Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
ممنوعت رانندگی زنان

«بازداشت زن کویتی به اتهام رانندگی در خاک عربستان»

2013 November 04

خبر/ رادیو کوچه

یک بانوی کویتی که در عربستان سعودی برای رساندن پدرش به بیمارستان پشت فرمان خودرو نشسته بود، توسط ماموران پلیس این کشور دستگیر شد.

روزنامه کویتی «کویت تایمز» روز یکشنبه سوم اکتبر نوشت: یک زن کویتی که برای رساندن پدرش به بیمارستان پشت فرمان خودرو نشسته بود، در یک ناحیه مرزی عربستان توسط ماموران پلیس متوقف شد.

خبرگزاری «رویترز» نیز در این‌باره گزارش داد ، این حادثه یک هفته پس از اقدام اعتراض آمیز بانوان سعودی علیه ممنوعیت رانندگی وسایل نقلیه توسط خانم‌ها در عربستان رخ داد.

زنان کویتی مجاز به رانندگی در کشور خود هستند و نسبت به زنان عربستان از حقوق بسیار بیشتری برخوردار می‌باشند که مجاز به مسافرت به خارج از این کشور، گشایش حساب بانکی یا اشتغال بدون رضایت بستگان مذکر خود نیستند.

1

شهروندان کویت و عربستان سعودی معمولن از مرز عبور می‌کنند و جوامع ساکن نواحی مرزی اغلب ترکیبی از شهروندان دو کشور هستند.

روزنامه انگلیسی زبان «کویت تایمز» به نقل از پلیس عربستان افزوده است: «این زن گفته است که پدرش به علت بیماری قند توانایی رانندگی نداشته و نیازمند انتقال به بیمارستان بوده است در انتظار بازجویی به سر می‌برد.»

این روزنامه بدون اشاره‌ به اعتراض این زن کویتی به ممنوعیت رانندگی بانوان در عربستان نوشته است، پلیس شهرک مرزی «الخفجی» عربستان تماس‌ها برای اظهار نظر در این باره را به پلیس راهنمایی و رانندگی محلی ارجاع داد که دسترسی به آن نیز برای کسب جزییات این حادثه امکانپذیر نشد.
مقام‌های وزارت کشور کویت نیز گفته‌اند: نمی‌توانند در باره گزارش‌های حاکی از وقوع حوادث در خارج از مرزهای کشورشان، اظهار نظر کنند.

زنان کویتی در سال ٢٠٠۵پس از سال‌ها مبارزه توانستند به حق رای دادن و کسب مقام‌های سیاسی دست یابند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,