Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
اخبار از پنجره اخبار

«ازلب کارون، تا جنجال دندان»

2013 October 27

آرش حسینی پژوه/ رادیو کوچه

 امروز قصد دارم بر عکس برم جلو، از بی‌حاشیه‌ترین شروع کنم، خبری که در میان اخبار جنجالی محو شد و کمتر کسی از اون با خبر شد. دومین زنجیره انسانی حفاظت از کارون در اعتراض به انتقال آب کارون به اصفهان، با حضور گسترده خوزستانی‌ها برگزار شد، گزارش دقیقی از این تجمع منتشر نشد، بحث و حاشیه این هم نداشت برای همین چاره‌ای نبود جز اینکه از یکی از حاضرین در این تجمع سراغ این خبر رو بگیرم، برای همین رفتم سراغ یکی از خوزستانی‌های حاظر در این تجمع تا از زبان او در جریان این تجمع قرار بگیریم.

«ساعت ۵ قرار تجمع بود، من ۲۰ دقیقه به ۵ رسیدم جمعیت زیاد نبود شاید ۱۰۰ نفر بودن البته بروبچ اطلاعاتم اونجا حضور داشتن عکس و فیلم می‌گرفتن. هر چیم به غروب نزدیک‌تر می‌شدیم جمعیت بیشتر می‌شد به چند هزار نفری رسید حدود ساعت ۶: ۳۰ هم شریف حسینی نماینده مجلس اومد ملت شعار حمایت سر می‌دادن، خیلی از خبرگزاری‌ها پوشش ندادن متاسفانه دوربین صدا و سیمایی هم نبود ولی خبرنگارا حضور داشتن خبرنگار روزنامه کارون عکس می‌گرفتن بیشتر، گلایه ما هم اینه که خوزستان همیشه مظلوم واقع شده شما خودت وضع آبادان خرمشهرو می‌دونی بعد از جنگ بازسازی نشد. استاندار خوبی نداشتیم هیچوقت حتی زمان مقتدایی انقدر حجازی بد بود که از بازگشت مقتدایی خوشحال شدیم. خیلی‌ها که اکثرا مناطق دور و عرب نشینن اونا زندگیشون با همین آبه، اونا لوله کشی درستی ندارن همین آب واسشون می‌اد شما حساب کن اینم نباشه چه بلایی سر این قشر می‌اد، ما هم تمام تلاشمونو می‌کنیم که جلوی اینکارو بگیریم کارون روز به روز کم عمق‌تر می‌شه، تنها جاذبه توریستی اهوازه به شهر پل‌ها معروفه اگه اون بلایی که سر زاینده رود اومد واسه کارون بیاد فاجعه است. اینم می‌دونیم که تغییرات اقلیمی و آب و هوایی روی خشکسالی تاثیر داره، همینجوری ایران داره به بیابون تبدیل می‌شه حداقل باید جلوی دخالت انسانی رو گرفت، البته ما مشکلی با اصفهانی‌ها نداریم اصلن، زاینده رود و دریاچه ارومیه هم پاره تن ما هستند، اما این راهش نیست که جای دیگه ای رو نابود کنند»

 1

شنوندگان نا‌محترم

وقتی دولت توی آمریکا تعطیل شده بود آمریکایی‌ها یه شوخی با مزه‌ای با هم می‌کردن، می‌گفتن حالا که دولت تعطیله به راحتی با هم تلفنی صحبت کنید کسی نیست که حرفاتون رو گوش بده، حالا این موضوع شنود آمریکایی‌ها باز هم جنجالی شده. داستان از اینجا شروع شد که روزنامه لوموند فرانسه بر اساس مدارکی که ادوارد اسنودن، کارمند سابق دستگاه اطلاعاتی آمریکا افشا کرده، نوشت که سازمان امنیت ملی آمریکا مکالمات شهروندان فرانسوی رو شنود می‌کرده، سازمان امنیت ملی آمریکا بر اساس این گزارش بیش از ۷۰ میلیون مکالمه تلفنی را در مدت یک ماه شنود کرده، بعد از انتشار این خبر فرانسوی‌ها سفیر آمریکا رو خواستند تا در این مورد توضیح بده، موضوع به همینجا ختم نشد، بعد دوباره کاشف به عمل اومد که آمریکا ایمیل فلیپه کاردون رییس جمهور سابق مکزیک رو هم زمانی که در قدرت بوده هک کرده بوده، البته گویا آمریکایی‌ها از کشورهای لاتین دیگری مثل اکوادور، ونزوئلا و برزیل هم جاسوسی کرده بودند. البته این موضوع وقتی بحرانی‌تر و جنجالیتر شد که روزنامه گاردین گزارشی منتشر کرد و مدعی شد که بر اساس سندی که بدست آورده آمریکایی‌ها تلفن بسیاری از رهبران جهان را نیز شنود کرده‌اند، از جمله خانم مرکل صدراعظم آلمان، مرکل از احتمال شنود تلفن همراه خود کفته که اعتماد بین آلمان و آمریکا از بین رفته است و از اوباما در خصوص این جاسوسی‌ها توضیح خواسته، البته آمریکا گفته که مکالمات صدراعظم آلمان رو همین الان، ینی همین الان شنود نمی‌کند، اما اینکه قبلن شنود می‌کرده رو تکذیب نکرده. اروپایی‌ها هم از فرانسه تا آلمان و انگلیس و ایتالیا، شاکی از اینکه خودشون و شهروندانشون توسط امریکا شنود می‌شدند، گفته‌اند که امریکا باید توضیح بده در این خصوص و چهارچوب جدیدی برای همکاری‌های اطلاعاتی باید ایجاد بشه، خلاصه که الان دیگه مشکلات کنگره و دولت هم حل شده و دوستان شنونده خوشحال بودند که به سر کار برگشته‌اند، با این خبر‌ها و این اطلاعات منتشر شده، به نظر می‌رسه اما باز برادران شنونده باید به مرخصی اجباری تشریف ببرند، تا بعد.

2

گازگیری

خبر حمله به دختران میر حسین اولین بار توسط صفحه فیس بوک شخصی یکی از دختران میر حسین منتشر شد، بعد‌تر کلمه گزارش مفصل تری از جزییات حادثه منتشر کرد، بعد هم عکس دست گاز گرفته شده یکی از دختران میر حسین منتشر شد، اسم خود میر حسین به اندازه کافی پتانسیل تبدیل شدن به بحث اول شبکه‌های اجتماعی رو داره، چه برسه بحث حمله و این‌ها هم بهش پیوست بشه، خلاصه که فضای مجازی در دو روز گذشته در اختیار کامل این خبر بود، بعد از انتشار این خبر حملات شدیدی به دولت و حاکمیت وارد شد، از جمله مشاور استعفا داده مهدی کروبی در صفحه فیس بوک خودش نوشت: «ببینید دوستان! امروز، روز شناسایی روحانی است. او. نامه فاطمه کروبی در مورد وضعیت جسمانی همسرش را بی‌پاسخ گذاشت. اگر در مورد جنایت ماموران وزارت اطلاعات خودش نسبت به دختران موسوی هم سکوت کند یقین خواهم کرد او فقط برای نجات خامنه‌ای آمده و سرنوشت عزیزان ملت برای او مهم نیست.» البته بعد از انتشار این نظرات خبرگزاری فارس هم در گزارشی کاملن در تضاد با روایت ابتدایی، مدعی شد که دختران میر حسین به ماموران امنیتی حمله کرده‌اند! البته برخی توی فضای مجازی بعد از انتشار این گزارش گفتند احتمال اینکه دندان گاز گیرنده از اسرائیل وارد شده باشد و توسط جرج سروس این عملیات پایه ریزی وجود دارد! البته به شوخی.

تعداد دیگری از کاربران فیس بوک هم پست‌هایی در اعتراض به این عمل نوشتند و اعضای دولت عضو در فیس بوک را تگ می‌کردند تا به این صورت صدای خودشون رو به دولت برسونند، با اینکه همچنان جو حول این خبر آرام نشده برخی سعی کردند به عنوان ناظر بیرونی این خبر را پیگیری کنند، از جمله اینکه گفتند این تنها یک برخورد و یک حادثه بوده و باید با مامور برخورد بشه، یا اینکه این ممکنه عمدی برای ایجاد فشار بر دولت باشه.

3

یکی از کاربران اصولگرای نزدیک به دولت احمدی‌نژاد هم ادعایی شبیه به ادعای فارس رو مطرح کرده بود اما در عین حال نوشته بود اگر روایت دختران میر حسین صحیح باشد باید با ماموری گازگیرنده برخورد بشه. خلاصه نظر‌ها متفاوت است بعضی این حادثه را فرصتی برای رفع حصر خوندند و برخی دیگر نشانه محکمتر شدن قفل حصر. اما آنچه که تا این لحظه از این حادثه روایت شده‌‌ همان گزارش کلمه را تایید می‌کنه، البته در گزارش کلمه هم اومده که مامور اصلی حفاظت از دختران میر حسین عذرخواهی کرده و گفته که ماموران زن اجازه همچین کاری نداشته‌اند. تا لحظه نگارش این گزارش هم خبری از واکنش دولتی‌ها و یا واکنش رسمی به این خبر منتشر نشده، البته در رسانه‌های داخلی هم بازتاب کمی پیدا کرده، تنها وبسایت روزنامه قانون و وبسایت آینده گزارشی در این خصوص منتشر کردند، آینده در گزارش خود با تایید روایت دختران میر حسین آورده: «این اقدام عجیب به ویژه در شرایطی رخ داد که امیدواری‌هایی برای گشایش در وضعیت محصوران و محبوسان حوادث ۸۸ به وجود آمده بود، از همین رو بازتاب منفی بسیار گسترده‌ای در رسانه‌های خارجی و همچنین شبکه‌های اجتماعی و بسیاری از کاربران این شبکه‌ها داشته که کل نظام و دستگاه‌های امنیتی کشور را آماج نقد و طعن قرار داده‌اند، البته به نظر می‌رسد اقدام عصبی صورت گرفته، ناشی از نابردباری یکی دو مامور بوده و چیزی فرا‌تر از این نیست که در این صورت آقای سید محمود علوی، وزیر جدید اطلاعات می‌توانند با دستور به برخورد قانونی با این ماموران و اعلام آن به افکار عومی، مانع گسترش بدنامی به دستگاه‌های امنیتی کشور، دولت تدبیر و امید و کل نظام شوند.»

البته یک مقام آگاه وزارت اطلاعات هم به نقل از ایرنا گزارشی شبیه به روایت فارس رو منتشر کرده و در آخر اما گفته است که: ضمنن وزارت اطلاعات وظیفه خود می‌داند که موضوع را کاملن بررسی کرده و در صورتی که در حین انجام مأموریت از ناحیه مامورین، قصور یا تقصیری صورت گرفته باشد، آن را مورد بررسی قرار می‌دهد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , , , , ,