Saturday, 18 July 2015
02 December 2020
ایران امروز

«حکایت آمارها از وضعیت بحرانی اقتصاد ایران»

2013 November 01

روشنک آسترکی/ رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

صندوق بین المللی پول هفته گذشته جدیدترین برآورد خود از میزان تولید ناخالص داخلی ١٨٨ کشور جهان را منتشر کرده است که بر اساس آن اقتصاد ایران با افت ١۶٠ میلیارد دلاری تولید ناخالص داخلی خود در سال ٢٠١٣ مواجه خواهد شد.

 این نهاد بین المللی میزان تولید ناخالص داخلی ایران بر اساس قیمت‌های جاری در سال ٢٠١٢ را ۵۴٨ میلیارد دلار اعلام و پیش بینی کرده است این رقم در سال جاری میلادی که کمتر از سه ماه به پایان آن باقی مانده است به ٣٨٨ میلیارد دلار کاهش یابد.

 بر اساس این گزارش افت شدید تولید ناخالص داخلی ایران باعث سقوط ٩ پله ای ایران در رده بندی بزرگترین اقتصادهای جهان خواهد شد و ایران که در سال ٢٠١٢ در رده ٢١ از این نظر قرار داشت در سال جاری میلادی به رتبه ٣٠ سقوط خواهد کرد.

از سوی دیگر در هفته جاری بانک جهانی در جدیدترین گزارش خود از سقوط ٧ پله‌ای ایران از نظر شاخص فضای کسب و کار در میان ١٨٩ کشور جهان خبر داد.

 1

 بانک جهانی در تازه‌ترین گزارش خود موسوم به «گزارش فضای کسب و کار ۲۰۱۴» به مقایسه ۱۸۹ کشور جهان از نظر سهولت فعالیت‌های اقتصادی و وضعیت فضای کسب و کار آن‌ها پرداخته است. بانک جهانی رتبه ایران از نظر فضای کسب و کار در میان کشورهای جهان را ۱۵۲ اعلام کرده است.

 بدین ترتیب ایران در رده بندی جهانی فضای کسب و کار نسبت به سال گذشته ۷ پله سقوط داشته است. سال گذشته ایران در میان ۱۸۵ کشوری که مورد مطالعه قرار گرفته بودند رتبه ای بهتر از ۱۴۵ بدست نیاورده بود. در آن سال نیز ایران با ۱ پله سقوط در شاخص فضای کسب و کار مواجه شده بود.

جدا از آمارهای ارایه شده از سوی صندوق بین المللی پول و بانک جهانی، آمارهای داخلی نیز از وضعیت بحرانی اقتصاد کشور خبر می‌دهند

 شاخص کلی فضای کسب و کار بر پایه ۱۱ شاخص کوچکتر با عناوین آغاز کسب و کار،کسب مجوز، استخدام نیروی کار، ثبت دارایی‌ها،کسب اعتبارات، حمایت از سرمایه‌گذاری، مالیات، تجارت مرزی، اجرای قراردادها و ورشکستگی و دریافت انرژی برق محاسبه می‌شود. این شاخص در واقع نشان دهنده سهولت و مناسب بودن هر کشور برای انجام فعالیت‌های اقتصادی و تجاری است.بدین ترتیب ایران از نظر سهولت و مناسب بودن برای انجام فعالیت‌های اقتصادی در میان ۱۸۹کشور در مراتب انتهایی قرار دارد.

تاسف بار آن‌که جدا از آمارهای ارایه شده از سوی صندوق بین المللی پول و بانک جهانی، آمارهای داخلی نیز از وضعیت بحرانی اقتصاد کشور خبر می‌دهند. به عنوان نمونه تازه‌ترین گزارش ماهانه گمرک ایران که در برگیرنده آمار هفت ماه اول سال جاری است روز گذشته منتشر شد. این گزارش از کاهش ۲۴٫۷۹ درصدی واردات و ۱۵٫۰۶ درصدی صادرات غیر نفتی خبر می‌دهد.

 2

همچنین در هفته جاری قائم مقام وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد ۱۶ ایرلاین از ۱۸ ایرلاین کشور «در حال ورشکستگی» هستند. «محمدعلی نوریان» در عین حال از آزادسازی نرخ بلیت هواپیما در ایران تا پایان سال جاری و «زمین‌گیر» و «غیر فعال» بودن «نیمی از ناوگان هواپیمایی کشور» خبر داده است.
«حسن روحانی»، رییس دولت یازدهم نیز روز دوشنبه ششم آبان با انتقاد از نحوه سرمایه‌گذاری درآمدهای ارزی توسط دولت پیشین گفت: دولت جدید «زمانی که مسئولیت را بر عهده گرفت با آمار و ارقام دهشتناکی مواجه شد». به گزارش خبرگزاری ایسنا، وی که در چهارمین کنگره سراسری «خانه کشاورز» سخن می‌گفت با اشاره به این‌که «از روزهای اولیه آمارهای نگران‌کننده دریافت می‌کردیم»، توضیح داد: «یک بخش می‌گفت سیزده میلیون تن گندم تولید کردیم، بخش دوم می‌گفت باید ۷/۵ میلیون تن گندم وارد کنیم و بخش سوم می‌گفت کل نیاز ما ۱۰/۵ میلیون تن است».

این پرسش مطرح است که حسن روحانی و همراهانش با توسل بر کدام تحقیق و آماری از وعده ١٠٠ روزه برای عبور از بحران اقتصادی خبر داده بودند

«حسن روحانی» در ادامه درباره تامین مواد غذایی ایران اظهار داشت: «شرایط ما به گونه‌ای نیست که ما نیازمندیمان را خودمان تامین کنیم و از صددرصد کمتر از ۵۰ درصد یعنی حدود ۴۴ درصد را می‌توانیم تامین کنیم و بقیه را وارد می‌کنیم».

«حسن روحانی» با اشاره به این‌که «در سال‌های گذشته بهترین شرایط درآمد ارزی را داشتیم و سالانه حدود ۱۰۰ میلیارد دلار از درآمد ارزی برخوردار بودیم» این پرسش را مطرح کرد «که این پول‌ها کجا سرمایه‌گذاری شده است؟»

روز دوشنبه همچنین برخی از وزیران دولت آقای روحانی در مورد کسری‌های کلان در بودجه‌ ایران و مشکلات بزرگ در حوزه‌های خود سخن گفته و تصویری مشابه را ارایه کردند.

3

از آن جمله به گزارش خبرگزاری فارس، «علی طیب‌نیا»، وزیر امور اقتصادی و دارایی، روز دوشنبه محدودیت بودجه سال ۹۲ ایران را «جدی» خوانده و از «کسری ۱۱۰ هزار میلیارد تومانی بودجه عمومی دولت» خبر داد. وی افزود: «با وجود اینکه قصد حذف یارانه نقدی کم‌درآمدها را نداریم اما منابع یارانه نقدی با ۲۸ هزار میلیارد تومان کسری مواجه است».

وزیر اقتصاد هم‌چنین توضیح داد که برای تامین بخشی از این کمبود، دولت ناچار خواهد بود ۱۱ هزار میلیارد تومانی که قرار بود برای پروژه‌های عمرانی هزینه شود را صرف پرداخت یارانه نقدی کند. وی هم‌چنین خبر داد که «بر اساس هزینه‌های جاری دولت تاکنون بودجه عمرانی نزدیک به صفر بوده‌است».

در نهایت با توجه به وضعیت آماری و اظهارات رییس و وزرای دولت یازدهم نسبت به بحران شدید اقتصادی درکشور، این پرسش مطرح می شود که در طی روند تبلیغات انتخاباتی و در روزهای نخست روی کار آمدن دولت یازدهم، «حسن روحانی» و همراهانش با توسل بر کدام تحقیق و آمار از وعده ١٠٠ روزه برای عبور از بحران اقتصادی خبر داده بودند؟!

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , ,