Saturday, 18 July 2015
26 November 2020
رهبر جمهوری اسلامی ایران

«جمعیت ایران باید دست کم ۱۵۰ میلیون نفر باشد»

2013 October 31

خبر/ رادیو کوچه

آیت‌اله «علی خامنه‌ای»، رهبر جمهوری اسلامی در پیامی به یک همایش درباره جمعیت که در شهر قم برگزار شد بار دیگر تاکید کرده است که سیاست کلی ایران باید به سمت افزایش جمعیت، به شکل معقول و معتدل برود و جمعیت ایران باید به جای هفتاد و پنج میلیون نفر، دستکم صد و پنجاه میلیون نفر باشد.

بر اساس پیامی از او که روز پنج‌شنبه ۸ آبان ماه، در همایش «تغییرات جمعیتی و نقش آن در تحولات مختلف جامعه» در شهر قم خوانده شد، رهبر جمهوری اسلامی همچنان بر لزوم جمعیت صد و پنجاه میلیون نفری برای ایران تاکید کرده و گفته: «ما دست کم را گرفتیم که گفتیم صد و پنجاه میلیون، بیشتر هم می‌شود.»

او در پیام اخیرش گفته است: «اگر ما با شیوه‌ای که امروز حرکت می‌کنیم پیش برویم در آینده نه چندان دور یک کشور پیری خواهیم داشت. امروز کشورهایی که دچار پیری شده‌اند قدرت زاد و ولد خودشان را از دست داده‌اند.»

آقای «خامنه‌ای» پیش‌تر نیز موضع‌گیری سال‎های قبل خود را در قبال کنترل جمعیت ایران اشتباه خوانده بود و سیاست‌های کنترل جمعیت را که از دوره ریاست جمهوری «اکبر هاشمی رفسنجانی» آغاز شده بود خطا توصیف کرد.

در پی این اظهارات «مرضیه وحید دستجردی»، وزیر بهداشت وقت ایران اعلام کرد که «در جهت سیاست‌های کلی نظام و منویات مقام معظم رهبری، سیاست کنترل جمعیت به آن معنا که در گذشته بوده دیگر وجود ندارد و بودجه کنترل جمعیت به طور کلی حذف شده است.»

khamenei

پیش از آیت‌اله «خامنه‌ای» «محمود احمدی نژاد»، رییس جمهور پیشین ایران سیاست کنترل جمعیت را به نقد کشید و آن را به سیاست افزایش جمعیت تغییر داد. او گفته بود که ایران قابلیت داشتن ۱۵۰ میلیون جمعیت را دارد و شعار دو بچه کافی است، سیاستی غربی و غلط است.

در پیام اخیر رهبر جمهوری اسلامی ایران آمده: «ما فکر می‌کنیم که اگر چهار پنج بچه افتاد روی دوش یک خانواده وضع زندگیشان چگونه خواهد شد، فکر این را هم بکنید که این چهار پنچ بچه وقتی بزرگ شدند و کاری پیدا کردند و شغلی پیدا کردند چه کمکی می‌توانند به پیشرفت کشور بکنند.»

او همچنین از بالارفتن سن ازدواج انتقاد کرده و این را یکی از عوامل محدود کردن باروری دانسته و گفته است: «مگر جوان هفده ساله، هجده ساله، نوزده ساله احتیاج به اطفاء نیاز و غریزه جنسی ندارد؟»

یک روز پیش از انتشار پیام آیت الله خامنه‌ای وزیر بهداشت مدیرکل سلامت خانواده و جمعیت وزارت بهداشت را تغییر داده و محمد اسماعیل مطلق را به جای علی سنگی به این سمت منصوب کرد.

علی سنگی مدیرکل پیشین سلامت خانواده و جمعیت ایران به تازگی اعلام کرده بود که توجه وزارت بهداشت از تنظیم خانواده به «باروری و فرزندآوری» تغییر کرده و اولویت این وزارتخانه فاصله گذاری مناسب برای داشتن فرزند قبل از سنین ۳۰ سالگی است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , ,