Saturday, 18 July 2015
24 November 2020
بحران اتمی ایران

«مهلت دوماهه سازمان‌های یهود به اوباما درباره ایران»

2013 November 03

خبر/ رادیو کوچه

سازمان بانفوذ ایپک و سایر سازمان‌های آمریکایی طرفدار اسراییل به دولت «باراک اوباما» برای حل بحران اتمی ایران دو ماه مهلت داده‌اند.

روز شنبه دوم نوامبر روزنامه «هاآرتص» چاپ تل‌اویو  نوشت که سران ایپک و دیگر سازمان‌های بانفوذ یهودی‌ـ‌آمریکایی که روز سه‌شنبه گذشته به کاخ سفید دعوت شده بودند گفته‌اند شکیبایی‌شان برای تلاش سیاسی آمریکا در حل بحران اتمی ایران تنها ۶۰ روز دیگر دوام خواهد داشت.

بر اساس این گزارش، این سازمان‌ها به کاخ سفید اعلام کرده‌اند که در پایان این مهلت، تلاش علنی خود را برای برقراری تحریم‌های فلج‌کننده علیه ایران از سر خواهند گرفت.

کاخ سفید تایید کرده بود که سران ایپک، کمیته مناسبات عمومی آمریکا و اسراییل، و سه سازمان یهودی آمریکایی را به دیدار دعوت کرده تا از آنها بخواهد از ایجاد فشار بر کنگره، برای برقراری سریع تحریم‌های گسترده‌تر علیه ایران در مقطع کنونی دست بکشند.

22

چند روز پس از این نشست در کاخ سفید، «باراک اوباما» معاون خود «جو بایدن» و «جان کری»، وزیر امور خارجه، را به کنگره فرستاد تا بر لزوم شکیبایی در تشدید تحریم‌ها علیه ایران در حالی که مذاکرات هسته‌ای در جریان است تاکید کنند.

با وجود این، برخی از چهره‌های مهم کنگره، مانند سناتور «رابرت منندز»، در پایان دیدار پنج‌شنبه تاکید کردند که با استدلال‌های آقایان «بایدن» و «کری» متقاعد نشده‌اند.

چهره‌های بانفوذ کنگره که با دولتمردان اسراییل ارتباط نزدیک و دیدگاه‌های مشابه دارند، تاکید می‌کنند که در مقطع کنونی که ایران بر اثر تحریم‌ها به پای میز مذاکرات بازگشته باید تحریم‌ها را تشدید کرد.

در همین زمینه «بنیامین نتانیاهو»، نخست وزیر اسراییل، در چند هفته گذشته در دیدارها و پیام‌های متعدد برای سران کنگره از آنها خواسته است که از هر گامی که به تسهیل در تحریم‌ها منجر شود خودداری کنند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,