Saturday, 18 July 2015
20 January 2021
در نزدیکی تخت جمشید

«کشف بنایی که احتمالن ساخت دوره کوروش است»

2013 October 30

خبر/ رادیو کوچه

هیات باستان شناسی ایران و ایتالیا در سومین فصل کاوش مشترک خود، بنایی مربوط به دوره هخامنشی را در نزدیکی تخت جمشید کشف کرده‌اند که به گفته باستان شناسان، احتمالا در دوره کوروش ساخته شده است.

خبرگزاری «میراث فرهنگی» روز سه‌شنبه هفتم آبان ماه گزارش داد، «علیرضا عسگری چاوردی»، سرپرست ایرانی هیات کاوش در تل آجری گفته است: «طی کاوش‌های باستان شناسی هیات مشترک ایرانی- ایتالیایی در حریم تخت جمشید، در شهر پارسه بنایی شگفت انگیز متعلق به روزگار نخستین هخامنشیان در فارس کشف شد. ابعاد این بنا حداقل ۳۳ در ۳۳ متر است و هزاران آجر لعابدار در ساخت آن بکار گرفته شده است.»

آقای «چاوردی» همچنین گفت: «کشف بنایی با این عظمت، حجم و تعداد آجرهای لعابدار در منطقه فارس برای نخستین بار انجام می شود.»

Image9

سرپرست هیات کاوش با اشاره به اهمیت آجرهای لعابدار کشف شده گفت: «آجرهای لعابدار بکار رفته در این بنا مزین به ترکیبی از نقوش اسطوره‌های ایران و بین النهرین باستان است. تا آن حدود که حتی قالب‌های بکار رفته در تزیین نقش حیوانات با قالب نقش اسطوره های دروازه ایشتار در بابل بین النهرین یکسان است.»

این باستان‌شناس می‌افزاید: «از این بنا کتیبه‌ای به خط میخی آکدی بابلی بدست آمده است. مجموع نقش‌ها، فنون بکار رفته در تزئین آجرهای لعابدار، استفاده گسترده از ملات قیر در اندود آجرها، بکارگیری انواع رنگ و نقش در تزیین بنا با استفاده از موتیف‌های اسطوره‌ای نظیر نقش سمبل ایزد مَردوک در بابل همراه با انواع گل‌های لوتوس شانزده پَر همه از جمله دلایلی است که نشان می‌دهد این بنا در دوره کوروش هخامنشی بنا شده‌است.»

برنامه مطالعات میدانی این فصل در شهر پارسه از اول مهرماه آغاز شده و در آبان ماه به پایان خواهد رسید.

سرپرست ایرانی مطالعات شهر پارسه «علیرضا عسکری چاوردی» از دانشگاه شیراز و سرپرست ایتالیایی برنامه «پی‌یر فرانچسکو کالیری» از دانشگاه بولونیا هستند.

محوطه باستانی تخت جمشید از نخستین مکان‌های تاریخی ایران است که در سال ۱۹۷۹ در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

Image2

                                                   عکس‌ها از حسن ظهوری سایت خبرگزاری میراث فرهنگی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , , , , , , ,