Saturday, 18 July 2015
05 July 2020
از سوی عبداله گل

«دعوت از حسن روحانی برای سفر به ترکیه»

2013 November 02

خبر/ رادیو کوچه

 «عبداله گل»، رییس‌جمهوری ترکیه، از «حسن روحانی»، همتای ایرانی خود برای سفر به آن کشور دعوت کرد.

بنابه گزارش خبرگزاری رسمی ایران «ایرنا» این دعوت در دیدار «عبداله گل» و «محمدجواد ظریف»، وزیر خارجه ایران، روز جمعه دهم آبان ماه، در حاشیه اجلاس «گفت‌وگو، خلع سلاح و امنیت منطقه‌ای و جهانی» در استانبول مطرح شده است.

در این رابطه خبرگزاری «مهر» نیز گزارش داده است که رییس‌جمهوری ترکیه در دیدار با آقای «ظریف» «بار دیگر مراتب خرسندی خود» در مورد انتخاب «حسن روحانی» در مقام ریاست‌جمهوری را اعلام و از وزیر خارجه ایران خواسته است «مراتب دعوت او را برای سفر حسن روحانی به ترکیه اعلام کند.»

abdola gol

آقای «ظریف» که برای دیدار و گفت‌وگو با مقام‌های رسمی ترکیه در آن کشور به سر می‌برد، روز جمعه در کنفرانس مطبوعاتی مشترکی با «احمد داوداغلو»، همتای ترکیه‌ای خود، شرکت کرد.

وزیر خارجه ترکیه در این کنفرانس مطبوعاتی روابط دو کشور را عمیق و تاریخی عنوان کرده و گفته است «برخی محافل قصد دارند ما را دو همسایه رقیب معرفی کنند. برخی آرزوی آن را دارند. اما ترکیه و ایران نه رقیب که دوست هستند.»

خبرگزاری «رویترز» نیز در گزارشی از دیدارها و گفت‌وگوهای وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران با مقام‌های ترکیه٬ آورده است که علیرغم اختلاف‌های دو طرف در مورد سوریه و به‌ویژه نقش «بشار اسد»، هر دو کشور مایلند روابط خود را در مورد این بحران گسترش دهند.

ایران و ترکیه از زمان آغاز جنگ داخلی سوریه عملن در دو سوی متضاد قرار گرفته‌اند.

تهران همواره از حکومت «بشار اسد» دفاع کرده و این در حالی است که ترکیه طرف مخالفان و گروه عمده‌ای از شورشیان علیه حکومت دمشق را گرفته است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,