Saturday, 18 July 2015
07 July 2020
براساس اسناد اسنودن

«سفر خامنه‌ای به کردستان تحت نظارت آمریکا»

2013 November 03

خبر/ رادیو کوچه

براساس اسناد افشا شده از سوی ادوارد اسنودن، سازمان امنیت و اطلاعات ملی آمریکا سفر آیت‌اله «علی خامنه‌ای»، رهبر ایران به استان کردستان در سال ١٣٨٨ را از طریق ماهواره و ادوات جاسوسی پیشرفته با دقت تجسس و رصد کرده است.

روزنامه‌های «نیویورک‌تایمز» و «گاردین» هر دو روز شنبه دوم نوامبر در بخشی از گزارش‌های مفصل خود درباره تازه‌ افشا شده‌های سازمان «ان.اس.ای»، به این پروژه جاسوسی پیشرفته اشاره کرده‌اند.

بر اساس این گزارش‌ها، در بهار سال ۸۸ و هنگامی که خبر سفر آیت‌اله ««خامنه‌ای» به استان کردستان در غرب ایران علنی می‌شود، سازمان امنیت و اطلاعات آمریکا به سرعت یک پروژه جاسوسی هوایی و ماهواره‌ای با نام «دِرِدنوت» را به اجرا می‌گذارد.

ان‌اس‌ای برای رصد و جاسوسی این سفر با سازمان‌های دیگر از جمله آژانسی که عکس‌براری‌های ماهواره‌ای را در کنترل دارد و دایره دولتی مخابرات بریتانیا (جی‌سی‌اچ‌کیو، سازوکار شنود بریتانیا) همکاری کرده است.

khamnei

در این برنامه نظارت، نه تنها سفر رهبر جمهوری اسلامی که سخنرانی‌ او، گفته‌های بی‌سیمی محافظانش، خلبانان و کارکنان هواپیما یا هلی‌کوپتری که او را حمل کرده نیز نظارت و شنود شده‌اند.

آنها از جمله مکالمه بی‌سیمی محافظان آیت‌اله «خامنه‌ای» را که دنبال جرثقیلی برای جابه‌جا کردن یک آمبولانس یا ماشین آتش‌نشانی بوده‌اند، شنیده‌اند.

امنیت ملی آمریکا، علاوه بر اینها، رادارهای دفاعی و دیگر مکالمات را نیز تحت نظارت داشته و  نیز سخنرانی رهبر ایران را شنود کرده‌ است.

هدف از این شنود پیدا کردن «اثر انگشت ارتباطاتی» عنوان شده است، آنچه به سازمان امنیت ملی آمریکا اجازه می‌دهد مکالمات و ارتباطات رهبر جمهوری اسلامی را در زمانی‌که لازم است، رصد کرده و اصالت آن را تایید کند.

بنابر اسناد «اسنودن»، این سازمان در نظر داشته است تا بر ایران نوعی تور شنودی برقرار کند تا «موارد بحرانی» از آن استفاده شود.

تهران هنوز به این گزارش‌، واکنش نشان نداده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,