شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
26 August 2016
قصه‌های ما، از رویا تا واقعیت

«این همه آب و این‌قدر نزدیک به خانه»

۱۳۹۲ آبان ۱۱

شهره شعشعانی / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

ریموندکارور (Raymond Carver) نویسنده و شاعر آمریکایی،  در ٢۵می ١٩٣٨در اورگون به دنیا آمد و در دوم اگوست ١٩٨٨درگذشت. شکوفایی کارور در نوشتن، هم‌زمان با سفرش برای زندگی در خانه مادر همسرش در “پارادایز” کالیفرنیا همراه بود. در آن‌جا به کلاس‌های درس نویسندگی «جان گاردنر» رفت و از او نه تنها به عنوان استاد، بلکه به عنوان چهره ای الهام بخش در زندگی و هنرش بهره‌ی فراوان برد.

کارور در دهه ۶٠با خانواده اش در ساکرامنتو زندگی کرد و در این مدت روزها به کلاس‌های کالج ساکرامنتو و کارگاه‌های هنری دنیس اشمیتز می‌رفت و شب‌ها در بیمارستان محلی به کار کشیک شبانه اشتغال داشت. کارور با اشمیتز به زودی روابط دوستانه نزدیکی برقرار کرد، تا آن‌جا که نخستین کتاب شعر خود “نزدیک کلامات” (Near Klamath) را با راهنمایی‌های اشمیتز سرود و به چاپ رساند.

1

در سال‌های اشتغال به کارهای گوناگونی که فقط برای امرار معاش به آن‌ها تن می‌داد تا فرزندانش را بزرگ کند، به الکل رو آورد، در حالی که می‌کوشید از فرصت‌های اندک باقی مانده برای نوشتن استفاده کند. در پاییز ١٩٧٣هم‌راه جان چیور به تدریس در کارگاه «نویسندگان آیووا» پرداخت، هرچند به گفته خودش در این زمان بیش‌تر می‌نوشیدند، کم‌تر تدریس می‌کردند و تقریبا اصلا نمی‌نوشتند. او و چیور هر دو از سبک‌گراهای مهم در داستان کوتاه به شمار می‌آیند. کارور با آثاری محکم و واقعی در دوره‌ای خاص به داستان کوتاه تحول و انسجام تازه‌ای  بخشید، به گونه‌ای که تاثیرش به تقریب بر همه نویسند‌گان امریکایی نسل بعد از خود آگاهانه یا غیر‌آگاهانه مشاهده می‌شود.

شیوه‌ای که کارور برای خلق داستان‌هایش به کار بست به رغم سادگی و خوش‌خوانی قصه‌هایش، پیچیده و درونی‌ست. داستان‌های او در عین بی تکلفی مفرط خواننده را با احساسی عمیق از تنهایی رها می‌کنند.

داستان «این همه آب و این‌قدر نزدیک به خانه» توسط فرزانه طاهری به فارسی ترجمه شده است.

برای آشنایی بیشتر با داستان‌های کارور می‌توانید به لینک‌های زیر در رادیو کوچه مراجعه کنید:

http://radiokoocheh.com/article/197765

http://radiokoocheh.com/article/158061

موسیقی متن:

Heitor Villa-Lobos: Prelude no. 4 in E minor

برنامه‌های پیشین قصه‌های ما، از رویا تا واقعیت را از اینجا بشنوید

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,