سیاست‌مدار عالی‌رتبه اروپایی، حتی پیش از آنکه او صدر اعظم آلمان شود، وجود داشته است.

البته این هفته‌نامه افزوده است که در مورد این‌که این نظارت تلفنی چگونه انجام  می‌شده است، اطلاعاتی در دست نیست.

همزمان در واشینگتن پایتخت آمریکا، روز شنبه بیست و ششم اکتبر تظاهراتی بر علیه برنامه‌های جاسوسی دولت آمریکا برگزار شد که طی آن صدها معترض با تجمع در برابر کنگره آمریکا خواستار محدود شدن برنامه‌های تجسسی سازمان امنیت ملی آمریکا شدند.

حاضران در این تجمع با در دست داشتن عکس‌هایی از «ادوارد اسنودن»، افشاگر اطلاعاتی و کارمند سابق سازمان امنیت ملی آمریکا و سیا، از او به علت آنچه بیدار کردن ملت آمریکا نامیده شده بود، تشکر کردند.

jasosi amrika

«اشپیگل» افزوده که از جزئیات نحوه شنود تلفن‌های خانم «مرکل» هنوز اطلاعی در دست نیست اما ممکن است به طور مثال، تمام مکالمات او ضبط می‌شده یا شماره تلفن‌هایی که او با آنها تماس داشته همگی در دسترس سازمان امنیت ملی آمریکا قرار می‌گرفته است.

با برملا شدن شنود تلفنی صدر اعظم آلمان در چند روز اخیر، آلمان اعلام کرده است که بالاترین مقام امنیتی و اطلاعاتی خود را به زودی به واشینگتن اعزام می‌کند تا اطمینان یابد تحقیق درباره این موضوع در حال پیگیری است و چنین تجسس‌هایی دیگر ادامه پیدا نکند.

در همین حال، روز جمعه، آلمان و فرانسه اعلام کردند که از آمریکا خواسته‌اند به آنها بر سر تواقفی تحت عنوان “جاسوسی ممنوع” اطمینان دهد.

از جزییات این پیشنهاد هنوز گزارشی منتشر نشده اما «جی کارنی»، سخنگوی کاخ سفید پیش‌تر اعلام کرده بود که شنود تلفنی از صدر اعظم آلمان متوقف شده و در آینده هم تکرار نخواهد شد.

با این حال، همزمان با فاش شدن اخبار مربوط به شنود تلفنی مقامات اروپایی، سازمان امنیت ملی آمریکا متهم است که به اطلاعات و مکالمات شخصی میلیون‌ها شهروند آلمانی و فرانسوی دسترسی داشته است.

موضوع شنود تلفنی رهبران کشورهای اروپایی و متحد آمریکا، چالشی جدید برای روابط کاخ‌سفید با اروپا شده است.

مطابق آنچه تاکنون در پی اسناد منتشر شده توسط آقای «اسنودن» افشا شده سازمان امنیت ملی آمریکا بخش وسیعی از مکالمات تلفنی و مکاتبات ایمیلی شهروندان آمریکایی را تحت نظر دارد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,