Saturday, 18 July 2015
30 November 2020
حاشیه اخبار از پنجره خبر

«آن‌چه که از آستین حاشیه بیرون می‌زند»

2013 November 01

آرش حسینی پژوه/ رادیو کوچه

خبر‌ها کوتاه است و حاشیه‌ها هم هم‌چین کوتاه‌تر، از دستگیری پگاه آهنگرانی شروع می‌کنیم، خبر اول از استاتوس منیژه حکمت مادر پگاه آهنگرانی شروع شد، او در فیس بوک خودش نوشت: «نجابت زیاد کثافت به همراه دارد، بعلت شرایط سعى کردم آروم باشم ولى سکوت ما را حمل بر مجرم دانستن کردن، فردا به دوستانم در فیس بوک خواهم گفت که چه اتفاقى براى پگاه دارن رقم می‌زنند، برادران نجابت ما را دیدید و شرم نکردید و ما را مجبور به اطلاع رسانى با مردم عزیز میهنم می‌کنید، مردم قضاوت خواهند کرد.

1

امیدوارم جواب قانع کننده‌اى راجع به دستگیرى دو سال ونیم گذشته و ادامه ماجرا داشته باشید» بعد از این هم در گفتگو با ایسنا منیژه حکمت تایید کرد که در دادگاه بدوی به ریاست قاضی مقیسه، پگاه آهنگرانی به ۱۸ ماه حبس تعزیری محکوم شده. به گفته منیژه حکمت، دختر او در سه سال گذشته از طرف دادسرای امنیت تهران ممنوع الخروج هم بوده است و به همین دلیل توی جشنواره‌هایی که دعوت می‌شده نتونسته شرکت کنه. البته گفته می‌شه علت این دستگیری به شکایت مسعود ده‌نمکی از پگاه آهنگرانی بر می‌گردد، پگاه آهنگرانی مستندی در خصوص اخراجی‌های مسعود ده‌نمکی ساخته که از شبکه بی‌بی سی فارسی پخش شده بود، و به نظر می‌رسد پرونده پگاه آهنگرانی مربوط به آن مستند است. البته ده‌نمکی در وبلاگ خود این موضوع رو تکذیب کرده و گفته کسی رو به خاطر شکایت من دستگیر نمی‌کنند.

سربازی سر خود

2

خبر دوم اما حادثه تلخی بود که در آن ۱۴ نفر از نیروهای مرزبانی به شهادت رسیدند، دو تن از این نیروهای کادر و ۱۲ نفر از سربازان وظیفه بودند، در گزارش‌ها آمده است که گروه‌های تروریستی قصد ورود به خاک ایران را داشتند که با نیروهای مرزبانی وارد درگیری می‌شوند، بعد از این درگیری اما گروه‌های ترویستی به خاک پاکستان فرار کردند و اطلاعاتی از تلفات آن‌ها گزارش نشده است، پس از این حادثه تلخ که پیام تسلیت حسن روحانی را هم در پی داشت، ۱۶ تن از زندانیانی که به جرم شرارت و عضویت در گروه‌های تروریستی در زندان بودند نیز اعدام شدند، البته اعلام شد که این اعدام‌ها در تلافی حمله تروریستی صورت گرفته که در ابتدا با حواشی روبرو شد و سوالاتی در خصوص چگونگی دادرسی و صدور حکم اعدام بیان شد، اما در آخر مشخص شد که این زندانیان در واقع زیر حکم بوده‌اند، و حکم اعدام آن‌ها پیش از این صادر شده بوده اما به دلایلی اجرا نشده بوده است، البته شنیده‌ها حاکی از این است که گویا این احکام به وساطت بزرگان بلوچ متوقف شده بوده تا از آن سو فعالیت گروه‌های تروریستی هم متوقف شود، اما پس از این حمله تروریستی حکم آن‌ها نیز اجرا شده است.

3

البته هم زمان اعدام یک زندانی کرد نیز بر حواشی ماجرا افزود، حبیب گلپری‌پور، زندانی کردی که به جرم عضویت در پژاک زیر شاخه گروه «پ. ک. ک» در زندان بود و اعدام شد، خانواده و وکیل او اما ادعا می‌کنند که وی فعالیت مسلحانه نداشته و معلم بوده است، بر همین اساس برخی حواشی و بحث‌ها پیرامون اعدام او ایجاد شده است. برخی او را یک معلم و زندانی سیاسی و بی گناه می‌دانستند که در راه آزادی شهید شده است و برخی دیگر اما او را عضوی از یک گروه مبارز مسلح می‌خواندند، تا این‌که انتشار عکسی از حبیب گلپری‌پور داستان این حواشی را تغییر داد، در این عکس او در جمع گروهی مسلح در کوه‌هایی که به نظر می‌رسد کوه‌های غرب کشور باشد، دیده می‌شود، کلاشینکفی که در این عکس در دست گلپری‌پور دیده شد، حواشی را تغییر داد، و تعداد بسیاری از کاربران با انتقاد از کسانی که اعلام کرده بودند وی معلم بوده و تنها به جرم حمل کتاب اعدام شده است، آن‌ها را نادرست خواندند.

دولت قرار نیست حصر را بشکند

4

حاشیه بعدی پیرامون صحبت‌های‌پور محمدی وزیر دادگستری ایجاد شد، او در پاسخ به سوالی درباره تشکیل کمیته رفع حصر گفته که دولت هرگز در این گونه مباحث وارد نمی‌شود، بسیاری سریعن با یادآوری اینکه روحانی گفته بود حصر را خواهیم شکست شروع به حمله به دولت کردند، منتها نکته‌ای این وسط فراموش شده بود باز در اون ساعات اولیه که بعد مجددن اصلاح شد، اونم اینکه‌پور محمدی پیش‌تر هم گفته بود که رفع حصر در شورای عالی امنیت ملی در دست بررسی است، شورای عالی امنیت ملی هم که خب متفاوت از دستگاه دولت است، و این طبیعی است که وقتی پرونده‌ای در اون شورا داره بهش رسیدگی می‌شه دیگه ربطی به دولت نداشته باشه، خلاصه که این حاشیه و این خبر هم به این شکل یه کمی جلو رفت و بعد کم رنگ‌تر شد.

آهن دزدان خرابکار

5

یادتونه چند وقت پیش علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی هسته‌ای گفته بود که ۴ نفر رو به جرم خراب‌کاری دستگیر کردن؟ حالا وزیر اطلاعات یه داستان دیگه‌ای رو نقل می‌کنه: «این چهار نفر خرابکار نبودند، آهن دزد بودند» و در توضیح هم می‌گه که: «این چهار نفرخراب‌کار نبودند بلکه به دلیل آنکه در محوطه سایت، ضایعات آهن و فولاد وجود داشته زیر دیوار یک متر و نیمی دور محوطه رفته و فنس را سوراخ کرده بودند تا این ضایعات را در بازار بفروشند» رییس سازمان انرژی اتمی هم در واکنش به صحبت‌های وزیر اطلاعات گفته: «اگر وزارت اطلاعات بررسی کرده و گفته دزد هستند که هیچ؛ ولی چه دزد جالبی که زیر دیوار بتونی را در آن شرایط حفر کرده و تلاش داشته که وارد سایت شود» خلاصه که خراب‌کاری در می‌ون نبوده، وقتی می‌شنویم که شبانه پل عابر پیاده رو دزد‌ها باز می‌کنن و می‌برن، خب حالا حتمن اینم ممکنه که دیوار بتونی رو حفر کنند و بروند دزدی.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,