Saturday, 18 July 2015
02 December 2020
گزارش خبری علمی

«اعتیاد و ترک مواد مخدر»

2013 October 27

دکتر آویده مطمئن فر / رادیو کوچه

avideh@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در یک مطالعه جدید در مورد اعتیاد و این‌که آیا می‌توان هرگز اعتیاد را به گذشته سپرد، دانشمندان  تلاش کرده‌اند به سوالاتی که در مورد سو استفاده مواد مخدر مطرح است پاسخ دهند.

 به طور خاص، یکی از این سوالات این است که آیا افرادی که از مواد مخدر مانند کوکائین استفاده می‌کنند، تغییراتی در مدارهای پاداش مغز به عنوان نتیجه مصرف مواد مخدر نشان می‌دهند، یا اینکه چنین اختلالاتی قبل از استفاده از مواد مخدر وجود دارد که آن‌ها را وادرار به استفاده از مواد مخدر می‌کند. اگر مورد اول درست باشد بنابر این می‌توان بعد از پرهیز طولانی مدت از مواد مخدر انتظار تغییراتی در این مدارهای مغز داشت.

 اغلب گفته می‌شود که وقتی فردی دچار اعتیاد می‌شود، هرگز نمی‌تواند به طور کامل آن اعتیاد را از بین ببرد. یافته های جدید در این مطالعه نیز از این گفته حمایت می‌کند و نشان می‌دهد که حتی ترک طولانی مدت استفاده از کوکائین به عادی سازی کامل مدارهای مغزی که در این اعتیاد درگیر هستند منجر نمی‌شود.

20131027_Avideh_MedicalNews_Addiction_Pic1

برای پرداختن به این پرسش ها، کریشنا پاتل در موسسه زندگی در بیمارستان هارتفورد پاسخ عصبی را در سه گروه از مردم مقایسه کردند. از افراد این گروه‌ها خواسته شده بود که کاری شبیه مناقصه در eBay انجام دهند. گروه اول شامل ۴۷ فرد سالم به عنوان گروه کنترل، گروه دوم شامل ۴۳ کاربر سوء مصرف کوکائین، و گروه سوم شامل ۳۵ کاربر با سابقه مصرف کوکائین که از ۴ سال قبل از مصرف آن  پرهیز کرده‌اند بود. محققان هم چنین هر سه گروه را در سطح تکانشگری و پاسخ به پاداش مقایسه کردند.

آن‌ها دریافتند که کاربران فعال مواد مخدر، فعال سازی غیرطبیعیی در مناطق متعددی از مغز که با پردازش پاداش درگیر هستند نشان می‌دهند و افرادی که قبلا به کوکائین وابسته بوده و از استفاده از مواد مخدر پرهیز کرده‌اند تفاوت آشکاری در یک زیر مجموعه‌ از همان مناطق مغز نشان می‌دهند. هر دو کاربران کوکائین سابق و حاضر، در مقایسه با گروه شاهد، درجه تکانشگری بالایی نمایش داده‌اند که نشان می‌دهد که احتمالن این افراد زمینه قبلی به اعتیاد داشته‌اند. در واقع، درجه تکانشگری با ناهنجاری‌های مختلفی از فعالیت‌های مغزی در ارتباط است.

این یافته ها بنابراین نشان می‌دهد که پرهیز طولانی مدت از کوکائین ممکن است فقط یک زیر مجموعه‌ای از ناهنجاری‌های مغزی مرتبط با مصرف مواد مخدر را عادی سازد. دانش به اینکه علی رغم دوره های طولانی پرهیز، برخی از تغییرات عصبی در ارتباط با اعتیاد هم چنان باقی می‌مانند بسیار مهم است، زیرا از خرد بالینی که بهبود از اعتیاد یک فرایند مادام العمر است پشتیبانی می‌کند. اما سؤال عمیق‌تری که مطرح است این است که چگونه این تغییرات ماندگار پیشرفت می‌کنند و چگونه این فرایند می‌تواند برعکس شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,