Saturday, 18 July 2015
26 October 2020
صدای ممنوع

«لقمان و زانیار قربانیان عدم صداقت امام جماعت مریوان»

2013 November 03

علی اصغر فریدی/ رادیو کوچه

 

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

زانیار و لقمان مرادی دو جوان زندانی کرد در زندان گوهردشت کرج هستند که نیازی به معرفی آن‌ها نیست. این دو جوان ابتدا به اتهام جاسوسی برای انگلستان تحت شکنجه قرار می‌گیرند و سپس رسانه‌های حکومتی مانند پرس تی‌وی، گزارش مفصلی در این رابطه تهیه و پخش می‌کنند.

اما بعد، ترور پسر امام جمعه مریوان را به آن‌ها نسبت می‌دهند و به همین اتهام نیز در تهران دادگاهی و به اعدام محکوم می‌شوند. قتلی که البته به گفته‌ی مردم مریوان، یکی از حلقه‌های زنجیره‌ی قتل‌های صورت گرفته توسط «باند هیوا تاب» از فرماندهان پیشین سپاه پاسداران مریوان است.

چون که پدر و مادر پیری دارم نمی‌توانند راه طولانی بین مریوان و کرج را طی کنند، تا حالا کسی به ملاقات زانیار نرفته وحتی سایر زندانیان غیر کرد که هم‌بند زانیار هستند در نامه‌هاشون و در دفاعیاتشون به مسئله مظلومیت زانیار و لقمان اشاره کرده‌اند که در چه شرایط نامساعدی قرار گرفته‌اند

به گفته‌ی خانواده زانیار، اتهام قتل فرزند امام جمعه مریوان، چنان بی‌پایه و اساس است که ولی دم، یعنی شخص امام جمعه خود نیز می‌داند این دو نفر قاتلین فرزندش نیستند، اما به دلایلی لب فروبسته است.

حدود یک ماه پیش مصاحبه‌ای با پدر و مادر زانیار مرادی انجام دادم، آن‌ها فقط از امام جمعه‌ی مریوان می‌خواهند که صداقت داشته باشد و واقعیت را بگوید.

گفتنی است در طول مصاحبه پدر زانیار که بسیار روان صحبت می‌کرد، هنگامی که می‌خواست از شکنجه و تهدید به تجاوز به فرزندش سخن بگوید به لکنت می‌افتد و توان توضیح را نداشت.

اکنون صحبت از اعدام قریب الوقاع این دو زندانی است، امری که امیدواریم با همدلی تمامی کنش‌گران سیاسی مدنی و فعالان حقوق بشر عملی نشده و چرخه اعدام برای همیشه از حرکت باز ایستد.

به گفت‌وگوی من، «علی اصغر فریدی» با پدر و مادر زانیار مرادی گوش کنید:

1

                  مادر زانیار مرادی

با تشکر از شما آقای اقبال مرادی برای شرکت در این گفتگو با رادیو کوچه بهعنوان سوال اول  آقای مرادی لطفن از آخرین وضیعت زانیار و لقمان مرادی برای شنوندگان رادیو کوچه توضیح بفرمایید.

سلام و درود دارم خدمت شما که این فرصت را برای ما مهیا کردید که بتوانیم در رابطه به وضعیت نابسامان زانیار که پنجمین سال زندانیش را سپری میکند به اطلاع مردم برسانم. آخرین وضعیت زانیار بعد از پنچ سال ملاقاتی که دادند قرار بوده ملاقات حضوری صورت بگیرد ولی  متاسفانه با برنامه‌های از قبل طراحی شده رییس زندان و وزارت اطلاعات نتوانستند این ملاقات صورت بگیرد و با حالت پرخاشگری و حتی برخوردهای نامناسب با زانیار از دیدن زانیار و برادرش ممانعت بعمل آمده.

آقای مرادی برگردیم به گذشته  به زمانی که لقمان و زانیار بازداشت شدند و قبل از دستگیری لقمان وزانیار گویا پسر امام جمعه مریوان ترور میشود در همان موقع و درهمان زمان بارها شنیده شده بود  از خود امام جمعه و چیزی که شایع شده بود در مریوان این بود که گویا امام جمعه گفته این ترور کار خود جمهوری اسلامی بوده اما با دستگیری زانیار و لقمان رای امام جمعه برمیگردد و حتی در دادگاه بعنوان شاکی حاضر میشود این چگونه بوده است آیا صحت دارد این صحبتها؟

بله این اعتراف خود امام جمعه در رابطه با بی گناهی زانیار و لقمان که در افکار عمومی و پیش مردم می‌گوید بله واقعیت دارد ولی متاسفانه اگر ما به چند سال قبل برگردیم زنجیر ترورهای که در کردستان صورت گرفت برنامه خاص خود وزارت اطلاعات بود متاسفانه عوامل خود جمهوری اسلامی در این ترورها دست داشتند منجمله در مریوان که بیشترین ترورها صورت گرفته از طرف عواملی چون هیوا تاب و دار و دسته‌اش که عضو برجسته سپاه پاسداران بوده و دراین ترورها و زنجیره ترورهایی که منطقه مریوان صورت گرفته، از کشته شدن پسر امام جمعه و چندین نفر دیگه که واقعن بی گناه بودند.

خود امام جمعه می‌داند که این‌ها بی‌گناه هستند. قاتل پسر امام جمعه دار و دسته وزارت اطلاعات هستند و کارمندان اطلاعات این کار را کردند

حتی کسانی را خارج از کردستان می‌آوردند و لباس پیشمرگ وگریلاهای (پ‌ک‌ک) و (پژواک) را تنشان می‌کردند، از جمله کارهایی بوده که این عوامل جمهوری اسلامی، این کارهای را می‌کردند. نه تنها من بلکه هر انسانی که تو منطقه مریوان زندگی می‌کند و زندگی کرده به خوبی شاهد و گواهی بر این گفته‌های من است که این زنجیره ترورها توسط خود عوامل [جمهوری اسلامی] صورت گرفته متاسفانه خود امام جمعه با توجه به این که کسی است که با نظام همکاری صمیمانه و دوستانه‌ای دارد و جمهوری اسلامی به خاطر ترس از رسوایش کسی مثل زانیار و لقمان را متهم به کشتن پسر امام جمعه کرده.

4

                   پدر زانیار مرادی

پسر امام جمعه هم که جزو همان افراد سلفی بوده و بخاطر ترس از رسوایش زانیار ولقمان را مورد هدف قرار داده چون که قبل از این‌که زانیار و لقمان دستگیر بشوند جمهوری اسلامی در عمق خاک عراق به من سوء قصد کرد و تمام رسانه‌ها این را می‌داند ومن از طرف تروریست‌های جمهوری اسلامی مورد هدف قرار گرفتم و به شدت هم زخمی شدم بعد از چند روز از زخمی شدن من خبر دستگیری زانیار و لقمان را شنیدم. زانیار و لقمان دوست بودند و نسبت فامیلی با هم ندارند، من اوایل فکر می‌کردم که زانیار را به عنوان گروگان گرفته‌اند چون که در گشتن یا ترورشان ناکام ماندن به خاطر اینکه من را وادار به سکوت بکنند زانیار را گرفتن.

  امام جمعه به آن‌ها می‌گوید شما مثل پسرهای من هستید این مسئله حیثیتی است، حیثیت نظام در خطر است شما بیایید این قتل را به‌عهده بگیرید، تو مثل پسر من می‌مانید بعدن می‌ایم رضایت می‌دهم

چون من و خانواده‌ام یک فعال سیاسی بودیم و سالها با یکی از احزاب اپوزیسیون و مخالف جمهوری اسلامی کار می‌کردیم بارها مورد هدف ترور و دسیسه‌هاشون قرار گرفتم و خودم سال‌ها زندان بودم و فکر می‌کردم زانیار را فقط گروگان گرفته‌اند. بعد از ٩ ماه بی‌خبری از زانیار تو سایت‌ها و تلویزیون پرس تی وی این ادعا و این موضوع را پخش کردند مثل یک سناریو که بله ما یک عده‌ تروریست را تو مریوان دستگیر کردیم که جاسوس انگلستان هستند و موقعی که نتوانستند این ادعاشون را ثابت کنند اتهام ترور پسر امام جمعه را مطرح می‌کنند که زانیار و لقمان در رنج نامه اول‌شان که منتشر کردند و به افکار عمومی داده شد و منتشر شد به این موضوع اشاره کردند موضوع پسر امام جمعه را مطرح می‌کنند و با بدترین و غیر انسانی‌ترین نوع شکنجه‌ها مواجه می‌شوند و آنها را با یک ترفند و حقه‌بازی که فقط می‌تواند از شکنجه‌گران جمهوری اسلامی بر بیاید.

این موضوع به زانیار و لقمان تحمیل می‌شود و آنها از ترس این‌که به آنها بیشتر از این بی حرمتی نشود و حتی تهدید به تجاوز جنسی و تهدید به آوردن خواهر و مادر لقمان که خودش در رنج نامه اشاره کرده که جلوی چشمان لقمان تجاوز می‌شود و حتی تهدید به تجاوز جنسی به خودشان، ناچارن بخاطر اینکه از این موقعیت در بیایند و با قول و قرارهایی که خود امام جمعه به آن‌ها می‌دهد، مثلا به زانیار و لقمان می‌گوید شما مثل پسرهای من هستید این مسئله حیثیتی است حیثیت نظام در خطر است شما بیایید این قتل را به‌عهده بگیرید، تو مثل پسر من می‌مانید بعدن من می‌ایم رضایت می‌دهم چون که زانیار و لقمان مخصوصن زانیار سنی نداشته است و تجربه‌ای نداشته‌اند و موقع دستگیریشون کمتر از ١٨ سال سن داشتند ناچارن به این قول و قرارهای که از طرف کار به‌دستان و شکنجه‌گران جمهوری اسلامی و خود امام جمعه بهشون داده می‌شود ناچار به قبول این اتهام می‌شوند

2

 موقعی که در جلسه پنج دقیقه‌ای محاکمه، به نام محاکمه زانیار و لقمان این جوان‌ها را به دادگاه می‌برند متاسفانه شاکی اصلی پرونده خود امام جمعه است  چون که امام جمعه دریک دام سیاسی وزارت اطلاعات قرار گرفته و نه راه پس دارد و نه راه پیش خود امام جمعه هم بارها و بارها به این نکات اشاره کرده که زانیار و لقمان قاتلان پسر من نیستند و هیوا تاب و عواملش، همان کسانی که طبق شواهد ومدارکی که هست که حدود هشتاد تا صد نفر از مردم بی‌گناه را ترور کرده، پسر من را گشته‌اند. ولی متاسفانه امام جمعه سکوت کرده و من بارها ازطریق رسانه‌ها ومصاحبه‌هام خطاب به امام جمعه این را گفتم که برای یک لحظه از طریق این رسانه رادیو شما می‌خواهم اگه بتوانم این پیام را به خود امام جمعه بدهم که واقعن این صداقت را داشته باشد. در تمام زندگیش برای یک بارهم این صداقت را از خودش نشون بده و واقعیات و راستی‌ها و درستی‌ها را به انظار[اطلاع] عموم برساند تا این دو بچه مظلوم در این وضعیت قرار نگیرند. چون که خود امام جمعه می‌داند که این‌ها بی‌گناه هستند. قاتل پسر امام جمعه خود دار و دسته وزارت اطلاعات هستند و کارمندان اطلاعات این کار را کردند چون که تنها به مسئله پسر امام جمعه این زنجیره قتل‌ها ختم نمی‌شود چندین نفر را در سنندج ترور کردند در کامیاران در سقز در کرمانشاه. حالا به فرض زانیار و لقمان پسر امام جمعه را ترور کرده باشند میتونیم این سوال را بکنیم بقیه کسانی که ترور شدند قاتلان آنها کجاست؟

اکنون صحبت از اعدام قریب الوقاع این دو زندانی است، امری که امیدواریم با همدلی تمامی کنش‌گران سیاسی مدنی و فعالان حقوق بشر عملی نشده و چرخه اعدام برای همیشه از حرکت باز ایستد.

آقای مرادی اگر امام جمعه مریوان رضایت بدهد آیا احتمال لغو حکم اعدام زانیار و لقمان هست یا خیر؟

بله طبق قانون جمهوری اسلامی اگر امام جمعه رضایت بدهد صد درصد زمینه آزادی زانیار و لقمان فراهم می‌شود.این یک واقعیت است ولی متاسفانه امام جمعه هم به مردم و هم به خودش دروغ می‌گوید

آقای مرادی برگردیم به وضعیت جسمی زانیار و لقمان گویا زانیار نیاز به عمل جراحی دارد آنگونه که من شنیدهام و گویا به ١۵میلیون پول نیاز هست. آیا شما چه اقدامی کردهاید برای عمل جراحی زانیار و آیا شما باید این هزینه را تقبل کنید؟

قبلن زانیار یک عمل جراحی دیگری را انجام داده بود که حدودن ٢ یا ٣ ماه پیش بوده است که عده ای از دوستان و رفقا قسمتی از هزینه را تقبل کردند. من از همشون تشکر می‌کنم و حالا به خاطر آسیب دیدگی‌های شدیدی که در ستون فقراتش توسط شکنجه‌گران جمهوری اسلامی بر روی زانیار اعمال شده نیاز فوری به عمل جراحی دارد و ما باید به هر صورتی که بشود این هزینه را تقبل کنیم چون که بیشتر از این واقعن نمی‌تونیم مسئله درد ورنج فرزندمان را تحمل کنیم.

5

آقای مرادی آیا پیشتر زانیار سابقه مریضی یا مشکلی از لحاظ جسمی داشته یا اینکه نه بعد از دستگیری مریض شده و احتیاج به عمل جراحی دارد؟

هرکسی که زانیار را بشناسد می‌داند که از نظر فیزیکی جزو سرزنده‌ترین جوان‌های مریوان بوده چون که هیچ مشکل خاصی نداشته و بر هیچ کسی پوشیده نیست و خود زانیار هم در رنج‌نامه‌اش و یا زندانی‌هایی که هم بندش بودن وحالا آزاد شدند می‌دونند که جمهوری اسلامی به چه شیوه وحشیانه‌ای زانیار را مورد شکنجه قرار داده و تمامی این آثاری که بر روی بدن زانیار هست از شکستگی ستون فقرات، از آسیب دیده‌گی زانو و از ناراحتی‌هایی که برای او پیش آمده تمام این مشکلات ناشی از شکنجه‌ی شکنجه‌گران وزارت اطلاعات بوده متاسفانه.

اتهام قتل فرزند امام جمعه مریوان، چنان بی‌پایه و اساس است که ولی دم، یعنی شخص امام جمعه خود نیز می‌داند این دو نفر قاتلین فرزندش نیستند، اما به دلایلی لب فروبسته است.

آقای مرادی آیا تا حالا با زانیار یا لقمان ملاقات حضوری داشتید یا اینکه همین چند روز اخیر به ملاقات رفتید اولین ملاقاتی بوده که با زانیار داشتید که اون هم ناموفق بوده وقبل ازاین هم آیا با زانیار یا لقمان شما ملاقات داشتید و خانواده شما یعنی؟

نه ما با توجه به شرایطی که داریم به‌خاطر اینکه درکردستان ایران هیچ گونه احساس امنیتی نداریم ناچارن به کردستان عراق آمده‌ایم و در آن‌جا زندگی می‌کنیم و کسی را در کردستان ایران نداریم به‌جز پسرمون «دیار» نباشه نا توانسته است این بار به ملاقات زانیار برود بعد از پنج سال در اوایل دستگیرش دو بار ملاقات کوتاهی به پدر و مادرم داده بودند ولی چون که پدر و مادر پیری دارم نمی‌توانند راه طولانی بین مریوان و کرج را طی کنند، تا حالا کسی به ملاقات زانیار نرفته وحتی سایر زندانیان غیر کرد که هم‌بند زانیار هستند در نامه‌هاشون و در دفاعیاتشون به مسئله مظلومیت زانیار را و لقمان اشاره کرده‌اند که در چه شرایط نامساعدی قرار گرفته‌اند که بدون ملاقات، بدون این‌که از وکیلی برخوردار باشند در شرایط بدی هستند و من از تمامی این زندانیان واقعن تشکر می‌کنم که مثل یک دوست توانستند از زانیار و لقمان حمایت کنند.

3

آقای مرادی از شما تشکر میکنم برای شرکت در این گفتگو با رایو کوچه و برای آخرین سوال شما چه حرفی چه پیامی برای سازمانهای حقوق بشری چه برای امام جمعه مریوان که اکنون شاکی این پرونده است چه پیامی چه صحبتی ویا چه حرفی دارید؟

من از شما و از تمامی دوستان تشکر می‌کنم که این فرصت را دراختیار ما گذاشتید تنها پیامم به سازمان‌ها و مجامع حقوقی و بین‌المللی این است که به خاطر وضعیت نامناسبی که زانیار و لقمان در آن قرار گرفته‌اند و بی‌گناهی‌شان ازشون خواهش می‌کنم بیشتر بر سیاست‌های غلط جمهوری اسلامی فشار بیارن که بیشتر از این جوانان ما در معرض اعدام قرار نگیرند چون که می‌دونیم و برهیچ کس پوشیده نیست که اخیران باسر کار آمدن آقای روحانی موج اعدام‌ها و خشونت‌ها بیشتر شده و نه تنها مسئله زانیار و لقمان بلکه تمامی زندانیان در معرض اعدام قرار دارند، دوران قبل از آقای حسن روحانی اگر هفته‌ای سه یا چهار نفر اعدام می‌شد درحال حاضر ١٠ الی ١۵ نفر اعدام می‌شوند این واقعن جای نگرانی است برای خانواده‌های زندانی‌ها و از تمامی سازمان‌ها و نهادهای حقوق بشری و کمپین‌ها و کسانی که در راستای زندانی‌های سیاسی و مدنی فعالیت می‌کنند بیشتر بر سیاست‌های نظام، سیاست‌های قضایی جمهوری اسلامی فشار بیارند که این جوانان واقعن بی‌گناه را از زندان آزاد کنند

1

                      امام جمعه مریوان

و بارها و بارها پیام به خود امام جمعه دادم و از طریق این رسانه شما دوباره می‌توانم این پیام را بدهم که یک بار برای همیشه صداقت از خودش نشان بدهد و راستی‌ها و حقیقت‌ها رابه به مردم بگوید که زانیار ولقمان بیشتر از این تو زندان نباشند و ازش این تقاضا را دارم که این صداقت را با توجه به رسالت دینی که به عهده دارد ازخود نشان بدهد ومسئله زانیار و لقمان را روشن کند.

خانم مرادی شما بعنوان مادر یک زندانی سیاسی که پنج سال فرزندش را ندیده و فرزندش که در بدترین شرایط بسر میبرد چه پیامی برای شاکی فرزندتون دارید چه پیامی برای امام جمعه دارید اگر صدای شما الان به گوشش برسد چه پیامی میخواهید بهش بدهید و چه صحبتی با امام جمعه مریوان دارید؟

پیام من برای امام جمعه مریوان این است که بعنوان یک امام جماعت که صدها نفر پشت سرش دارند نماز می‌خوانند ازش خواهش می‌کنم پیش مردم دروغ نگوید که می‌گوید من رفتم و رضایت داده‌ام ولی متاسفانه دورغ می‌گوید ازش خواهش می‌کنم با صداقت صحبت کند این بچه‌های ما بی‌گناه هستند این اتهامی که به آنها زدند اصلن روحشون از آن اتهام خبر ندارند ازشون خواهش میکنم واقعیت‌ها رابه مردم بگوید.

برنامه‌های دیگر صدای ممنوع را از اینجا دنبال کنید

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , ,