Saturday, 18 July 2015
03 October 2023
فتواهای جدید در سوریه

«ممنوعیت نشستن زنان روی صندلی»

2013 November 06

خبر/ رادیو کوچه

گروه دولت اسلامی عراق وشام «داعش»، با نصب پلاکاردهایی در سطح شهر رقه سوریه، فتواهای جدیدی را با عنوان قوانین جدید شرعی از جمله ممنوع بودن نشستن زنان بر روی صندلی وضع کرد.

بنابه گزارشی که خبرگزاری ایرنا روز سه شنبه چهاردهم آبان منتشر کرد، گروه اسلامی موسوم به دولت اسلامی عراق وشام «داعش»، در بیانیه‌ای ، فتواهای تازه‌ی خود را با عنوان قوانین شرعی برای اجرا در شهر رقه در شمال شرق سوریه ابلاغ و اجرای آن را از بانزدهم نوامبر لازم الاجرا اعلام کرد.

بر اساس بیانیه این گروه، پوشیدن هرگونه شلوار جین و تی شرت و آرایش صورت برای دختران ممنوع است و آنها باید لباس عبا و حجاب اسلامی داشته باشند.
همچنین، کشیدن سیگار و قلیان ممنوع بوده و کسی که مرتکب آن شود به قطع دو انگشت سبابه و وسط محکوم می شود؛ در صورت تکرار، به ٨٠ ضربه شلاق محکوم و با ادامه آن اعدام خواهد شد.

1

براساس این بیانیه، آرایش‌گاه‌های مردانه باید بسته شود و کوتاه کردن مو ممنوع است و مخالفت کردن با این قوانین شرعی حکم اعدام دارد.

این گروه در بیانیه خود تاکید کرده است: «گذاشتن لباس زنانه در فروشگاه‌ها درملاء عام ممنوع بوده و فروش لباس زنانه باید توسط زن باشد. در اماکنی که لباس زنانه دوخته می‌شود نباید مردان حضور داشته باشند در غیر این صورت آن اماکن بسته خواهد شد.»

از دیگر فتواهای اعلام شده از سوی این گروه، ممنوعیت استفاده از تصویر زنان در تبلیغات است. همچنین زنان در صورت نیاز به درمان، تنها باید به دکتر زنان مراجعه کنند. آرایش کردن، مدل دادن مو و استفاده از موادی مانند ژل برای مو توسط جوانان ممنوع بوده و مخالفت با آن ٨٠ ضربه شلاق در پی خواهد داشت.

این بیانیه افزوده است: هرکس کلمه «داعش» را بکار ببرد به ٧٠ ضربه شلاق محکوم خواهد شد. «داعش» مخفف اسم گروه «دولت اسلامی عراق و شام» است، که این گروه مردم را مجبور به استفاده از نام کامل گروه به جای مخفف آن کرده و کسانی را که سرپیچی کنند تنبیه خواهد کرد.

شهر «رقه» در شمال سوریه از نزدیک به ١٠ ماه پیش به کنترل گروه «دولت اسلامی عراق و شام» در آمده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,